Brytyjski rząd opublikuje kolejne pliki dotyczące relacji z UE  Ze świata

Temat: Wielka Brytania a mianowicie Unia Europejska

  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" gwoli brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek na rzecz Polaków na Wyspach. Całokształt, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet na temat dwa lata. Brytyjskie publikatory o scenariuszach
  • Studenci Erasmusa mogą spać spokojnie. Bruksela ma dla nich zamiar na twardy brexit

Brytyjski rząd opublikuje po tym tygodniu pięć aktów nakreślających ramy przyszłych zależności z Unią Europejską po opuszczeniu Wspólnoty. Propozycje pozostaną dotyczyć na przykład handlu, współpracy prawnej i rozwiązywania sporów pomiędzy stronami.

W oświadczeniu brytyjskie ministerstwo do odwiedzenia spraw wyjścia z Unii europejskiej Europejskiej podkreśliło, że zamysłem publikacji kolejnych dokumentów jest "zwiększenie presji na Komisję Europejską, aby przejść do rozmów o przyszłym partnerstwie".

Dwa etapy negocjacji

Zgodnie z wytycznymi Rady Europejskiej negocjacje w sprawie brexitu zostały podzielone na więcej niż jeden etapy. W pierwszej sekwencji mają zostać rozwiązane materie dotyczące budżetu Unii Europejskiej, wzajemnego uznania praw mieszkańcówrezydentów państw UE w Wielkiej Brytanii i Wielkiej Brytanii po krajach UE, przyszłości relacji pomiędzy Irlandią Północną an Irlandią. Dopiero zaś w drugiej - przyszłych zależności pomiędzy Wielką Brytanią an Unią Europejską.

Brexitu się nie obawiają. Pracownicy ciągną do Wielkiej Brytanii

Minister ds. rozwiązania ze wspólnoty David Davis tłumaczył, że dokumenty "nakreślą więcej szczegółów dotyczących przyszłych stosunków, które chcemy posiadać z Unią Europejską, przedstawiając pomysłowe i kreatywne rozwiązania, pozwalające na zbudowanie dogłębnego i specjalnego partnerstwa z naszymi najbliższymi sąsiadami jak i również sojusznikami".

Davis zaznaczył, że przygotowanie dokumentów to część działań brytyjskiej administracji na rzecz posunięcia negocjacji naprzód i możliwie najszybszego rozpoczęcia drugiego etapu. - Mając na uwadze upływający czas, nie byłoby w interesie nawet najmniejszej ze stron, aby pewne elementy negocjacji prowadzić dwukrotnie - tłumaczył.

Kiedy publikacja

Pierwsze dwa pliki zostaną opublikowane w poniedziałek i będą dotyczyły dotarcia do oficjalnej dokumentacji i zasad poufności oraz handlu dobrami. W kolejnych dobach zaprezentowane zostaną także charakterystyki dotyczące współpracy sądów przy sprawie prawa cywilnego, spodziewanego rozwiązywania konfliktów (w naszym zastąpienia roli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) oraz opieki danych osobowych.

W ubiegłym tygodniu rząd w Londynie przedstawił swoje oferty dotyczące przyszłych relacji celnych z UE, a także sprawie dotyczących Irlandii Północnej i Irlandii.

Adamczyk: Rząd PO-PSL wybudował najdroższe autostrady w Europie