Atak hakerów na całym kuli ziemskiej  Ze świata

Potężny cyberatak w wielu krajach. Na celowniku m. in. szpitale i sieci telefoniczne

Internauci z kilku państw zostali zaatakowani przez hakerów. W Wielkiej Brytanii celem stały się szpitale. W Portugalii i Rosji sieci telefoniczne.

Do ataku użyto oprogramowania typu ransoware a mianowicie "WanaCrypt0r 2. 0". Blokuje ono ekran komputera i szyfruje pliki na twardym dysku. W zamian zbyt odblokowanie komputera hakerzy żądają pieniędzy - 300 dolarów w bitcoinach. Najprawdopodobniej złośliwy program wykorzystał dziurę w systemie operacyjnym Windows, która to mogła być usunięta przez bieżące aktualizowanie oprogramowania po zidentyfikowaniu problemu w lutym i marcu br. "The Telegraph" na swoich witrynach internetowych pisze już na temat 36 tysiącach zainfekowanych komputerach.

O cyberataku główny napisał brytyjski "Guardian" w swych stronach internetowych informując, że "szpitale w całkowitej Anglii zostały jednocześnie zaatakowane przez szkodliwe oprogramowanie po ich systemach IT, jakie możliwości doprowadziło do odesłania mnóstwo pacjentów wymagających natychmiastowej obsługi lekarskiej".

Gazeta powołując się na jednego wraz z lekarzy pisze, że na ekranach komputerów pojawiła się informacja, iż ktoś przejął nad nimi kontrolę i żąda zapłacenia określonej kwoty pieniędzy.

Atak w duży serwis pożyczkowy. Dotyczy tysięcy użytkowników z Lokalny

Władze niektórych placówek służby zdrowia przekazały, że nie działają ani lokalne sieci informatyczne ani telefoniczne. Lekarze dostali polecenie wyłączenia służbowych komputerów. Reuters podał, powołując się na list elektroniczny rozesłany do pracowników NHS przez służby IT, hdy jest groźba ataku wariantu ransomware, czyli takiego, w którym hakerzy żądają okupu w miejsce za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych.

Zapewniono, że nie ma dowodów, by hakerzy uzyskali dostęp do danych pacjentów.

Zaatakowanych zostało m. in. pięć wielkich londyńskich szpitali podległych stołecznemu oddziałowi NHS, Barts Health. Instytucja poniższa podała na stronie www, że jej sieci teleinformatyczne zostały poważnie zakłócone, wdrożono plan awaryjny a doktorzy robią wszystko, by umożliwić bezpieczeństwo wszystkich pacjentów. Przekazano, że karetki z chorymi zostały skierowane do odmiennych szpitali w Londynie.

Oddział NHS odpowiedzialny zbyt technologie informatyczne, NHS Digital, poinformował, że pracuje morzem odpowiedzią na cyberatak. Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa podało, że z władzami szpitali i policją prowadzi odzyskiwanie.

Władze NHS przy Walii twierdzą, że nie zaakceptować zostały dotknięte atakiem gdyż dysponują osobną siecią teleinformatyczną.

Atak w dużej liczby krajach

W Rosji celem hakerów były komputery przyłączone do wewnętrznych sieci MSW i Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej - podały publikatory rosyjskie. Zaatakowano również internet komórkową Megafon.

Celem ataku była również oczywista sieć komórkowa w Hiszpanii Telefónica. Schemat działania był identyczny podobnie do NHC. Dane o zmasowanym ataku potwierdziło hiszpańskie Państwowe Centrum Kryptologii.

Według mediów, brytyjskie służby nie biorą pod uwagę możliwości cyberataku przeprowadzonego przez inne państwo.

Pierwsze pojawienie się złośliwego programu odnotowano w piątek rano; zdaniem ekspertów podobnej treści incydenty odnotowano w piątek w nawet kilkudziesięciu krajach, m. in. w Francji, Portugalii, USA, Wietnamie, Tajwanie i na Ukrainie.