Facebook Onavo - aplikacja wycofana z rynku

Facebook wycofuje kontrowersyjną aplikację Onavo VPN ze sklepiku Google Play

Facebook wycofuje kontrowersyjną aplikację Onavo w wersji na Androida ze sklepu Google Play. Przedtem z App Store kazało usunąć ją Apple. Zamykane mają zostaćc też wszelkie programy badawcze wykorzystujące kod Onavo - informuje TechCrunch.

Onavo to należąca do Facebooka firma analityczna. Firma Marka Zuckerberga wykorzystała Onavo do przeprowadzenia publicznych badań dotyczących korzystania spośród aplikacji mobilnych przez odbiorców – najwyraźniej bez ich wiedzy. Firma wykorzystała te dane do oceny nie zaakceptować tylko tego, ile osób pobrało aplikacje, ale również jak często z nich korzystali. Wiedza ta pomogła zdecydować Facebookowi, które firmy kupić, a które traktować jako zagrożenie.

Po pierwszych informacjach serwisu TechCrunch o Onavo, decyzję na temat usunięciu aplikacji z AppStore podjęło Apple. Teraz Onavo zostaje wycofane także wraz z androidowego sklepu Google Play. Decyzje Facebooka są według Tech Cruncha rezultatem śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez ten serwis.

Facebook Onavo - o co chodzi w kontrowersjach wokół aplikacji?

Kod aplikacji Onavo wykorzystywany był wcześniej przez koncern Firma Zuckerberga w programie Facebook Research, który to gromadził dane o zwyczajach użytkowników dla celów analityki marketingowej. Wśród osób, których dane były w tenże sposób pozyskiwane, znajdowały się również nastolatki. Użytkownicy Facebook Research dostawali raz na miesiąc za swoje dane bony prezentowe o wartości 20 dol.

Choć prace ponad aplikacją Onavo mają być zakończone, to zanim naprawdę się stanie, użytkownicy będą mogli korzystać z niej jako z usługi VPN (wirtualnej sieci prywatnej). Według Facebooka ma to pozwalać im na znalezienie najlepszej alternatywy dla wygaszanego oprogramowania. Trwające aktualnie badania posiadają jednak zostać ukończone przy planowanym terminie.

TC informuje, że Facebook w przyszłości ma zamiar skupić się na odpłatnych programach badawczych, gdzie interesanci będą wyraźnie informowani na temat tym, jakie dane oddają analitykom w zamian zbytnio wynagrodzenie.

Serwis wspomina, że aplikacja Onavo przedstawiana była użytkownikom jak narzędzie do "ograniczenia wykorzystania danych w tle przez aplikacje" i "wirtualna sieć prywatna dla danych osobowych użytkowników". Zasady użytkowania z tego programu mieściły jednak zapis o tymże, że będzie on rejestrował "czas spędzany na używaniu innych aplikacji, zużycie pakietów internetowych łączności komórkowej jak i również bezprzewodowej przez każdą wraz z aplikacji, odwiedzane strony www, kraj użytkownika oraz rodzaj wyekwipowania i sieci, z jakich korzysta".

Rzecznik Facebooka odniósł się do sprawy ustalając, że "aplikacje służące do badań rynkowych pomagają firmom tworzyć lepsze produkty gwoli konsumentów. Obecnie więcej czujności będziemy poświęcali płatnym aplikacjom badań rynkowych. Oznacza to, hdy program Onavo dobiega końca".

Facebook zakupił Onavo przy 2013 roku za sumę 200 mln dolarów. Dane zebrane dzięki aplikacji pozwoliły koncernowi podjąć decyzję na temat zakupie komunikatora WhatsApp.

Brazylia ścina wydatki. Przez skandal korupcyjny Ze świata