Czym są pieniądze? Tomasz Sedlaczek

Czym są pieniądze? 1-a teoria wywraca to uchwycenie do góry nogami

Wszyscy ich potrzebujemy, ale mało kto myśli, czym naprawdę naprawdę są. Czeski ekonomista Tomasz Sedlaczek udziela riposty, która może zmienić postrzeganie finansów.

Czy wciąż myślisz się, czym są na rzecz ciebie pieniądze? Dla wielu Polaków to "środek porozumiewania własnej wartości i budowania wizerunku" - wynika spośród badań prof. Małgorzaty Bombol z SGH. Z transportu aż 46 proc. Polaków w ankiecie CBOS uznało pieniądze za najważniejszy szczegół świadczący o udanym istnieniu.

Dla porównania a mianowicie "miłość" jest najważniejszym elementem szczęścia tylko dla dziewięć proc. badanych, a bliscy dla 22 proc.

Ekonomia porządna i zła

Na próżno jednak szukać badań, w których obywatele odpowiadaliby na pytanie "czym są specjalnie dla ciebie pieniądze". Czeski ekonomista Tomasz Sedlaczek podejmuje tę kwestię w swej książce "Ekonomia dobra jak i również zła".


Teoria, którą opisał, jest równie trafna, co dla szerokiego spektrum osób niesłychana: pieniądze to nic odmiennego, jak... dług i wiara.

Foto: Studio Emka / materiały prasowe "Ekonomia dobra i zła", Tomasz Sedlaczek, wyd. Studio Emka

"Pierwsze pieniądze znalazły się w Mezopotamii i miały odmianę glinianych tabliczek, na których zapisywano długi. Były ów kredyty zbywalne, a więc długi stały się walutą" – pisze Sedlaczek w własnej książce. Jak wyjaśnia, nie zaakceptować przypadkiem słowo kredyt pochodzi od łacińskiego "credo", innymi słowy "wierzę":

Te tabliczki przetrwały ponad pięć tyś lat i stanowią najstarsze zachowane pismo. Monety pojawiły się około 600 lat przed naszą erą i niewiele różniły się od momentu dzisiejszych: miały na osobiście symbol lwa lub projekt Ateny albo sowy. Chiny wprowadziły monety w 221 roku przed naszą erą. W pewnym sensie można więc powiedzieć, że pierwszą walutą było zaufanie, innymi słowy kredyt. Mogło przybierać kształt materialny, mogło mieć odmianę monety, ale z całkowitą pewnością "pieniądze to odrzucić metal", nawet ten najrzadszy, lecz "zapisane zaufanie".

Jak podkreśla Sedlaczek, dzisiejsze pieniążki też nie mają nic wspólnego ze swoimi materialnymi nośnikami – banknotami jak i również monetami – lecz wydaje się być to pojęcie "związane spośród wiarą":

Ładnie widać to w czeskim słowie na określenie osoby udzielającej kredytu: veritel (po polsku wierzyciel – przyp. Red. ), czyli dosłownie ten, który wierzy dłużnikowi. Pieniążki to społeczna abstrakcja. To niepisana umowa. Żądanie jakiegoś elementu na podstawie złotej monety oznacza to samo, jak żądanie na podstawie glinianej tabliczki.

Od czasu tabliczek glinianych do tworzywa sztucznego

Z czeskim ekonomistą trudno się nie zaakceptować zgodzić, a rozwój bankowości cyfrowej tylko to potwierdza. Od glinianych tabliczek przeszliśmy do tabliczek plastikowych a mianowicie kart płatniczych.

Obecnie większość "pieniędzy" trzymanych wydaje się na kontach bankowych, dokąd mają one postać wyłącznie cyferek. Umówiliśmy się, iż owe cyferki przelewane przez internet są naszą walutą. Bez wątpienia, możemy je wyjąć z bankomatu w formie zapłaty, ale jeśli płacimy kartą, to de facto nie zaakceptować mają one nawet własnego materialnego nośnika, wszystko pozostaje w umownej sferze cyfrowej, której symbolem materialnym jest karta płatnicza.

Proces ten postępuje, a niektóre kraje – jak np. Norwegia – już powiadamiają o zrezygnowaniu z gotówki. Za jej pomocą wykonuje się tam już jedynie 5 proc. transakcji i odsetek ten cały czas maleje. W naszym kraju jednak gotówka to nadal główny lek transakcyjny - według testowań NBP z 2013 roku, aż 82 proc. płatności odbywa się u nas zbytnio pomocą banknotów i monet.

Tagi: pieniądze zarobki długi Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w ’18 do 4, 0 proc.