Grafen z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w sprzedaży  Tech

Grafen z Naszego kraju właśnie trafił do sprzedaży. Tenże materiał może uratować tobie życie

Do sprzedaży dotarły wyprodukowane w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm. Później grafen może zrewolucjonizować m. in. biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i zbrojeniowy.

Wielkopowierzchniowy grafen z IMTE wprowadziła do sprzedaży firma Nano Carbon. Technologia otrzymywania grafenu, którą ITME wykorzystuje do odwiedzenia produkcji, wymaga zastosowania podłoża, na którym grafen wolno wyhodować.

- Team ITME robi to dzięki folii miedzianej, z której to można przenieść grafen na inny materiał. To nie zaakceptować jest prosta metoda produkowania, gdyż potrzebny jest do odwiedzenia tego specjalistyczny reaktor wysokotemperaturowy oraz skomplikowana technologia a mianowicie podkreśla prezes Nano Carbon Jacek Augustyn.

- Dzięki osiągnięciom naszych naukowców w międzynarodowych projektach badawczych, udaje nam się generować grafen wielkopowierzchniowy o rozmiarach 50 x 50 cm. A w ramach wcześniej nawiązanej współpracy, firma Nano Carbon sprzedaje arkusze grafenu o wymiarach 30 x 30 cm również sporządzane w ITME - twierdzi dr Włodzimierz Strupiński, kierownik Zakładu Epitaksji i Charakteryzacji ITME.

Zastosowanie grafenu

Polskie nadzieje odpływają w wschód. Co dalej spośród grafenem?

Dzięki swojej płynnej i równej powierzchni, grafen produkowany w ITME będzie mógł być stosowany po biomedycynie.

Badania w tej dziedzinie prowadzi zespół wrocławskich naukowców pod kierownictwem dr. Dariusza Białego z tamtejszego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Wiesława Stręka z Instytutu Niskich Temperatur i Testowań Strukturalnych PAN we Wrocławiu.

Pracuje on nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych, czyli przypominających sprężyny w rusztowaniach ze stali lub stopu chromowo-kobaltowego, umieszczanych wewnątrz naczynia krwionośnego w czasie zabiegu angioplastyki (poszerzania naczyń krwionośnych zwężonych lub zamkniętych z powodu choroby). Dodatek grafenu może spowodować, że urządzenia medyczne takie jak stenty, sztuczne zastawki serduszka, cewniki czy elektrody stymulujące będą lepiej tolerowane za pośrednictwem organizm.

- Przy ITME produkujemy unikalnej, świeckiej jakości grafen epitaksjalny jak i również płatkowy. Grafen płatkowy wraz z naszego instytutu stosowany wydaje się w badaniach nad leczeniem raka mózgu - glejaka, prowadzonych przez zespół prof. Ewy Sawosz-Chwalibóg z SGGW oraz w badaniach nad komórkami macierzystymi prowadzonymi wspólnie z Instytutem Jagiellońskim. - Wytwarzamy też, w ramach projektów badawczych, gumy i kompozyty na bazie miedzi z dodatkiem grafenu płatkowego oraz papier grafenowy. Dziś złożyliśmy ofertę na pracę grafenu płatkowego w konkursie organizowanym przez Zakłady Azotowe w Tarnowie i uważamy, że nasza propozycja wydaje się zdecydowanie konkurencyjna w stosunku do innych oferentów - mówi dr hab. Katarzyna Pietrzak, zastępca dyrektora ds. naukowych ITME.

ITME pracuje również nad odmiennymi praktycznymi zastosowaniami grafenu, rzeczywistymi m. in. dla obronności państwa.

- Przy ramach programu OPTIGRAF opracowano funkcjonujące modele okien optycznych z przezroczystą grafenową warstwą grzewczą. Skonstruowane okna urzeczywistniają założone funkcje grzania oporowego przy wysokiej transmisji promieni w paśmie widzialnym i podczerwieni. Opracowano także budowle okien z warstwą grafenową wklejoną pomiędzy warstwy szkła, dzięki czemu okna takie są odporne na wytyczne środowiskowe i zabiegi konserwacyjne. Tego typu rozwiązanie ma możliwość mieć zastosowanie na potrzeby wojska, motoryzacji lub sprzętów optoelektronicznych - powiedział dr Grzegorz Gawlik z Zakładu Badań Mikrostrukturalnych ITME. Prócz spółki Nano Carbon, partnerem projektu był Polski Holding Obronny.

Projekt GRAPHICA

W 2015 r. zaczął uprawiać się dwuletni projekt GRAPHICA realizowany w ramach finansowanego przez UE konsorcjum M-ERA. NET. W pracach oprócz ITME i Nano Carbonu biorą udział podmioty spośród Niemiec - Instytut Elektroniki IHP z Frankfurtu ponad Odrą i firma Aixtron z Aachen. Celem projektu jest opracowanie zastosowania grafenu w technologii krzemowej. Jednowarstwowy węgiel ma pomóc w pokonaniu fizycznych ograniczeń wynikających z miniaturyzacji rozmiaru tranzystorów w układzie scalonym.

- Są już na wstępie pozytywne rezultaty, ale do odwiedzenia przemysłowego ich wykorzystania wciąż długa droga. Niemniej, ze względu na szerokie wykorzystanie gospodarcze (wartość rynku krzemowej elektroniki to setki miliardów dolarów), prowadzone prace wzbudzają wielkie zainteresowanie - twierdzi Włodzimierz Strupiński, kierownik Zakładu Epitaksji i Charakteryzacji ITME.

Projekt GRAPHICA wyłącznie do pewnego stopnia ma znaczenie dla polskiej gospodarki. - Ze względu w brak produkcji elektronicznej przy kraju, rolę ITME jak i również polskich przedsiębiorstw typu Nano Carbon upatruje się przy części związanej z technologią grafenu - opracowaniem know-how i produkcją dla kolosów elektronicznych na świecie - uważa Strupiński.

Graphene in Poland

ITME i Nano Carbon wchodzą w zestaw wchodzą w skład inicjatywy Graphene in Poland, powołanej 15 czerwca 2016 r. przez polskie środowisko naukowo-badawcze we współpracy z sektorem przemysłowym dla komercyjnego wykorzystywania polskich osiągnięć naukowych. Przylegają do niej również Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego jak i również Łódzkiego oraz firmy Advanced Graphene Products (AGP) i SECO/WARWICK.

Czym wydaje się być grafen?

Grafen wówczas płaska struktura złożona spośród atomów węgla, połączonych po sześciokąty. Materiał ten układem przypomina plaster miodu, natomiast ponieważ ma jednoatomową grubość, w uproszczeniu określa się go mianem struktury dwuwymiarowej.

Grafen jest obiektem zainteresowania przemysłu ze powodu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne.

Materiał ten ma możliwość w wielu zastosowaniach zastąpić krzem. Jeżeli ten towar zastosowano by w komputerach, to powstałyby maszyny o gigantycznych możliwościach obliczeniowych.

Przezroczystość i znakomite przewodnictwo sprawiają, że grafen przydaje się do wytwarzania przejrzystych, zwijanych w rolkę kineskopów dotykowych oraz do wytwórczości energii odnawialnej z baterii słonecznych i magazynowania jej w wysokowydajnych akumulatorach czy superkondensatorach.

Czujniki wraz z grafenu potrafią zarejestrować towarzystwo pojedynczej cząsteczki szkodliwej substancji, znajdując zastosowanie np. przy monitoringu i ochronie otoczenia.

Czy gmina może pobierać opłatę za przyłączenie do wodociągów