Co wolno robić, a czegoż nie na L4?  Informacje

Temat: Interes dla Ludzi

  • "Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie mamy prawa?
  • "Biznes gwoli Ludzi". Nowe otwarcie na rzecz Modlina
  • "Biznes dla Ludzi". Zmiany w związku spośród RODO
  • "Biznes dla Ludzi". Na gry wydajemy coraz to więcej
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe połączenia lotnicze

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można iść do odwiedzenia sklepu? Co z wizytą w aptece? Paweł Blajer w programie "Biznes na rzecz Ludzi" w TVN24 BiŚ rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Jesteś chory? L4 załatw czując się lepiej

To, czy pracownik być może, czy nie wychodzić wraz z domu jest tak naprawdę napisane na zwolnieniu lekarskim, choć nie w rażący sposób. Decyzja lekarza kryje się bowiem w kodzie, który widnieje na zwolnieniu.

L4 to nie urlop

I tak "Kod 1" oznacza, że trzeba leżeć w domu i nigdzie nie można wychodzić. "Kod 2" zaś oznacza, że pracownik może chodzić. Należy aczkolwiek pamiętać, że mowa w tym miejscu jedynie o chodzeniu według domu, a nie np. wypadzie na zakupy. Wyjątkiem jest tu wizyta po aptece po leki. Ważne, by wyjście było związane z chorobą.

W przeciwnym razie pracownik naraża się na poważne następstwa łącznie z utratą zasiłku chorobowego czy pracy. Kiedy pracodawca ma podejrzenie, hdy pracownik wykorzystuje zwolnienie do odwiedzenia np. spotkań z kolegami, może poprosić ZUS na temat przeprowadzenie kontroli. Jej wynik jest podstawą dla szefowie do pożegnania się spośród nieuczciwym pracownikiem.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia w antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20. 00.

Anna Lewandowska o biznesie swoim i Roberta Lewandowskiego