E-dowody będą miały polski mikroprocesor

W e-dowodach będzie polski procesor za 150 mln zł

Za trzy lata zaistnieć może nowy polski procesor, który miałby znaleźć się w e-dowodach. Stworzeniem Programowalnego Układu Scalonego zajmuje się nowopowstałe konsorcjum POL-PUS. Nakład pieniężny opracowania i wyprodukowania mikroprocesora to 150 mln złotych.

Konsorcjum tworzą: PWPW, Instytut Maszyn Matematycznych, Instytut Technologii Elektronowej, WB Electronics oraz Kolegium Jagiellońskie.

Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, wyjaśnił, że od razu układ scalony będzie dedykowany dokumentom potwierdzających tożsamość oraz ją autoryzujących, które będą w eksploatowaniu służb podległych szefowi MON. Ambicją PWPW jest późniejsze wykorzystanie takich układów np. w paszportach biometrycznych, w e-dowodach, jeżeli się ów kredyty pojawią.

Prezes PWPW S. A. Piotr Woyciechowski przypomniał, że problem cyberprzestrzeni i cyberbezpieczeństwa dotyczy każdego obywatela. Według niego państwo, aby mogło funkcjonować po "komforcie bezpieczeństwa" musi posiadać bezpieczny układ scalony.

Foto: PAP Porozumienie powołujące Konsorcjum POL-PUS podpisano we wtorek w siedzibie PWPW

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podkreśliła, że PWPW S. A. jest ważnym partnerem kierowanego przez nią resortu. Jej zdaniem potencjał korporacji powoduje, że mogłaby pani odgrywać kluczową rolę dzięki rynku aktywów cyfrowych połączonych z państwem i gwarantowanych przez państwo.

PUS będzie układem scalonym rodzaju SoC (System on Chip), czyli pełnym systemem teleinformatycznym zawierającym procesory, pamięci jak i również układy wejścia/wyjścia oraz rozbudowaną funkcjonalność bezpieczeństwa. Całość będzie zwierać kilka milionów tranzystorów i zmieści się dzięki powierzchni ok. 6 mm2 krzemu.

W obrębie projektu, oprócz układu scalonego, powstać mają rozwiązania zapewniające bezpieczną ich produkcję. Konsorcjum zobowiązało się do przygotowania kompletnego produktu w ciągu 36 miesięcy.

Tagi: e-dowody cyfryzacja streżyńska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Debiut GetBack - czy warto kupić akcje spółki?