Europa otwiera swoje niebo. Bruksela skraca czarną listę  Informacje

Europa otwiera swoje niebo. Bruksela skraca czarną listę

Komisja Europejska zezwoliła w powrót do europejskiej lokalizacji powietrznej przewoźnikom z Suazi. Na obszarze Europy loty będzie mógł realizować filipiński przewoźnik Cebu Pacific Air - poinformowała w czwartek KE.

"Komisja postanowiła usunąć z listy każde linie z Suazi. Jest też dobra wiadomość dla Filipin - tamtejszy przewoźnik Cebu Pacific Air być może obsługiwać rejsy do UE - oraz dla Kazachstanu, gdzie narodowy przewoźnik Air Astana może zwiększyć liczbę swoich lotów do UE" - czytamy w komunikacie UE.

Poprawa bezpieczeństwa

LOT szykuje się na lato: wypożyczył bombardiery jak i również przemalował embraera

Komisja akcentuje, że po zeszłorocznym wyeliminowaniu z czarnej listy Philippine Airlines, a teraz Cebu Pacific Air, fakt ów jest postrzegany jako kolejny dowód na stopniową udoskonalenie bezpieczeństwa lotniczego na Filipinach.

Wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny zbytnio transport Siim Kallas podkreślił, że KE uznaje znoje krajów, które robią wzrosty w zapewnieniu bezpieczeństwa przy transporcie lotniczym. "Jesteśmy tegoż świadkami w Afryce. Suazi jest drugim krajem, po Mauretanii, który został usunięty z listy. Obiecujący postęp odnotowujemy także w Zambii, Mozambiku, Sudanie i Libii, a także na Filipinach i w Kazachstanie" a mianowicie powiedział cytowany w komunikacie Kallas.

Pełna lista

25 mln osób na polskich lotniskach. Najwięcej przewiózł Ryanair

Zaktualizowany wykaz zawiera wszystkich przewoźników, którzy mogą mieć certyfikaty wydane w dwadzieścia państwach (łącznie 294 linie lotnicze podlegające całkowitemu zakazowi wykonywania przewozów w UE). Są to: Afganistan, Angola, Benin, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Gwinea Równikowa, Erytrea, Gabon (z wyjątkiem 3 linii, których działalność podlega ograniczeniom i warunkom), Indonezja (z wyjątkiem pięciu linii), Kazachstan (z wyjątkiem konkretnego przewoźnika lotniczego, którego czynność ograniczona jest określonymi warunkami), Kirgistan, Liberia, Mozambik, Nepal, Filipiny (z wyjątkiem dwóch linii), Sierra Leone, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Sudan oraz Zambia.

Wykaz obejmuje również dwóch pojedynczych przewoźników: Blue Wing Airlines z Surinamu oraz Meridian Airways z Ghany.

Ponadto wykaz dotyczy dziesięciu linii lotniczych podlegających ograniczeniom w wykonywaniu przewozów, którym zezwolono na wykonywanie lotów do UE na ściśle określonych warunkach. To: Air Astana z Kazachstanu, Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG z Gabonu, Air Koryo z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Airlift International z Ghany, Air Service Comores z Komorów, Iran Air z Iranu, TAAG Angolan Airlines z Angoli i Air Madagascar z Madagaskaru.

To dwudziesta trzecia odświeżenie wykazu linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów po Unii Europejskiej.

Aleksander Kwaśniewski po decyzji EBC: Europa idzie w ślady USA Pieniądze