Czy odejść od zmiany periodu? Ministerstwo spytało Polaków. Wiemy wyniki sondażu

Ministerstwo zapytało Młodych polaków o zmianę czasu. Wiemy, co wynika z sondażu

Zdecydowana większość przebadanych Polaków opowiada się zbyt odejściem od zmiany periodu – wynika z zleconego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii sondażu. Jak poinformował. pl resort, kolejne badanie opinii publicznej zostanie prowadzone w tym roku, po zmianie czasu zimowego na letni.

"Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - właściwe w sprawie - życząc sobie poznać preferencje reprezentatywnej ekipy Polaków - zleciło według zmianie na czas zimowy w 2018 r. sondaż, z którego wynika, iż zdecydowana większość z biorących w nim udział ludzi opowiada się za odejściem od zmiany czasu" – czytamy w odpowiedzi dzięki pytania. pl.

Wystarczy ze zmianą czasu w całej Unii Europejskiej? Wydaje się propozycja

Jak dodał resort "drugi sondaż pozostanie przeprowadzony po zmianie czasu zimowego na letni w 2019 r. ". Ministerstwo nie podało jednak konkretnych wyników badania. Zostaną one najprawdopodobniej zaprezentowane podczas rady "Zmiany czasu", która odbędzie się 28 marca.

Nie jest to jednakże pierwsze badanie, w jakim Polacy opowiedzieli się zbyt odejściem od zmiany periodu. Z konsultacji internetowych zakończonych w sierpniu ubiegłego roku przez Komisję Europejską wypływa, że 72 proc. ludzi głosujących z Polski wspiera wprowadzenie czasu letniego.

Regulacje

Ministerstwo przypomniało, że "projekt dyrektywy jest obecnie przedmiotem dyskusji na forum Unii Europejskiej". "Z końcową decyzją w sprawie zmiany periodu należy poczekać do finalnej wersji projektu dyrektywy"– dodano.

"Regulacje przewidziane przy projekcie dyrektywy będą wymagały zmian w ustawie wraz z 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym dzięki obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 04. 02. 2004 r. ) i uchylenia rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sytuacji wprowadzania i odwoływania periodu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021" – czytamy w przesłanej nam informacji.

Zmiana czasu

O planowanym, przez MPiT, sondażu donosiła pod koniec października Nasz kraj Agencja Prasowa.

"Dodatkowo, w porozumieniu z resortami: zdrowia, infrastruktury, sportu jak i również turystyki, rolnictwa i wzrostu wsi, rodziny, pracy jak i również polityki społecznej, energii a także spraw wewnętrznych i administracji, zostaną podjęte działania zmierzające do pozyskania opinii odnośnie tematu korzyści, skutków, potencjalnych kosztów odstąpienia od zmian czasu w zakresie właściwości indywidualnych resortów" - wyjaśniło wtedy PAP MPiT.

Od 1996 roku wszyscy Europejczycy przestawiają swoje zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca jak i również o godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana periodu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64; aktualnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. W naszym państwa kwestią zmiany czasu zajmował się Sejm z inicjatywy PSL. Ze względu na regulacje unijne sprawa została jednak wstrzymana.

GDDKiA: w lutym 2019 roku przetarg na 40 km trasy S1