Chiny, Liao Yongyuan skazany w 15 lat więzienia  Ze świata

Zarządzał paliwowym gigantem i przyjmował łapówki. 15 lat więzienia

Chiński sąd skazał w czwartek Liao Yongyuana, byłego dyrektora generalnego państwowego giganta paliwowego China National Petroleum Corp. (CNPC) na 15 latek więzienia za korupcję. Liao miał przyjmować łapówki jak i również posiadać wielki majątek nielegalnego pochodzenia.

Sąd w Dezhou w prowincji Szantung (Shandong) we wschodnich Chinach nakazał zwrócić skarbowi ciebie wszystkie niezaksięgowane pieniądze jak i również aktywa oraz dodatkowo ukarał skazanego grzywną wysokości 1, 5 mln juanów (220 tys. USD) - podała agencja Xinhua.

Milionowe łapówki

Ukraina walczy spośród korupcją przez internet. "Urzędnikom zależy na tym, by program zawiódł"

W wydanym osądu sąd poinformował, że od 1997 do 2014 r. Liao wykorzystywał swoje ogromne stanowiska służbowe i zbyt różnego rodzaju korzyści materialne pomagał innym osobom przy działaniach biznesowych i awansie zawodowym. W latach 2003-2015 bezpośrednio lub pośrednio przyjął od nich pieniądze i prezenty warte ponad 13, 4 mln juanów (2 mln USD). Liao wraz z nielegalnych źródeł posiadał także majątek wart 21 mln juanów (ponad 3 mln USD).

Jak podaje Xinhua, sąd dość łagodnie potraktował Liao, ponieważ przyznał się on do popełnienia przestępstw. Reuters pisze, że w razie nie powiodło się skontaktować ze skazanym lub swoim adwokatem.

CNPC wówczas macierzysta firma spółki PetroChina, w której Liao był wiceszefem. W marcu 2015 roku Liao ustąpił wraz z funkcji wiceszefa PetroChina, natomiast w czerwcu został usunięty z Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Wyrok w sprawie Liao jest kolejnym w ramach antykorupcyjnej kampanii prezydenta Chin Xi Jinpinga, urzędującego od marca 2013 roku. Xi prowadzi zakrojoną na szeroką skalę walkę z korupcją na wszystkich szczeblach władzy.