Brexit - skutki dla przedsiębiorstw i pracodawców

Bezrobotni Brytyjczycy odrzucić wypełnią luki po imigrantach. "Problemem zbyt niskie płace"

Brexit pokrzyżuje szyki kompaniom, które zatrudniają pracowników okresowych, bo aktywizacja bezrobotnych Anglików nie wypełni luki na imigrantach. Część z tych propozycji nie pracuje bowiem ze względów zdrowotnych. Problemem może stać się także wysokość pensji proponowanych brytyjskim obywatelom, którzy mieliby zastąpić imigrantów. Wielu wraz z nich wykonuje niskopłatne czynności, an ich średnia pensja jest niższa od przeciętnego wynagrodzenia Brytyjczyka.

- Powszechnie oczekuje się, hdy prawa obecnych pracowników spośród UE zostaną zachowane. Dla wielu firm, zatrudniających pracowników długookresowo, oznaczałoby wówczas, że nie odczują utraty siły roboczej. Brexit będzie natomiast wyzwaniem dla spółek, które zatrudniają pracowników sezonowo. Muszą zatem powstać regulacje dla takich ludzi. A za tym pójdą zwiększone nakłady na inspekcje - twierdzi Stephen Clarke, analityk think tanku Resolution Foundation.

Według Clarka może również nastąpić próba "zastąpienia pracowników maszynami" albo poszukiwania ludzi wśród lokatorów Wysp. Jednak, jak ocenia ekspert, dla niektórych odcinków, gdzie wykonuje się fuchę fizyczną, to może być wyzwaniem, bo "wielu bezrobotnych Brytyjczyków, to osoby mające problemy zdrowotne, czy ludzie dotknięte różnym rodzajem niepełnosprawności".

Polak zarabia przeciętnie o 2 funty skromniej od Brytyjczyka

Problemem mogłaby okazać się także wysokość pensji proponowanych brytyjskim obywatelom, którzy mieliby zastąpić imigrantów.

-Z pewnością nieproporcjonalna liczba Młodych polaków wykonuje relatywnie niskopłatne prace, ponieważ średnia płaca polskiego pracownika jest o 2 funty za godzinę niższa od przeciętnej płacy brytyjskiego pracownika - zwraca atencję Clarke. Przypomina, że powiększenie płac, wiązałoby się wraz z jednoczesnym podniesieniem cen.

Analityk przypomina, że w Wielkiej Brytanii jest od czasu 850 tys. do 1-wszą mln imigrantów z Naszego kraju. Około 700 tys. z nich pracuje. Oznacza to, że są w wyższym stopniu skłonni do pracy aniżeli Brytyjczycy. Nie jest wówczas zaskakujące, bo są młodsi, w wieku produkcyjnym. Clarke dodał, że około 10 proc. polskich pracowników wydaje się być zatrudnionych w sektorze finansowym.

Brexit coraz bliżej

Na początku marca Izba Lordów przyjęła poprawkę do ustawy dającej zgodę premier Wielkiej Brytanii Theresie May na rozpoczęcie rozmów o wyjściu kraju z UE. Poprawka sugeruje zagwarantowanie praw obywateli Wspólnoty mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Źródła PAP w brytyjskim rządzie zapowiedziały, że premier i ministrowie będą starali się na temat jej odrzucenie podczas ponownego głosowania w Izbie Gmin w ramach tzw. ping ponga - procedury kolejnych dyskusji w Izbie Gmin i Izbie Lordów do momentu, aż obie izby zgodzą się co do ostatecznego brzmienia ustawy.

Jak przekonywał rozmówca PAP, ustawa ma na zamysle jedynie autoryzację rozpoczęcia negocjacji i będą inne szanse, aby podjąć temat norm obywateli Unii Europejskiej już po rozpoczęciu negocjacji. Rząd będzie oczekiwał, że niepochodzący z wyborów powszechnych lordowie ustąpią bezpośrednio wybieranej Izbie Gmin.

Premier Theresa May wielokrotnie podkreślała, że jej intencją jest rozpoczęcie procesu wyjścia z Unii europejskiej Europejskiej i wysłanie formalnej notyfikacji w tej kwestii przed końcem marca owego roku.

Tagi: Brexit Wielka Brytania praca Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

Debiut GetBack - czy warto kupić akcje spółki?