Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w ’18 do 4, 0 proc.

Temat: System gospodarczy wg PiS

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się być decyzja
  • "Szansa dla rodzimych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na zaczątek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku kalendarzowego. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Produkt krajowy brutto Polski wzrośnie w 2018 roku o 4 % - ocenił Bank Globalny. Wcześniej szacował wzrost polskiego PKB na 3, 6 procenta. Jednocześnie Bank Międzynarodowy podniósł też swoje prognozy dla światowej gospodarki, do 3, 1 procent PKB.

Bank Światowy prognozuje, że PKB Polski wzrośnie w 2018 r. o 4, 0 proc., przy 2019 r. o trzech, 5 proc., a po 2020 r. o trzech, 1 proc. - wynika z raportu. W 2017 roku, według tych prognoz, wzrost wyniósł 4, pięć proc.

Prognoza w następne lata zakłada, iż wzrost gospodarczy będzie wolno malał w Unii Europejskiej, jakie możliwości także odbije się w wynikach Polski.

"Aktualizacja prognozy dla Polski odzwierciedla lepszą niż oczekiwano sytuację gospodarczą w strefie €, co wspiera polski eksport. Ponadto spadek stopy bezrobocia do historycznie niskiego stopnia i zauważalny wzrost płac sprzyjają konsumpcji" - napisano. Bank wskazuje też na program świadczeń dla najmłodzszych.

Źródło: PAP Wzrost gospodarczy w Polsce

Do prognoz Banku Świeckiego odniósł się też minister inwestycji i rozwoju. a mianowicie Na razie prognoza rządowa wzrostu PKB na ów rok, która jest zapisana w ustawie budżetowej, kosztuje 3, 8 procenta. Rząd jest bardzo optymistycznie uregulowany do zrealizowania tej aktualnej prognozy. Myślę, że zbytnio rządem również różne instytucje finansowe i ratingowe będą swoje prognozy na tenże rok podwyższały, a nie zaakceptować obniżały - skomentował Jerzy Kwieciński.

W październikowym raporcie Bank Światowy prognozował, że PKB Polski wzrośnie w 2017 r. o 4, 0 proc., przy 2018 r. o trzy, 6 proc., a w 2019 r. o trzech, 4 proc.

Lepiej na świecie

Budżet was ma być większy. Dzięki uszczelnieniu podatków

W środę Bank Światowy podniósł również swoje prognozy dla ogólnoświatowej gospodarki. "Po lepszym od momentu oczekiwań roku 2017, ogólnoświatowa gospodarka przyspieszy w roku kalendarzowego 2018 o 3, 1-wszą procent" - napisano po komunikacie.

Lepszy od oczekiwań wzrost będziemy zawdzięczać przede wszystkim odbiciu w lokatach, przemyśle i handlu międzynarodowym oraz poprawiającej się formie gospodarek eksportujących surowce za sprawą wzrostu ich cen a mianowicie wynika z raportu. Jednak analitycy Banku Światowego trzymają się nie popadać w euforię, a raczej inwestować przy kapitał ludzki i rzeczowy.

Po kryzysie

"2018 rok może być pierwszym od kryzysu finansowego, kiedy światowa gospodarka będzie się rozwijać z pełnym wykorzystaniem potencjału wytwórczego. Po zakończonym okresie spowolnienia, kraje pozostaną musiały sięgać po odmienne narzędzia wspierania długoterminowego postępu potencjalnego, a nie tylko koncentrować się na krótkoterminowym wspieraniu gospodarki poprzez sprzęt polityki pieniężnej i fiskalnej" - napisano w komunikacie.

Sytuacja będzie się nieco różniła w dorosłych i dojrzewających gospodarkach. Bank Światowy spodziewa się, że wzrost produktu krajowego brutto (PKB) w krajach rozwiniętych lekko spowolni w 2018 r. do 2, dwóch procenta, za to przy krajach rozwijających się przyspieszy z kolei do 4, 5 procenta w 2018 r.

Źródło: World Bank Światowy wzrost ekonomiczny wg Banku Światowego

Jednocześnie analitycy zastrzegają: "Najnowsze prognozy Banku Światowego obarczone są ryzykiem gwałtownego zacieśnienie polityki pieniężnej na globie (nadmierny wpływ na obniżenie podaży pieniądza - red. ), coraz większych granic w wymianie międzynarodowej, zaś także napięć geopolitycznych. Spośród drugiej strony, w mnóstwo dużych krajach wzrost ma możliwość się okazać silniejszy niźli oczekujemy, dając dodatkowy odruch gospodarce światowej".

Bank Światowy jest międzynarodową instytucją finansową, której celem wydaje się być ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Polska wydaje się być członkiem Banku Światowego od czasu 1986 r. W 1990 r. zostało otwarte gabinet na warszawskim rynku.

GDDKiA: w lutym 2019 roku przetarg na 40 km trasy S1