Artur Soboń w TVN24 Dwa razy o likwidacji użytkowania wieczystego

Temat: Gospodarka

  • Podatki, opłaty, banderola. Rząd ma plan dzięki dodatkowe miliardy
  • Polska system gospodarczy pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa gwoli polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Rząd planuje załatwić użytkowanie wieczyste gruntów. - W mniejszych miejscowościach cena nieruchomości wzrośnie - twierdzi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju ds. mieszkalnictwa.

W czwartek projekt zakładający likwidację użytkowania wieczystego zyskał akceptację Komitetu Stałego Rady Ministrów. Na start z mocy ustawy będzie przekształcone we własność wykorzystywanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi. Zlikwidowany będzie też przepis umożliwiający ustanawianie nowych norm użytkowania wieczystego na plany mieszkaniowe.

Morawiecki: powinniśmy przejść do Polski gonionej przez innych

Bonifikata

Artur Soboń, wiceminister lokaty i rozwoju ds. mieszkalnictwa mówił w TVN24 Dwa razy, że 1 stycznia 2019 roku 2, 4 mln użytkowników wieczystych zostaną posiadaczami gruntu, na którym stoi ich mieszkanie, czy dom.

- Przeniesienie na własność jest płatne jak i również za taką granicę przyjęliśmy 20 rocznych opłat, bo to dochody dla samorządów i budżetu państwa. Od momentu tych 20 rat, fast jako budżet państwa zapisaliśmy w ustawie bonifikatę. Jeśli ktoś zrobi to po pierwszym roku i uiści (z góry-red. ), to dostanie 60 procent bonifikaty, a w każdym kolejnym roku 10 procent w mniejszym stopniu - mówił Artur Soboń. Dodał, że samorząd sam będzie decydował o poziomie ewentualnej bonifikaty dla internautów wieczystych gruntów, którzy raczą przekształcić je we własność. - Lokalne władze znają najlepiej, jaka to winna być bonifikata, ale być może być tak, że wcale jej nie będzie - przekonywał.

Wzrost cen

Artur Soboń mówił także, że po wejściu ustawy w życie w mniejszych miejscowościach wzrośnie wartość posiadłości, które stoją na gruntach, których prawo własności zostanie przekształcone. - W ogromnych miastach jak na model na warszawskim rynku wartość użytkowania wieczystego to wartość rynkowa, ale w mniejszych miastach jest spora różnica między praktyczną wartością rynkową a wartością wykorzystywania wieczystego - mówił Soboń.

Budżet Unii Europejskiej będzie powiązany ze stanem praworządności? Ze świata