Jaceniuk: Ukraina przestaje spłacać wierzytelność Rosji  Ze świata

Temat: Ukraina

  • Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana
  • Fala zarobkowej migracji do Polski może nadal wzrosnąć. Bank centralny Ukrainy ostrzega
  • Polak będzie zarządzał ukraińską spółką
  • Odciski palców i fotografie cyfrowe. Modyfikacje na ukraińskich granicach
  • Są młodzi i płacą kasą. Ukraińcy chętnie kupują apartamentu mieszkalnego nad Wisłą

Rząd Ukrainy wprowadził moratorium na spłatę rosyjskiego długu wynoszącego w sumie ok. trzy, 6 mld dolarów w związku z zakupieniem przez Rosję na koniec 2013 roku kalendarzowego ukraińskich obligacji na kwotę 3 mld USD - poinformował ukraiński premier Arsenij Jaceniuk.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, hdy Rosja odmówiła przyjęcia ukraińskiej propozycji dotyczącej zadłużenia. Stwierdził również, że jeśli zostanie to koniecznie, to jego kraj jest gotowy prowadzenia sporu na ten rzecz przed sądem.

Rosja wygrała z Ukrainą. MFW rozstrzygnął spór o dług

- W relacji z tym, że Rosja odmówiła, nie bacząc w nasze próby, podpisania porozumienia o restrukturyzacji i przyjęcia naszych propozycji, Rada Ministrów wprowadza moratorium na spłatę rosyjskiego długu - oświadczył Jaceniuk na posiedzeniu rządu.

Chodzi o ukraińskie obligacje, które Rosja kupiła pod koniec 2013 roku, jeszcze za rządów prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Termin wykupu mija w niedzielę jak i również już wiadomo, że rząd w Kijowie nie zdoła tego zrobić, czyli zostanie uznany za niewypłacalny. Kijów jest winny Moskwie trzy, 6 mld dolarów.

Długi Ukrainy

Ukraina zawarła w sierpniu porozumienie spośród grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji swego zadłużenia. Restrukturyzacja ma zmniejszyć kredyt Ukrainy do 15, 5 mld dol. Ustalono, hdy z należności głównej odpisane zostanie 20 proc., to znaczy około 3, 6 mld dolarów, a zapadalność pozostałości zadłużenia zostanie przełożona dzięki 2019 rok.

Rosja nie wzięła udziału w rozmowach na temat restrukturyzacji.

Bez wolnego handlu

Warto przypomnieć, że w niedawnych dniach prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o wstrzymaniu od 1 stycznia 2016 r. funkcjonowania umowy o strefie wolnego gospodarki w odniesieniu do Ukrainy.

GPW podsumowała 2013 r. Większą ilość wiadomości spółek, większe obroty Informacje