Amerykańska lista oskarżeń wobec Huawei

Lista oskarżeń wobec Huawei. Pekin odpowiada w ostrych słowach "Kanada jak ladacznica"

29 stycznia upływa termin wystąpienia przez USA z wnioskiem o ekstradycję Meng Wanzhou, wiceprezes koncernu Huawei. Meng została zatrzymana 1 grudnia 2018 roku w Kanadzie, Waszyngton podejrzewa ją na temat oszustwa związane z łamaniem amerykańskich sankcji przeciw Iranowi.

Według najnowszych danych Meng, która prywatnie jest córką założyciela Huawei, Ren Zhengfeia, miała kontakt spośród FBI już w 2014 roku na nowojorskim lotnisku JFK. Służby przeszukały do niej telefon odzyskując usunięte przedtem dane wskazujące na relacje koncernu z prowadzonym przy Iranie biznesem. Fragment tekstu, który wzbudził największe podejrzenia brzmiał dosłownie "Działania Huawei w Iranie są przewodzone zgodnie z prawem, regulacjami i sankcjami wymaganymi poprzez ONZ, USA i UE". Jednym z przedstawicieli chińskiego koncernu miała być firma Skycom i to za do niej pośrednictwem Huawei prowadził wzbudzającą podejrzenia USA działalność.

Ren, Meng i FBI

Siedem lat wcześniej, w 2008 roku, FBI przesłuchało w Nowym Jorku ojca Meng, Rena opisując go po dokumentach jako "Osobnika-1". Ren-osobnik-1 wyjaśniał wówczas, że tej firma nie prowadzi explicite żadnych rozmów z irańskimi firmami i jakakolwiek handel sprzętu może odbywać się przez pośredników z Egiptu.

Informacje pozyskane poprzez FBI przed laty mają możliwość posłużyć jako dowód po sprawie przeciwko Huawei. 28 stycznia amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości oficjalnie przedstawiło chińskiej firmie listę 13 zarzutów. Wśród nich znajduje się łamanie amerykańskich sankcji przeciw Iranowi, bankowe oszustwa oraz grabież technologii.

Koncern poinformował, że jest "rozczarowany" wpływem strony amerykańskiej i faktem, że nie pozwolono jemu przedyskutować listy zarzutów przed jej ogłoszeniem. Sekretarz Formy USA, Wilbur Ross umożliwia, że zarzuty wobec Huawei są "całkowicie odrębne" od równolegle toczonych między AMERYCE a Chinami rozmów przy sprawie wojny handlowej. Między 30 i 31 stycznia do Waszyngtonu przyjeżdża chińska delegacja, a jej przewodniczący, wicepremier Liu He spotyka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Trudno jednak spodziewać się przełomu w kontaktach i nagłego ocieplenia stosunków, jeżeli dyrektor FBI, Christopher Wray skwitował kwestię zarzutów w ostrych słowach:

Zarzuty te ujawniają bezwstydne i wytrwałe działania Huawei, zmierzające do wykorzystania amerykańskich korporacji i instytucji finansowych w celu zagrożenia pustej i uczciwej globalnej wojny.

Ultimatum na horyzoncie

USA i Chiny podczas szczytu G20 w Argentynie zawarły 1 grudnia 2018 r. rozejm handlowy na 80 dni. Porozumienie zakładało, że USA nie zwiększą 10-proc. ceł na dobra chińskie do poziomu 25 proc., a Chiny zgodziły się zwiększyć import amerykańskich produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych i innych. Ostatnim dniem obowiązywania tymczasowego rozejmu jest 1-wszą marca. Jeżeli Pekin i Waszyngton nie wypracują porozumienia, wówczas stawki ceł pójdą w górę.

Zatrzymanie Meng Wanzhou w Kanadzie spowodowało nieformalne działania odwetowe Pekinu wobec Ottawy. Chińskie władze zagroziły Kanadzie "poważnymi konsekwencjami", jeśli córka założyciela Huawei nie zostanie natychmiast uwolniona. Kilka dzionki po jej zatrzymaniu, w Chinach aresztowano byłego dyplomatę Michaela Kovriga i przedsiębiorcę Michaela Spavora. Określono pierwotnego działania jako zagrożenie na rzecz bezpieczeństwa narodowego Chin. Chińszczyzna sąd podwyższył również niedawno innemu obywatelowi Kanady, Robertowi Schellenbergowi wyrok za przemyt narkotyków z 15 lat więzienia na karę śmierci.

Wojna na komentarze

Dziennik "Global Times" określany jak rządowy tabloid Pekinu przy komentarzu opublikowanym 27 stycznia nazwał Kanadę "dziwką" cytując stare chińskie przysłowie o braku szacunku, jeżeli kompletne życie prowadzało się przy wątpliwy sposób. W dosłowny sposób kanadyjskie podejście opisano: "Zgodnie z ludowym chińskim przysłowiem +Nie można spędzić życia jako ladacznica jak i również oczekiwać wystawienia pomnika dla własnej cnoty+. Kanada jest państwem zasługującym na szacunek, ale niektórym Kanadyjczykom powinno się przypomnieć, że obecnie odmawiają zmierzenia się z moralnymi uprzedzeniami. Są przeciwko moralnej poprawności, jednocześnie zwodząc samych siebie i uważając się za stróżów moralności".

Szef "Global Times" (na poniższym zdjęciu w środku) podczas wizyty prezydenta Xi Jinpinga w redakcji "Dziennika Ludowego" i spotkania z dziennikarzami.

GDDKiA: w lutym 2019 roku przetarg na 40 km trasy S1