Apple znów przed Samsungiem. Co piąty kupowany smartfon to iPhone

74, 8 mln iPhone'ów zbył koncern Apple w czwartym kwartale 2014 roku. Za pomocą takim wynikom sprzedaży iPhone pierwszy raz od trzech lat stał się globalnym liderem sprzedaży smartfonów.

Dzięki rekordowym wynikom sprzedaży iPhone'ów w ostatnim kwartale ostatniego roku Apple opanował aż 20, 4 proc. ogólnego rynku smartfonów - wypływa z najnowszego badania spółki Gartner.

Samochód Apple'a to “plotki i spekulacje"? Ale i tak weryfikacja giganta ma wzrosnąć do biliona dolarów

Świetne wyniki

Apple sprzedając 74, 8 mln iPhonów wyprzedziło Samsunga, którego udział w rynku wyniósł 19, 9 proc. Ostatni raz przedsiębiorstwo zarządzana przez Tima Cooka miała najwyższy udział w sprzedaży smartfonów w czwartym kwartale 2011 roku.

W całym 2014 roku kalendarzowego Apple sprzedał 1, dwa mld iPhone'ów. Oznacza to, że koncern zwiększył zbyt aż o 28 proc. w porównaniu z uprzednim rokiem.

CNN Money podaje, że do rekordowych wyników sprzedaży smartfonów Apple przyczyniło się zwłaszcza wstąpienie na chiński rynek. Wówczas właśnie tam firma wraz z Cupertino w Kalifornii zauważała w ostatnim kwartale 2014 roku aż 70 proc. wzrost sprzedanych iPhone'ów.

BlackBerry wraca do zabawy i prezentuje nowy smartfon. Dla "młodych profesjonalistów"

Rywalizacja

Tak gigantyczne wzrosty w Państwie Środka dawny kiedyś uważane za nierealne do osiągnięcia. Apple odrzucić miał takiej siły przebicia jak lokalne marki: Xiaomi, Lenovo i Huawei. Katalogów smartfony były też znacznie tańsze, a więc w wyższym stopniu dostępne dla klientów wraz z mniej zasobnym portfelem.

Apple wprowadził iPhone’a 6 do innych krajów prędzej niż miało to położenie w przypadku poprzednich wzorów, co także przełożyło się na świetny wynik handlu. iPhone 6 dostępny jest w 130 krajach.

Znacznie poprawiona została także efektywność w dostawach frakcji. Dzięki temu Apple przy ostatnim kwartale wyprodukował 7 mln smartfonów więcej niźli wcześniej zakładał.

Większy ekran

Ale swój zwycięstwo iPhone nie zawdzięcza jedynie Chinom czy sprawnym dostawcom. iPhone 6 okazał się niezwykle popularny wśród klientów, którzy domagali się większego ekranu. Telefon z czterech, 7-calowym wyświetlaczem znacznie lepiej konkuruje z dużymi smartfonami z Androidem.

Klienci sięgali też po większego (5, 5-calowego) i droższego o 100 dolarów iPhone’a 6 Plus. Sprzedaż tego modelu stanowiła ok. 1/4 wszystkich iPhone’ów sprzedanych po ostatnim kwartale.