Wydarzenia i inwestycje w Black Swan

17 lutego 2021
Category: Dowolnym Momencie

Koncepcję wydarzeń związanych z czarnymi łabędziami spopularyzował pisarz Nassim Nicholas Taleb w swojej książce The Black Swan: The Impact Of The Highly Improbable (Penguin, 2008). Istotą jego twórczości jest to, że świat jest poważnie dotknięty wydarzeniami rzadkimi i trudnymi do przewidzenia. Konsekwencje dla rynków i inwestycji są nieodparte i należy je traktować poważnie.

Czarne łabędzie, rynki i zachowania ludzi

Klasyczne wydarzenia związane z czarnymi łabędziami obejmują pojawienie się Internetu i komputerów osobistych, ataki 11 września i I wojnę światową. Jednak wiele innych wydarzeń, takich jak powodzie, susze, epidemie i tak dalej, jest nieprawdopodobnych, nieprzewidywalnych lub jedno i drugie. Rezultatem, mówi Taleb, jest to, że ludzie nabierają psychologicznego uprzedzenia i „zbiorowej ślepoty. Już sam fakt, że takie rzadkie, ale poważne zdarzenia są z definicji wartościami odstającymi, czyni je niebezpiecznymi.

Implikacje dla rynków i inwestycji

Wszystkie rodzaje wydarzeń mają wpływ na giełdy i inne rynki inwestycyjne. Kryzysy lub krach, takie jak Czarny Poniedziałek, krach na giełdzie w 1987 r. Czy bańka internetowa z 2000 r., Były względnie „modelowalne, ale ataki z 11 września były znacznie mniejsze. A kto naprawdę spodziewał się implozji Enronu? Co do Berniego Madoffa, można by się spierać.

Chodzi o to, że wszyscy chcemy poznać przyszłość, ale nie możemy. Możemy do pewnego stopnia modelować i przewidywać pewne rzeczy, ale nie wydarzenia czarnego łabędzia, co stwarza problemy psychologiczne i praktyczne.

Na przykład, nawet jeśli poprawnie przewidzimy pewne rzeczy, które mają wpływ na akcje i inne rynki finansowe, takie jak wyniki wyborów i cena ropy, inne wydarzenia, takie jak klęska żywiołowa lub wojna, mogą zastąpić przewidywalne czynniki i całkowicie zniweczyć nasze plany . Ponadto wydarzenia tego rodzaju mogą mieć miejsce w dowolnym momencie i trwać przez dowolny czas.

Rozważmy kilka wojen z przeszłości jako przykłady. W 1967 roku miała miejsce niewiarygodnie krótka wojna sześciodniowa. Z drugiej strony ludzie myśleli, że „chłopcy będą w domu przed Bożym Narodzeniem, kiedy wybuchła I wojna światowa w 1914 roku, ale ci, którzy przeżyli, nie wracali do domu przez cztery lata. . Wietnam również nie wyszedł zgodnie z planem.

Wydarzenia Black SwanZłożone modele mogą być bezcelowe

Gerd Gigerenzer również dostarcza przydatnych informacji. W swojej książce Gut Feelings: The Intelligence Of The Unconscious (Penguin 2008) argumentuje, że 50% lub więcej decyzji ma charakter intuicyjny, ale ludzie często unikają ich używania, ponieważ trudno je uzasadnić. Zamiast tego ludzie podejmują „bezpieczniejsze, bardziej konserwatywne decyzje. W związku z tym zarządzający funduszami mogą nie sugerować lub dokonywać bardziej ryzykownych inwestycji tylko dlatego, że łatwiej jest im płynąć.

Dzieje się tak również w medycynie. Lekarze trzymają się znanych metod leczenia, nawet jeśli odrobina myślenia lateralnego, wyobraźni i rozważnego podejmowania ryzyka mogą być odpowiednie w konkretnym przypadku.

Złożone modele, takie jak efektywność Pareto, często nie są lepsze niż intuicja. Takie modele działają tylko w określonych warunkach, więc ludzki mózg jest często bardziej efektywny. Posiadanie większej ilości informacji nie zawsze pomaga, a ich uzyskanie może być kosztowne i powolne. Sytuacja laboratoryjna jest zupełnie inna, ale inwestując, można radzić sobie ze złożonością i kontrolować ją.

I odwrotnie, po prostu ignorowanie możliwości wystąpienia czarnych łabędzi jest wysoce niezadowalające i bardzo ryzykowne. Pogląd, że nie możemy ich przewidzieć, więc będziemy planować i modelować naszą przyszłość finansową bez nich, oznacza szukanie kłopotów. A jednak często właśnie to robią firmy, osoby fizyczne, a nawet rządy.

Dywersyfikacja i Harry Markowitz

Gigerenzer rozważa nagrodzoną Noblem pracę Harry’ego Markowitza dotyczącą dywersyfikacji. Gigerenzer twierdzi, że aby to działało, naprawdę potrzebne byłyby dane rozciągające się na ponad 500 lat. Kpiwo komentuje, że jeden bank, który promował swoje strategie w oparciu o dywersyfikację w stylu Markowitza, wysłał swoje listy o 500 lat za wcześnie. Po otrzymaniu nagrody Nobla sam Markowitz polegał na intuicji.

W latach kryzysu 2008 i 2009 standardowe modele alokacji aktywów w ogóle nie działały dobrze. Nadal trzeba dywersyfikować, ale podejścia intuicyjne są prawdopodobnie tak samo dobre, jak skomplikowane modele, które po prostu nie mogą integrować wydarzeń czarnego łabędzia w żaden znaczący sposób.

Inne implikacje

Taleb ostrzega przed pozwoleniem komuś z premią motywacyjną na zarządzanie elektrownią jądrową lub Twoimi pieniędzmi. Upewnij się, że złożoność finansowa jest zrównoważona prostotą. Jednym ze sposobów jest fundusz mieszany. Z pewnością różnią się one znacznie jakością, ale jeśli znajdziesz dobry, możesz naprawdę pozostawić dywersyfikację jednemu dostawcy.

Unikaj uprzedzeń z perspektywy czasu. Bądź realistą co do tego, co naprawdę wiedziałeś wtedy i nie licz na to, że to się powtórzy, na pewno nie dokładnie w ten sam sposób. Traktuj niepewność poważnie – taka jest droga świata. Żaden program komputerowy nie jest w stanie tego przewidzieć. Nie pokładaj zbytniej wiary w przepowiednie. Rynki mogą być wyraźnie za wysokie lub za niskie, ale wiarygodne, dokładne prognozy, na które można liczyć, to tylko fantazja.

Podsumowanie

Przewidywanie rynków finansowych jest możliwe, ale ich dokładność jest w równym stopniu kwestią szczęścia i intuicji, jak umiejętności i wyrafinowanego modelowania. Może się zdarzyć zbyt wiele wydarzeń związanych z czarnym łabędziem, co unieważnia nawet najbardziej złożone modelowanie. Nie oznacza to, że nie można lub nie należy wykonywać modelowania i prognozowania. Ale musimy też polegać na intuicji, zdrowym rozsądku i prostocie.

Ponadto portfele inwestycyjne muszą być maksymalnie odporne na kryzys i odporne na czarne łabędzie. Nasi starzy przyjaciele – dywersyfikacja, ciągłe monitorowanie, przywracanie równowagi i tak dalej – są mniej skłonni nas zawieść niż modele, które zasadniczo nie są w stanie wziąć wszystkiego pod uwagę. W rzeczywistości najbardziej wiarygodną prognozą jest prawdopodobnie to, że przyszłość, przynajmniej częściowo, pozostanie tajemnicą.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy