Ukraina: Eksperci: Janukowycz skazany w poszukiwanie kompromisów

Ukraina: Eksperci: Janukowycz skazany w poszukiwanie kompromisów
Category: inne
4 sierpnia, 2020

Wiktor Janukowycz, który w czwartek obejmie urząd prezydenta Ukrainy, będzie zobligowany zmierzyć się z klopotami nękanej poprzez kryzys produkcji i złagodzić podziały między spoglądającym w stronę Rosji wschodem jak i równiez dążącym do integracji sposród Europą zachodem kraju.

Takie opinie wyrazili w środę przy rozmowach wraz z PAP eksperci sceny politycznej i obserwatorzy życia społecznego na Ukrainie.

„Jego głównym zadaniem będzie połączenie dwóch spraw: Janukowycz będzie musiał zadowolić wyborców, którzy jego poparli metrów. in. dzięki hasłom o zrównaniu statusu państwowego języka ukraińskiego z językiem rosyjskim, a jednocześnie uwzględnić to, że Ukraina jest dziś całkowicie odmienna od Rosji” – uważa Myrosław Marynowycz, były dysydent, a obecnie prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie.

W swoim ocenie na wstepie oświadczenia jak i równiez działania podjęte przez Janukowycza po zwycięstwie w drugiej turze wyborów prezydenckich nie zaakceptowac pozwalają dzieki optymizm.

„Na swą inaugurację Janukowycz zaprosił zwierzchnika rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Cyryla. Przeszly prezydenci – Leonid Kuczma i (ustępujący) Wiktor Juszczenko – brali pod uwagę wielowyznaniowy koloryt Ukrainy i na swoje zaprzysiężenie zapraszali przedstawicieli wszelkich działających tu Kościołów. To może wywołać protesty” a mianowicie powiedział Marynowycz PAP.

„Janukowycz będzie miał dużo problemów. Będzie musiał zdecydować, czy kontynuuje drogę demokracji jak i równiez budowania tożsamości narodowej, lub będzie temu zaprzeczał” a mianowicie ocenił inny były opozycjonista, a dziś prezes ukraińskiego PEN Clubu Jewhen Swerstiuk.

„Musi też pomyśleć, po jaki sposób komunikować się z ludem. Rozmowa z ludźmi po jego rodzinnym Doniecku, dokad wystarczy powiedzieć: +Jestem waszym prezydentem+, wydaje sie zupełnie odrebna od dialogu ze spoglądającymi na Zachód mieszkańcami Ukrainy zachodniej” – powiedział PAP.

Ilko Kuczeriw, ukraiński socjolog, prezes fundacji „Demokratyczni Inicjatywy” uważa, że Janukowycz podoła wyzwaniom prezydentury i na przekór prognozom nie zmieni dotychczasowej drogi progresu państwa.

„Zwycięstwo wyborcze Janukowycza było najmniejsze i jak prezydent będzie się musiał liczyć wraz z silną opozycją. Nasz kraj jest podzielony na polityczny wschód i zachód jak i równiez Janukowycz będzie musiał tenze podział pokonać, by kontynuować drogę progresu Ukraińców jak narodu” a mianowicie ocenił.

Profesjonalista przypomniał, że w innej turze wyborów prezydenckich Janukowycz otrzymał 48, 95 proc. poparcia wzgledem 45, 47 proc. uzyskanych przez jego rywalkę, premier Julię Tymoszenko.

„Jestem przekonany, że Janukowycz nie odmieni polityki obcej Ukrainy, gdyż ze względu na opozycję ma ograniczone pole manewru. Zrozumiałe, że tworzony przy minionych latach zachodni nurt ukraińskiej polityki zostanie utrzymany” – oświadczył Kuczeriw w rozmowie z PAP.

Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy