Centralny Port Komunikacyjny zostanie zbudowany w Baranowie

Centralny Port Transportowy powstanie w Baranowie pierścień Grodziska Mazowieckiego

Centralny Przystań Komunikacyjny zostanie zbudowany przy okolicach miejscowości Baranów – podała Informacyjna Agencja Radiowa, powołując się na więcej niż jeden wiarygodne źródła. Baranów umiejscowiony jest w gminie na temat tej samej nazwie, obok Grodziska Mazowieckiego – ok. 40 km na zmierzch od centrum Warszawy. Tym samym nie potwierdziły się informacje, że faworytami są Mszczonów albo Babsk.

  • Centralny Port Komunikacyjny powstanie w miejscowości Baranów
  • Koszt inwestycji to nawet 30 mld zł
  • Planowane oddanie do użytku w 2027-2028 r.

Centralne lotnisko w Baranowie

– Chciałbym, aby Centralny Port Komunikacyjny był wizytówką Rzeczypospolitej, bo będzie to pierwsze miejsce, które poznają pasażerowie przylatujący do Polski z odmiennych krajów i kontynentów – mówił w niedawnym wywiadzie dla Business Insider Polska Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

– To wielkie międzynarodowe lotnisko jest nam potrzebne i to jest, według moją osobę, priorytet – powiedział spośród kolei w połowie lutego na antenie Radia Białystok Jarosław Kaczyński. Miesiąc później Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął tzw. kierunkową uchwałę ws. budowy Centralnego Portu Lotniczego. Po drodze kategoria projektu zmieniła się w Centralny Port Komunikacyjny (z uwagi na włączenie się w prace m. in. PKP), a na nastawienie specjalnego pełnomocnika został powołany właśnie Mikołaj Wild. Machina ruszyła.

Zgodnie wraz z zapowiedziami, we wrześniu narodziła się informacja o planowanej lokalizacji nowego portu aeronautycznego. Na razie ów firma nieoficjalna, ale IAR można uznać za wiarygodne źródło. Kluczowe polskie lotnisko powstanie w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego.

Baranów jest blisko autostrady A2 oraz wyżej linii kolejowej Warszawa – Żyrardów – Koluszki – Łódź. Blisko jest również początek Centralnej Magistrali Kolejowej, która – wedle wyrażeń prezesa PKP Krzysztofa Mamińskiego – może zostać wydłużona na północ. Jakkolwiek hdy wszystkie wymienione korytarze transportowe zostały niedawno wybudowane bądź wyremontowane, wymagać będą jednakże rozbudowy (autostrada A2 obecnie teraz okazuje się zbytnio obciążona ruchem). Rząd na razie nie zarzucił też planów budowy nowych szlaków kolejowych i dróg.

Co do szacunków nakładów pieniężnych i pozostałych informacji, na razie obowiązują stare wiadomości. Lotnisko może powstać nawet w 2027–2028 r. Szacunki o przepustowości mówią o co w żadnym wypadku 30–40 mln pasażerów, aczkolwiek wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że tzw. obszar oddziaływania nowego portu to będzie aż 100 mln pasażerów.

– Za miejsce wyjścia bierzemy prognozy obrotu (…), zakładające w 2035 r. zapotrzebowanie na port lotniczy o wielkości 35-50 mln pasażerów – mówił natomiast w wywiadzie gwoli Business Insider Polska Mikołaj Wild.