Temat: Ropa naftowa

  • "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu w Naszym narodzie spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje kolejne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw po Nowym Jorku rosną po reakcji na trwający w USA strajk pracowników rafinerii - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, wydaje się być wyceniana po 50, 46 dolarów, po zwyżce o 89 centów. - Jeżeli ten trend się utrzyma ceny paliw na stacjach benzynowych pójdą w górę - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Glob Urszula Cieślak z BM Reflex.

Brent w dostawach na marzec w giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 54 centy do odwiedzenia 55, 29 dolarów zbytnio baryłkę.

Strajk w rafinerii

Ceny ropy ponownie spadają. Pracownicy rafinerii pozostaną strajkować?

W niedzielę alians United Steelworkers, który reprezentuje pracowników zatrudnionych w przeszło 200 amerykańskich rafineriach, terminalach naftowych, przy obsłudze naftociągów i w zakładach sztucznych, zadecydował o wstrzymaniu pracy w 9 zakładach w reakcji na brak porozumienia w sprawie kontraktów na temat zatrudnienie.

- Ostatnie dość pokaźne cięcie kosztów w całym sektorze energetycznym sprowadziło, że część koncernów mieści albo wstrzymuje wydobycie wraz z tych źródeł, z których ropa była dotychczas wydobywania - tak rosnące koszty ropy tłumaczył we wczorajszym programie “Bilans” Jan Żuralski, prezes Private Wealth Consulting.

Jak dodał, pozostałym powodem wzrostów są kontrakty terminowe z serii lutowej, które wygasły.

Drożej na stacjach

Związkowcy odrzucili już pięć propozycji złożonych im przez Royal Dutch Shell w imieniu takich spółek, jak Exxon Mobil Corp. i Chevron Corp. - Ta sytuacja wywoła wzrost presji na rynkach paliw - mówi Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny Ayers Alliance Securities w Sydney. Na rynkach spekuluje się, że przedłużający się strajk w rafineriach sprawi spadek podaży paliw.

Paliwa coraz bardziej korzystne. To już koniec spadków?

Rosnące ceny ropy przełożą się na ceny w stacjach benzynowych. - Najbliższe dni przyniosą jeszcze spadki cen paliw na stacjach. Taniały będą wszystkie gatunki paliwa. Ale jeśli wzrosty cen na rynku ropy utrzymają się lub są kontynuowane to na przełomie pierwszej i drugiej dekady lutego ceny paliw w kraju przestaną spadać jak i również w konsekwencji możemy następnie odnotować wzrosty - rzekła TVN24 Biznes i Rzeczywistość Urszula Cieślak z BM Reflex.

Rosną zapasy

Inwestorzy czekają na dane na temat zapasach paliw w AMERYCE. Analitycy oceniają, że po ub. tygodniu zapasy ropy wzrosły o 3, 70 mln baryłek. Raport o zapasach paliw poda przy środę Departament Energii USA (DoE).

W poniedziałek ropa na NYMEX zdrożała o 1, 33 USD do 49, 57 USD za baryłkę. To wyższe notowania na zamknięciu handlu od 5 stycznia. Po styczniu surowiec w NA JUKATAN staniał o 12 proc.