«Grexit» coraz bliżej, Europa odrzucić zgadza się na redukcję długu  Ze świata

Temat: Grecki dramat

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za wzrosty w realizacji reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
  • Cipras zapowiada, że Hellada nie odstąpi od reform

Do porozumienia wierzycieli z Grecją potrzeba woli politycznej Aten. Wstępne fachowe warunki są spełnione a mianowicie powiedział w środę unijny komisarz ds. euro Valdis Dombrovskis. Wcześniej grecki pula centralny ostrzegł, że jeśli negocjacje z międzynarodowymi wierzycielami nie powiodą się, to kraj znajdzie się dzięki "bolesnym kursie" prowadzącym z początku do bankructwa kraju, zaś w konsekwencji do wyjścia ze strefy euro i najprawdopodobniej z UE.

- Możemy teraz stwierdzić, że wstępne techniczne wzory do osiągnięcia porozumienia będą spełnione - powiedział Dombrovskis podczas środowej konferencji prasowej. - To, czego w tej chwili potrzeba, to polityczna wola po stronie greckiej, by odważyć się na ostatni trud i osiągnąć porozumienie - dodał.

"Priorytetem jest ratowanie strefy euro"

"Piłka po stronie greckiej"

W czwartek w Luksemburgu spotykają się ministrowie zasobów strefy euro. Pierwszym punktem spotkania jest temat pomocy dla Grecji. - Rozmyślam, że ta część spotykania będzie dość krótka - powiedział nieoficjalnie wysoki rangą unijny urzędnik.

Zwrócił on uwagę, że aktualny program pomocowy wygasa wraz z końcem czerwca, tymczasem według ewentualnym porozumieniu politycznym będzie jeszcze bardzo dużo do zrobienia. - Potrzeba czasu na procedury parlamentarne a mianowicie powiedział. - W mnogości krajów zajmie to w porządku. tygodnia, może dzień bądź dwa krócej - podkreślił.

Urzędnik ocenił, iż "piłka jest po witrynie greckich władz", a wierzyciele zrobili już duże ustępstwa. Mimo to między stronami są różnice, "nie jedynie w sferze fiskalnej, ale także jeśli chodzi o zmiany strukturalne, jak np. system podatkowy czy emerytalny". Urzędnik zaznaczył, że wierzycielom zależy na średnio- i długoterminowej stabilności systemu fiskalnego Grecji. Dodał, że "centralny scenariusz" zakłada osiągnięcie porozumienia.

Hellada o krok od bankructwa. Rafał Hirsch tłumaczy, z jakiego powodu powinniśmy się tym martwić

Historyczna konieczność

Grecki pula centralny ostrzegł dzisiaj, hdy jeśli negocjacje z internacjonalnymi wierzycielami nie powiodą się, Grecja znajdzie się na "bolesnym kursie" prowadzącym wraz z początku do bankructwa państwie. Jednocześnie ministrowie finansów strefy euro poinformowali dziś, iż są przeciwni redukcji greckiego długu. Wcześniej taką opcję rozważał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jeden z wierzycieli Aten.

- Z reguły jesteśmy przeciwny umarzaniu długów. Jesteśmy zmotywowani, aby podtrzymywać się ram uzgodnionych przez eurogrupę - powiedział przy środę szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Dodał, że okazje na osiągnięcie porozumienia przed czwartkiem są "bardzo małe".

Bank Grecji podkreślił w raporcie na rzecz polityki monetarnej, że "wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja odrzucić może sobie pozwolić".

- Porozumienie pozwoliłoby Grecji na korzystanie ze sprzyjającego środowiska gospodarczego na kuli ziemskiej oraz z programu luzowania ilościowego EBC - napisano w raporcie. - Obecnie naszym głównym priorytetem wydaje się jak najszybsze stworzenie względów, które umożliwiłyby greckiej gospodarce korzystanie z dogodnego ogólnego środowiska gospodarczego (... ) oraz przyspieszenie trwałego powrotów na globalne rynki kapitałowe - dodano.

Nowa fala recesji

Bank zakomunikował, że Grecji grozi nowa fala recesji i prognozuje, iż obecne spowolnienie gospodarcze nabierze tempa w drugim kwartale tego roku.

Grecki premier ostro: Próbują nas udusić jak i również upokorzyć

Gospodarka Grecji rozpoczęła rosnąć w zeszłym roku kalendarzowego po latach zdławienia przez drastyczne środki oszczędnościowe, lecz w pierwszym kwartale br. odnotowała ujemny wzrost; PKB spadło o 0, 2 proc. rok do r..

Jak poinformował bank centralny, trwający kryzys spowodował odpływ depozytów o ceny 30 miliardów euro w czasie od października do 04.

Obawy Londynu

Na raport greckiego banku zareagował Londyn. Jak poinformowała dzisiaj rzeczniczka premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, rząd brytyjski przyspieszył przygotowania do ewentualnego wyjścia Grecji ze obszary euro. Rząd badał potencjalny wpływ Grexitu na biznes, sektor bankowy i skarbowy oraz branżę turystyczną.

Rzeczniczka dodała, że opuszczenie eurolandu przez Grecję stanowiłoby poważne zagrożenie ekonomiczne dla Wielkiej Brytanii.

Impas przy negocjacjach

Zagrożona bankructwem Hellada od miesięcy prowadzi pertraktacje z KE, MFW jak i również EBC, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. szóstej, 2 mld euro.

Obecny program pomocowy gwoli Aten wygasa 30 czerwca. Grecji grozi niemal natychmiastowa niewypłacalność, jeśli szybko nie otrzyma pieniędzy, jednak - w opinii rządu Ciprasa - jeśli przystanie dzięki warunki MFW, a do niej dług nie zostanie zrestrukturyzowany, to na dłuższą metę również nie będzie przy stanie zrównoważyć swych zasobów.

Według premiera rządu Aleksisa Ciprasa załamanie po niedzielę kolejnej rundy rozmów z wierzycielami jest wynikiem postawy MFW domagającego się od Aten radykalnych reform, w połączeniu ze stanowiskiem krajów unijnych, które nie chcą się zgodzić w redukcję greckiego długu.

Ekstraklasa - przychody i kapitał na tle lig przy Europie