Elon Musk zapowiada ważny pomiar przed misją na Marsa

SpaceX wkrótce przetestuje najbardziej problematyczny element marsjańskiego statku

Kilka tygodni temu Elon Musk przedstawił swój śmiały zamiar, by wysłać milion osób na Marsa (i następujące planety) na wypadek apokaliptycznego scenariusza, w którym ludzkość byłaby w niebezpieczeństwie.

W swojej 63-minutowej prezentacji Musk pokazał wizualizacje rakiet i statków kosmicznych, które mają tworzyć Międzyplanetarny Program Transportowy. Musiał jednak przeoczyć wiele technicznych szczegółów kluczowych dla całego przedsięwzięcia. Uchylił nieco rąbka tajemnicy w trakcie sesji pytań i riposty zorganizowanej przez serwis Reddit.

Foto: SpaceX / YouTube Schemat Międzyplanetarnego Układu Transportowego

Czas na ważny eksperyment

Zdradził w jej trakcie, że w nadchodzących tygodniach SpaceX planuje przeprowadzić ważny eksperyment. Zamierza zapełnić ogromny zbiornik na paliwo wykonany z włókna węglowego, który będzie kluczowym składnikiem statków tworzących Międzyplanetarny System Transportowy. Będzie narażony w olbrzymie ciśnienie i super niskie temperatury. Musi być na tyle wytrzymały, aby nie przeciekał ani odrzucić wybuchnął.

Foto: SpaceX / YouTube

Gdy jeden wraz z uczestników Reddita poprosił fita o więcej informacji, Musk przyznał, że masywny kontener był "rzeczywiście dużym newsem", przynajmniej dla tych, którzy orientują się nieco w temacie.

-To rzeczywiście najbardziej problematyczny element statku – mówił szef SpaceX podczas wrześniowego wystąpienia. - Inne elementy mamy opanowane, ale zbiornik to najtrudniejsze wyzwanie. Dlatego chcieliśmy zająć się nim na wstępie – kontynuował.

Zbiorniki wraz z włókna węglowego nie będą nowym konceptem. Boeing i NASA zaczęły pracę nad własnymi w 2014 roku, ale ten, który to stworzyło SpaceX jest ogromny - ma ponad 15 metrów szerokości.

Co planuje SpaceX

Inżynierowie firmy zdecydowali się zapewne na włókno węglowe, bo to materiał lżejszy niż inne, kurczy się też mniej niźli inne i jest bardziej wytrzymały. Zwiększa więc szanse na bezpieczny lot statku na Marsa.

Podczas sesji Reddita Musk przyznał, że inżynierowie pracowali morzem wytrzymałością zbiornika, a pierwsze testy "są obiecujące".

Foto: SpaceX / YouTube W tym miejscu dzierży być umieszczony zbiornik

Zapowiedział też znacznie większy eksperyment – SpaceX chce sprawdzić czy zbiornik wytrzyma duże ciśnienie i zrobić wówczas z dala od lądu, na oceanie.

Musk nie odpowiedział na dalsze pytania o ten sprawdzian, ale jest prawdopodobne, iż testy zostaną przeprowadzone w barce służącej jako lądowisko dla rakiety Falcon dziewięć. To by znaczyło, że SpaceX zakłada, iż coś może pójść nie zaakceptować tak i w ten sposób pragnie się zabezpieczyć np. zanim wybuchem. A pływająca barka SpaceX wytrzymała już niejedną eksplozję.

Jeśli firma wpompowała wcześniej metan w zbiornik, o czym może świadczyć wypowiedź Muska na temat pierwszych "obiecujących testach", wydaje się być prawdopodobne, że podejmie następne próby, by zebrać jeszcze więcej danych.

Przedstawiciele Space X odmówili udzielenia Business Insiderowi szczegółowym danych na temat testów.

Tagi: kosmos SpaceX Elon Musk Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

Afera podsłuchowa na świecie. «To interesuje inwestorów i Brukselę» Informacje