Gospodarka USA rośnie. O 5 proc.  Ze świata

Temat: USA

  • Sekretarz ciepła USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła konto na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Lot trwa mniej więcej 11, 5 godziny. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie
  • Krytyk Banku Światowego nowym szefem tej instytucji

Produkt krajowy brutto USA wzrósł w III kwartale br. o 5, 0 proc. w zestawieniu z analogicznym okresem roku kalendarzowego ubiegłego - poinformowało we wtorek ministerstwo handlu w Waszyngtonie, ujawniając najwyraźniejszą jak na przykład dotąd oznakę zdecydowanej reformy koniunktury.

Ceny ropy odrabiają straty. Lecz deklaracje OPEC mogą wówczas przerobić

Tak wysokiego przyrostu PKB Stanów Zjednoczonych odrzucić notowano od III kwartału 2003 roku czyli od czasu 11 lat. W II kwartale br. było wówczas 4, 6 proc.

Jak zaznaczyło ministerstwo, wzrost a "odzwierciedla przede wszystkim pozytywny udział ze strony prywatnych kosztów konsumpcyjnych, inwestycji w produkcyjne środki trwałe, wydatków rządu federalnego, eksportu, wydatków władz stanowych i lokalnych oraz inwestycji w nowe budynki mieszkalne". Jednocześnie "zmniejszył się odliczany od PKB import".

Podany we wtorek wskaźnik wzrostu gospodarczego przy III kwartale został skorygowany w górę o 1, 5 punktu procentowego po porównaniu z jego pochodzącym z października wstępnym oszacowaniem. Po pierwszej korekcie współczynnik ten wynosił 3, dziewięć proc.

Informacja ministerstwa handlu USA znacznie poprawiła nastroje na nowojorskiej giełdzie, której indeks Dow Jones przekroczył we wtorek według raz pierwszy w relacji poziom 18 tys. punktów.

Brazylia ścina wydatki. Przez skandal korupcyjny Ze świata