Cypr strajkuje przeciwko prywatyzacji  Informacje

Temat: Cypr szuka ratunku w Brukseli

  • Porwany samolot. "To wystarczy turystyki w Egipcie"
  • Cypr podnosi się po upadku. Inwestorzy wrócą?
  • Cypr wypełnia plan ratunkowy. Otrzymanie kolejne miliony od MFW
  • Szef banku centralnego Cypru rezygnuje. Nie mógł dogadać się z nowym rządem?
  • Cypr otrzyma kolejne miliardy. Jednak przyjął ustawę prywatyzacyjną

Setki pracowników cypryjskich państwowych zakładów i portu nie podjęło w piątek pracy. Strajkują oni przeciw planom prywatyzacyjnym przyjętym poprzez rząd. To pierwszy masowy protest przeciwko warunkom wynegocjowanego przez rząd międzynarodowego pakietu pomocy.

Pracownicy firmy telekomunikacyjnej CYTA oraz naszych portów wezwali do 24-godzinnego strajku, a przedstawiciele przemysłu energetycznego do 12-godzinnegho postoju. Akcja protestacyjna rozpoczęła się o godzinie 7. 00.

Jest plan

Szansa na zjednoczenie Cypru? Rozmowy od przyszłego tygodnia

W czwartek rząd Cypru zatwierdził plan działań prywatyzacyjnych. Zgodnie z planami wynegocjowanymi z Unią Europejską jak i również Międzynarodowym Funduszem Walutowym Cypr musi pozyskać z prywatyzacji 1, 4 mld euro do 2018 roku.

- Cypr nie może być zmuszany do sprzedaży własnych kluczowych aktywów w epokach recesji - podkreślił Andreas Panorkos, przedstawiciel pracowników przemysły energetycznego.

W zamian za 10 mld € pomocy, które wyciągnęły państwo z bankructwa Cypr musiał uporać się z kryzysem systemu bankowego, m. in. blokując depozyty o zalety ponad 100 tys. euro.

Cypryjski minister zasobów Harris Georgiades podkreślił, że strajkujący ryzykują podważeniem porządnego wizerunku Cypru w gałach kredytodawców.

Przegłosowanie przez parlament planu prywatyzacji wydaje się być potrzebne do otrzymania prze Cypr kolejnej transzy obsługi w wysokości 236 mln euro.

GPW podsumowała 2013 r. Większą ilość wiadomości spółek, większe obroty Informacje