Elżbieta Rafalska o reformie systemu emerytalnego

Minister Rafalska: nie zaakceptować pracujemy nad ustawą zakładającą utratę składek w ZUS

Rząd nie operuje nad ustawą zakładającą, że ci, którzy płacili składki emerytalne do ZUS krócej niż 15 lat, stracą swoje pieniądze - zapewniła w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, hdy ministerstwo opowiada się zbytnio likwidacją kilkugroszowych emerytur.

Pod koniec 2016 r. rząd przyjął dwa dokumenty dotyczące analizy systemu emerytalnego i określenia zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. Rząd wskazuje, że trzeba rozważyć zasadę, by upoważnienie do comiesięcznego świadczenia emerytalnego miały jedynie osoby spośród co najmniej pięcioletnim stażem pracy (przy czym katalogów wyliczona emerytura musiałaby zaćmić jedną trzecią kwoty emerytury minimalnej - dotyczy wówczas przede wszystkim osób bardzo sporo zarabiających), albo osoby, które mają co najmniej piętnasto- lub dwudziestoletni stażu roboty.

Stracisz emeryturę, o ile nie przepracowałeś 15 lat? Minister Rafalska dementuje

Minister Dzinki, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska odniosła się do medialnych informacji, według których Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie odda składek, jeżeli emeryt nie udowodni, iż opłacał je przez co najmniej 15 lat.

Nie istnieje jeszcze takich robót, ustawy nie są konstruowane. Niewątpliwie nie było takowego zamiaru, żeby kogoś nakłady, które były odkładane, zostałyby przywłaszczone przez system. Wówczas był głos w dysputy, że potrzebne w Naszym kraju jest wprowadzenie minimalnego progu stażowego, który pozwoliłby na obliczenie tego świadczenia.

Zaznaczyła, że ministerstwo opowiada się za likwidacją "kompromitujących system świadczeń w wysokości paru groszy". - Nikt z nas nie zaakceptować chciałby dostać 2 zł świadczenia emerytalnego, tylko toteż, że przez 3 miesiące odprowadzał składki - rozmawiała Rafalska.

W wyniku przeglądu emerytalnego mówimy na temat zamiarze likwidacji emerytur groszowych, które kompromitują system emerytalny, jeżeli wypłacamy 4 grosze, 45 złotych, czy dziesięciu, czy 15 zł. Wówczas wynika z tego, że jest obowiązek wypłacania tego rodzaju emerytur groszowych w związku z tym, że nie jest określony limit stażu.

Z dokumentów przyjętych za pośrednictwem rząd pod koniec 2016 r. wynika, że Wskazówka Ministrów rekomenduje przeznaczenie pozostałych w otwartych funduszach emerytalnych środków w 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej i w 75 proc. na indywidualne konta emerytalne.

Według przyjętych za pośrednictwem rząd dokumentów, rozważenia domaga się zmiana systemu. Jak odczytujemy, "jeden z możliwych rodzai zmiany tego systemu został określony w Programie Konstrukcji Kapitału, przedstawionym w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju" wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z wytycznymi PBK OFE mają zostać przekształcone w fundusze pod inwestycje polskich akcji. W ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych zarządzałyby 75 proc. aktywów przekazanych z OFE (ok. 103 mld zł). 25 proc. środków z OFE (ok. 35 mld zł) posiada zostać przekazanych do Kasy Rezerwy Demograficznej.

Rząd przypomniał, że w ramach programu planowane jest zrobienie powszechnych dobrowolnych pracowniczych systemów kapitałowych (Pracownicze Programy Kapitałowe i Indywidualne Programy Kapitałowe) oparte na automatycznym zapisaniu pracowników w wieku od czasu 19 do 55 lat z sektora przedsiębiorstw. a mianowicie Przy tworzeniu takich programów należałoby rozważyć możliwość uczestnictwa w nich pracowników dziedziny budżetowej, którzy w przyszłości wraz z względu na wysokość własnych wynagrodzeń otrzymają relatywnie niewielkie świadczenia, a nie posiadając wystarczających środków na samodzielne oszczędzanie z myślą na temat emeryturze, silnie odczują lukę w dochodach po przejściu na emeryturę - zapisano.

Tagi: zus renty Elżbieta Rafalska Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w ’18 do 4, 0 proc.