Duma przyjęła ustawę o wstrzymaniu umowy o wolnym handlu z Ukrainą  Ze świata

Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy osiągają nowe narzędzie nacisku dzięki Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Uiści za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, jednak będą poprawki. Putin dzierży nową ofertę dla kobiet

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła we wtorek ustawę na temat wstrzymaniu od 1 stycznia 2016 r. obowiązywania porozumienia o strefie wolnego gospodarki z Ukrainą. Ustawę przyjęto jednomyślnie - "za" głosowało 428 deputowanych.

Przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin powiedział dziennikarzom, że Duma przyjęła ustawę "w związku wraz z wejściem w życie partii gospodarczej umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE jak i również w celu ochrony biznesów gospodarczych Federacji Rosyjskiej". Idzie o część handlową dokumenty urzędowe o stowarzyszeniu Ukraina-UE, tak zwanym. DCFTA, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia.

Prezydencki projekt

MSZ Rosji: przedłużenie antyrosyjskich sankcji wygląda dość cynicznie

Projekt ustawy skierował do Dumy prezydent Władimir Putin, który to 16 grudnia podpisał zarządzenie o anulowaniu od 1 stycznia funkcjonowania umowy na temat wolnym handlu w odniesieniu do Ukrainy.

- Liberalizacja taryf, przewidziana po umowie o stowarzyszeniu Ukrainy z UE, niesie nawzajem znaczne szkody dla ekonomii Rosji. Prócz tego zobowiązania Ukrainy zgodnie z frakcją handlowo-gospodarczą tego porozumienia istnieją sprzeczne ze zobowiązaniami Ukrainy wymienionymi w umowie (z Rosją) - głosi dokument dołączony do ustawy. Podkreślono w nim również, iż "strona ukraińska faktycznie zrezygnowała z rozwijania współpracy komercyjnej w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw i wybrała koncepcję dążenia do całościowej integracji z UE".

W trakcie debaty przywołano szacunki ministerstwa gospodarki FR, podług których straty dla rosyjskich przedsiębiorców wyniosłyby 3, pięć mld dolarów, gdyby Rosja nie podjęła działań według wejściu w życie porozumienia między UE i Ukrainą.

Możliwość anulowania

Od 1 stycznia Rosja potraktuje Ukrainę jak UE. Cłem i embargiem

Jednocześnie szef komisji Dumy ds. WNP Leonid Słucki zapewnił, że ustawę można będzie anulować. - Jeśli sytuacja na Ukrainie się unormuje - natomiast wierzymy, że nasze współzależności będą odbudowane - jedną z pierwszych decyzji przy relacjach międzypaństwowych między Moskwą a Kijowem będzie postanowienie o wznowieniu umowy na temat wolnym handlu - zapowiedział.

Również Putin rzekł we wtorek, że Rosja będzie się starała unormować relacje handlowe z Ukrainą i UE. "Myślę, iż jeszcze wiele razy wrócimy do tych kwestii. Zechcemy unormować relacje z naszymi partnerami w tej sprawy (trybu handlu) i wraz z Ukrainą, i z Unią Europejską" - zapewnił.

W poniedziałek bez rezultatu zakończyły się trójstronne konwersacji między Rosją, Ukrainą i UE, dotyczące rosyjskich obiekcji do umowy DCFTA. Rozmowy na ten temat solidny prawie 18 miesięcy. Rosja od początku sprzeciwiała się wejściu w życie porozumienia między Ukrainą an UE, twierdząc, że zaszkodzi to siano jej interesom.