Barroso: Ukraina powinna pójść drogą Polski. To gwarant triumfu  Informacje

Temat: Unia Europejska

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii
  • Unia szykuje rewolucję w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
  • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

- Uważamy, że droga Ukrainy do Ue powinna przebiegać podobnie, jak to było w przypadku Polski - powiedział w czwartek przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso na zbiorowej z premierem Donaldem Tuskiem konferencji prasowej. - Po 1990 roku polski PKB na osobę był na temat 100 dolarów wyższy od czasu ukraińskiego. Dziś jest lepszy już o 9 tys. dolarów - dodał. - To pokazuje, jak bliska współpraca z UE zapewnia sukcesy - podkreślił.

Ukraińcy alarmują: Rosja wprowadziła blokadę handlową

Konferencja rozpoczęła się od potwierdzenia przez Barroso starań UE na rzecz rozwiązania kryzysu dzięki Ukrainie. - Zależy naszej firmie na pokojowej drodze do wyjścia z kryzysu a mianowicie powiedział. - Uważamy, hdy konieczne są dalsze reformy obejmujące przede wszystkim poszanowanie praw człowieka - dodał.

Współpraca z UE zapewnia sukcesy

Barroso wierzy, iż "europejski kurs" Ukrainy będzie dla niej korzystny, naprawdę jak to miało obszar w przypadku Polski. - Polska jest doskonałym wzorem właściwie przeprowadzonej transformacji, jaka miała miejsce w latach 90. - mówił przewodniczący. - Uważamy, że droga Ukrainy do Unii Europejskiej powinna przebiegać podobnie, jak to było w sytuacji Polski - stwierdził przewodniczący Komisji Europejskiej. - W 1990 roku polski PKB na osobę był o 100 dolarów wyższy od momentu ukraińskiego. Dziś już o 9 tys. dolarów a mianowicie dodał. - To wskazuje, jak bliska współpraca spośród UE przynosi sukcesy - podkreślił.

Argumenty przekonywające za odstąpieniem od dokumenty urzędowe stowarzyszeniowej nazwał "szkodliwymi". a mianowicie Chcemy wspierać stowarzyszenie polityczne i integrację gospodarczą Ukrainy z Unią Europejska a mianowicie zapewniał. Jak dodał, unijny politycy analizują wszelkie "instrumenty wsparcia" dla Ukrainy.

Partnerstwo Wschodnie wciąż ważne

Premier

Tusk jak i również Schulz o Ukrainie: Wyżywić dialog między rządem an opozycją

Donald Tusk zaznaczył, że "kluczowe jest romantyczne stanowisko unijnych instytucji jak i również krajów członkowskich odnośnie do Partnerstwa Wschodniego" zakładającego pomoc m. in. Ukrainie. - Musimy wspólnie pracować, aby nieustająco realizować ukraińskie marzenie na temat drodze do UE a mianowicie dodał. - Kryzys jaki to wywołała odmowa podpisania dokumenty urzędowe stowarzyszeniowej, powinniśmy odczytywać jak znak chęci realizacji zbliżenia Ukraińców z Unią - ocenił Donald Tusk.

Dobrze wydać pieniądze

Szef Komisji Europejskiej poinformował także, że oprócz sytuacji na Ukrainie tematem rozmów z polskim premierem była sytuacja unijnej gospodarki. - Staramy się pokonać kryzys, jednak przed nami jeszcze sporo wyzwań, w tym ogromne bezrobocie - tłumaczył unijny polityk. Według niego ożywienia dokonać można czyniąc produkcji "bardziej konkurencyjnymi". - Premier Tusk i ja zgadzamy się, że kluczowe jest inteligentne wykorzystanie funduszy strukturalnych - mówił.

E-dowody będą miały polski mikroprocesor