Tak, możesz potrzebować czeku kredytowego, aby wynająć samochód

17 lutego 2021

Firmy wynajmujące samochody postrzegają karty debetowe jako czerwoną flagę i prawdopodobnie sprawdzą Twój kredyt, zanim Ci je wynają.

Jeśli masz złą zdolność kredytową, jest mnóstwo sposobów, w jakie odczujesz jej skutki w swoim codziennym życiu. Będzie to oznaczać wyższe oprocentowanie pożyczek i kart kredytowych, co obniży budżet miesięczny. Może to również oznaczać płacenie więcej za media lub przynajmniej konieczność wpłacenia depozytu w celu ich zabezpieczenia. Może to nawet oznaczać odrzucenie propozycji mieszkania lub nowej pracy.

Krótko mówiąc, zły kredyt jest do niczego. Na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swój wynik, takie jak spłata długów i terminowe regulowanie rachunków. Ponadto należy unikać niepotrzebnych kontroli zdolności kredytowej, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na Twój wynik nawet przez dwa lata. Uszkodzenia nie będą aż tak duże – bardziej wgłębienia niż dymiący krater – ale kiedy wynik jest na wysypiskach, każdy szczegół może pomóc lub zranić.

Unikanie zapytań kredytowych oznacza nie ubieganie się o pożyczki lub karty kredytowe, chyba że absolutnie ich potrzebujesz, ale może to również oznaczać unikanie innych rzeczy – lub przynajmniej podchodzenie do nich ostrożniej. Jedną z takich rzeczy jest wypożyczenie samochodu. W zależności od okoliczności wynajęcie samochodu może oznaczać konieczność sprawdzenia zdolności kredytowej, co może obniżyć Twój wynik. Odpowiedź na to, jak uniknąć tego czeku, może cię zaskoczyć.

Jak działa kontrola zdolności kredytowej?

Kiedy firma sprawdza Twój kredyt, to dlatego, że chce sprawdzić, czy jesteś godnym zaufania kredytobiorcą. Podczas gdy wypożyczenie samochodu różni się nieco od zaciągnięcia kredytu czy karty kredytowej, obowiązują te same podstawowe zasady. Jeśli masz historię płacenia rachunków i czynszu na czas, najprawdopodobniej zapłacisz również za wypożyczony samochód bez żadnych problemów.

Istnieją dwa rodzaje kontroli zdolności kredytowej, które można przeprowadzić: czeki twarde i czeki miękkie. Twarda kontrola zdolności kredytowej pobiera pełną kopię raportu kredytowego z jednego z trzech głównych biur kredytowych (TransUnion, Experian i Equifax). Twarde czeki są również rejestrowane w raporcie i zwykle tymczasowo zmieniają Twój wynik. Aby można było przeprowadzić twardy czek, firma musi mieć Twoje wyraźne pozwolenie.

Z drugiej strony miękkie kontrole kredytowe nie wymagają Twojej zgody, aby mogły zostać uruchomione. Dzieje się tak, ponieważ testy miękkie zwracają znacznie mniej informacji niż testy twarde. I chociaż miękkie czeki można odnotować w raporcie kredytowym, nie wpływają one na Twój wynik. Jeśli kiedykolwiek otrzymałeś pocztą „wstępnie zatwierdzoną ofertę, ten pożyczkodawca dokonał miękkiego sprawdzenia Twojej historii kredytowej.

W przypadku wypożyczalni samochodów sprawdzą Twój kredyt. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o różnicy między czekami miękkimi i twardymi, przeczytaj nasz wpis na blogu: Czym różnią się miękkie czeki kredytowe od czeków twardych?

Wynajem samochodu za pomocą karty debetowej może oznaczać sprawdzenie zdolności kredytowej.

Na tym blogu piszemy wiele porad dotyczących finansów osobistych. I jedną rzeczą, którą konsekwentnie mówimy ludziom, którzy nie mają dobrych nawyków finansowych, jest unikanie korzystania z kart kredytowych w jak największym stopniu. Karty kredytowe z punktów dobre lub nagrody planowanie może być doskonałym narzędziem finansowym, jeśli są stosowane prawidłowo, ale pokusa, by wykorzystać je im prawidłowo i stojak na kilka długu jest zbyt silny dla wielu ludzi.

Więc to trochę dziwne, ale mówimy tak: jeśli wynajmujesz samochód, powinieneś to zrobić za pomocą karty kredytowej zamiast karty debetowej. Tylko wtedy, gdy klienci używają karty debetowej, firmy będą (często, ale nie zawsze) nalegać na przeprowadzenie kontroli kredytowej.

Karty debetowe to dodatkowe ryzyko dla wypożyczalni samochodów.

Dlaczego te firmy nalegają na sprawdzanie kredytu za pomocą karty debetowej? Cóż, większość wypożyczalni postrzega karty debetowe jako czerwoną flagę. W przypadku kart debetowych znacznie częściej napotykają problemy z niewystarczającymi środkami na pokrycie samego wynajmu lub dodatkowych kosztów, które najemca może ponieść, uszkadzając samochód lub zapominając o zatankowaniu samochodu przed jego zwrotem.

Jednak ta czerwona flaga dotycząca karty debetowej nie jest wystarczająco duża, aby całkowicie powstrzymać wypożyczalnie samochodów przed wynajmowaniem ich użytkownikom kart debetowych. Zamiast tego muszą po prostu sprawdzić kredytobiorcę przed przekazaniem kluczy – oprócz wielu innych drobnych sposobów, które próbują zniechęcić pożyczkobiorców do korzystania z kart debetowych.

Poza sprawdzeniem zdolności kredytowej, wynajęcie samochodu przy użyciu karty debetowej może oznaczać konieczność posiadania dodatkowego dokumentu tożsamości, przedstawienia dowodu ubezpieczenia, niedostępności niektórych klas samochodów, a nawet ograniczeń wiekowych. Krótko mówiąc: wypożyczenie samochodu za pomocą karty debetowej to kłopot. Jeśli chcesz wynająć samochód, użyj karty kredytowej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy