Beata Szydło o przyszłości górnictwa  Surowce

Temat: System gospodarczy wg PiS

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do odwiedzenia jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Górnictwo jest dla polskiej gospodarki niezwykle ważne i będzie ważne - oświadczyła we wtorek w Katowicach premier Beata Szydło. Podkreśliła jednocześnie, że czas postawić w tej branży na nowoczesne i bezpieczne technologie. Jej zdaniem, obecne kondycje finansowe spółek węglowych i energetycznych są bardzo porządne.

Premier Szydło wzięła udział w otwarciu Internacjonalnych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2017". - Te targi pokazują, jak dużo nowoczesnych inżynierii i nowoczesności w górnictwie może być. I to jest przyszłość polskiego górnictwa i to jest czas przyszły polskiej gospodarki - rozmawiała szefowa rządu.

Odkurzacze o dużej mocy znikną ze sprzedaży. "Zyskają konsumenci"

Przemysł górniczy

Premier Szydło mówiła, że jednym z pierwszych trudnych zadań do niej rządu było rozwiązanie problemów górnictwa, doprowadzenie do swoim reformy, ale i posiłek branży przyszłości. I faktycznie się stało – podkreśliła, jednocześnie dodając, że odrzucić chodziło tu o reformy na 2-3 lata, ale o zbudowanie nowego systemu, innego spojrzenia na branżę.

- Dzisiaj to jest nasz wspólny pomyślność, że możemy w Katowicach powiedzieć w 2017 r., że przed polskim górnictwem i polską energetyką wydaje się być dobra perspektywa, dobra czas przyszły - mówiła premier.

Energetyka oparta na węglu

Zapewniła ponadto, że pragnie "budować polską energetykę, polską gospodarkę na bazie o sprawdzony miks energetyczny, w którym węgiel kamienny, węgiel brunatny będzie miał niezwykle zasadnicze miejsce".

Jednocześnie wskazała, że tak się dzieje i tak się zostanie działo przez kolejne czasy, bo reforma cały czas trwa. - Ona przed chwilą weszła w nowy ciąg. W tej chwili myślimy właśnie na temat budowaniu nowoczesnych technologii węglowych, o nowoczesnym górnictwie, a do tego potrzebujemy również i współczesnych rozwiązań - mówiła szefowa rządu.

- Chcemy mówić o tym, hdy górnictwo polskie, polska energetyka są naszą wizytówką a mianowicie mówiła.

Premier dodała, że chodzi tu również o bezpieczeństwo energetyczne Lokalny. - Zdajemy sobie z tego sprawę, że we współczesnym świecie każde państwo musi budować tak własna gospodarkę, tak swoją bardzo wrażliwą jej część - czyli energetykę, aby ochronić w jak największy strategia swoje państwo. I wówczas robimy. Dlatego węgiel kamienny jest niezwykle ważny - zaznaczyła.

Harvey namieszał na rynku energetycznym. A to nie koniec

Jak podkreśliła, to nie zaakceptować są łatwe reformy. - Teraz jesteśmy na tymże etapie, kiedy budujemy naturalnie przyszłość polskiego górnictwa a mianowicie zaznaczyła.

Kondycja spółek

Jak zaznaczyła, rząd potrzebuje, by polskie górnictwo było nowoczesne, bezpieczne, konkurencyjne i przynosiło zyski. - Dziś po pierwszym półroczu jesteśmy wstanie powiedzieć, że wiadomości będą optymistyczne, ponieważ kondycje korporacji węglowych, spółek energetycznych istnieją bardzo dobre, górnictwo zaczyna przynosić zyski, ponad 1-wszą, 5 mld zł w tej chwili za pierwsze półrocze – podkreślił szefowa rządu.

Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które rozpoczęły się we wtorek w Katowicach, ta największa tego typu impreza w Polsce i jedna z najważniejszych na świecie.