Jak długo w Polsce wyszukuje się pracy?

Polski rynek robocie jest nieprzyjazny dla pracowników. "Czas na reformy"

Polak po stracie roboty szuka zatrudnienia ponad dwanaście miesięcy, podczas gdy w Holandii czy Danii proces ten obstaje 2-3 tygodnie. To trzeba zmienić – przekonuje Joanna Tyrowicz, doradca w Instytucie Ekonomicznym NBP, konsultantka Agencji bankowej Światowego.

Według Tyrowicz nasz rynek pracy wydaje się być nieprzyjazny dla pracowników. -Przeciętny Polak czeka na podwyżkę 2, 5 roku, zaś gdy straci pracę, szuka jej ponad rok. W przeważającej liczbie krajów unijnych wydaje się to poniżej kilku miesięcy. Są państwa, gdzie okres poszukiwania pracy przez osobę bezrobotną to 2-3 tygodnie, jak np. w Danii, Holandii czy Szwecji – powiedziała Tyrowicz.

Pracodawcy nie wiedzą jak poszukiwać pracowników

Jak mówiła, relatywnie niewielki odsetek polskich pracodawców konstruuje miejsca pracy bądź poszukuje pracowników. Ponad 40 proc. firm tworzy znikomą cyfrę miejsc pracy w wszelkim roku tzn. jedno, dwa; przy większych przedsiębiorstwach a mianowicie kilka – wskazała Tyrowicz. Podkreśliła, że pracodawcy posiadają słabe doświadczenie w poszukiwaniu pracowników. Często szukają zatrudnionych 3-6 miesięcy. Co oznacza, hdy jest to proces długotrwały, często zakończony porażką – powiedziała.

Według pani a samo poszukiwanie pracowników ze strony pracodawców pochłania 0, 1 proc. PKB. a mianowicie To są pieniądze, które idą tylko na wówczas, żebyśmy się znaleźli, nie tworzą żadnej konkretnej wartości – wskazała Tyrowicz.

Polska z najniższym wskaźnikiem aktywności zawodowej

Jak podkreśliła, Polska jest również krajem na temat niemal najniższym w Polsce wskaźniku aktywności zawodowej. Rajcuje się to z niskiej aktywności zawodowej osób młodocianych i ludzi starszych. a mianowicie Niska aktywność oznacza m. in. niezdolność dopasowania robocie do indywidualnych wymogów, np. studentów czy osób dorosłych realizujących funkcje opiekuńcze – wyjaśniła.

W weryfikacji Tyrowicz jeżeli zmodernizujemy naszego kraju rynek pracy i stworzymy możliwość łatwiejszego godzenia możliwości zawodowych, rodzinnych i życiowych, te bariery z niekiedy zaczną znikać i stworzą polski rynek pracy jak miejsce bardziej przyjazne.

Zdaniem ekspertki w naszym kraju niesprawnie działała pośrednictwo pracy, zawodzi też komunikacja między pracownikiem i pracodawcą. -Nie korzystamy wraz z profesjonalnego wsparcia w przeszukiwaniu pracy, tylko stąpamy na omacku. Ponad 80 proc. osób poszukujących pracy deklaruje, że szuka głównie zbytnio pośrednictwem ogłoszeń i znajomych – zaznaczyła Tyrowicz. Dodała, że podobnie szukają szefowie, co oznacza, że trudno im będzie znaleźć osoby o potrzebnym profilu kompetencji.

- Jak fita rynku pracy nie naprawimy, to nie będzie działał. Można to zrobić za pośrednictwem profesjonalne pośrednictwo pracy, pomoc we właściwym kierowaniu własną karierą, czego w Naszym kraju nigdy nie było, zaś we wszystkich krajach rozwiniętych jest - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że jesteśmy jedynym krajem na ziemi, gdzie doradca zawodowy i pośrednik roboty to dwa oddzielne zawody. - A wszak pośrednik nie powie mi, jakiej pracy powinnam szukać, po to muszę pójść do doradcy - wskazała.

Tagi: praca kariera bezrobocie Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Odbiorców. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Dane z rynku pracy, payroll w USA - styczeń 2017