Emmanuel Macron - atak hakerski

Kandydat dzięki prezydenta Francji padł ofiarą ataku hakerskiego. Do sieci wyciekły ważne dane

Sztab Emmanuela Macrona, kandydata na prezydenta Francji, padł ofiarą ataku hakerskiego. Do necie wyciekło 9 gigabajtów dokumentów i danych. Prowadzący w sondażach Macron potępił atak.

- Ruch En Marche (Naprzód) został dziś wieczorem celem zmasowanego i skoordynowanego ataku hakerskiego, który umożliwił przeniknięcie do informacji telewizyjnej społecznościowych różnych wewnętrznych informacji - głosi komunikat sztabu Macrona.

Wikileaks umożliwia, że nie ma spośród tym nic wspólnego

Dane były umieszczone przez użytkownika nazywającego siebie EMLEAKS na stronie internetowej typu Pastebin, która umożliwia anonimowe publikowanie jakichkolwiek bądź tekstów. Demaskatorski portal Wikileaks zapewnił, że nie posiada nic wspólnego z naszym atakiem, któremu nadał nazwę "Macronleaks".

Według komunikatu prawdziwe dokumenty zostały pomieszane z fałszywymi, aby spowodować jeszcze większe zamieszanie. Dokumenty mają dotyczyć metrów. in. wewnętrznych danych wraz z przebiegu kampanii, w tym e-maili i rozliczeń skarbowych.

Podkreślono, że jest oczywiste, iż atak posiadał na celu osłabienie demokracji francuskiej i pozycji Macrona przed niedzielną drugą turą wyborów prezydenckich. Macron zmierzy się w niej wraz ze skrajnie prawicową kandydatką Marine Le Pen.

Sztab Macrona nie oskarżył o atak jakiegokolwiek ugrupowania politycznego, ale porównał go do ujawnienia e-maili Partii Demokratycznej przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA, co osłabiło kandydatkę Demokratów do Białego Domu Hillary Clinton. O atak ten oskarżano hakerów rosyjskich.

W ubiegłym miesiącu francuscy eksperci ds. bezpieczeństwa w sieci spośród firmy Trend Micro oznajmili, że rosyjscy hakerzy działają przeciwko kampanii Macrona. Moskwa zaprzeczyła jakoby miała coś wspólnego z takimi atakami.

Francuskie MSW odmówiło komentarza powołując się dzięki przepisy, które zabraniają jakichkolwiek bądź wypowiedzi, które mogłyby wpłynąć na wynik wyborów. Model ten zaczął obowiązywać od momentu godz. 24. 00 w piątek (również czasu polskiego) i będzie obowiązywać do odwiedzenia zamknięcia ostatnich lokali wyborczych o godz. 20. 00 w niedzielę.

W czwartek Macron wystąpił w drogę sądową przeciwko osobom rozsiewającym pogłoski, iż posiada on tajne konto bankowe w jednym z państw na Karaibach. Macron określił te oskarżenia jak "fałszerstwa i kłamstwa" i dodał, że niektóre strony www zamieszczające te pogłoski "są powiązane z rosyjskimi interesami".

Komisja Wyborcza uprzedza przed publikacją zhakowanych materiałów

Francuska Komisja Kontroli Kampanii Wyborczej ostrzega media przed publikowaniem materiałów, pochodzących z napadu hakerów na sztab wyborczy Macrona. Rozpowszechnianie ich jest przestępstwem, które może spowodować odpowiedzialność karną jego autorów.

W niedzielę we Francji odbędzie druga tura wyborów prezydenckich, w jakiej Macron zmierzy się spośród kandydatką ze skrajnej prawicy Marine Le Pen. Wedle ostatniego sondażu opublikowanego w piątek przed ciszą wyborczą wygrywa on ze swoją własną rywalką stosunkiem 63 do 37.

Tagi: Francja atak hakerski Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić wykroczenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Brexit - skutki dla przedsiębiorstw i pracodawców