Rosja gotowa wydaje sie uchylić zakaz importu bydła z kilku państw UE

Rosja gotowa wydaje sie uchylić zakaz importu bydła z kilku państw UE
Category: inne
4 sierpnia, 2020

Rosja zdecydowana jest uchylić zakaz importu bydła wraz z kilku państw Unii Europejskiej, jeśli otrzyma od momentu nich określone gwarancje – poinformował po piątek kierownik Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert.

Federacja Rosyjska wprowadziła od dwadziescia marca czasowy zakaz wwozu bydła, owiec, kóz i trzody chlewnej z UE. Decyzję tę uzasadniła odnotowanymi w krajach UE licznymi zachorowaniami zwierząt spowodowanymi poprzez wirusa ze Schmallenbergu (SBV), jak również występowaniem choroby niebieskiego języka.

Embargo dotyczy zwierząt umieszczonych na ubój. Utrzymana została możliwość importu do Rosji zwierząt zarodowych, ale w przypadku wzmocnienia inspekcji weterynaryjnej.

„Szereg europejskich służb uwzględniło stosowane przez nas uwagi i wykonało określoną pracę. Totez gotowi jesteśmy zrewidować ograniczenia wobec niektórych państw, w przykład a mianowicie Danii jak i równiez Hiszpanii” a mianowicie oznajmił Dankwert.

Szef Rossielchoznadzoru zaznaczył, że w stosunku do niektórych krajów UE ograniczenia nie zaakceptowac zostaną lekko otwarte, gdyż a mianowicie jak wyjaśnił – państwa te nie zapewniają właściwej kontroli nad hodowlą na szczeblu państwowym. Jako przykład Dankwert podał Niemcy, gdzie – jakim sposobem zauważył – federalna służba weterynaryjna nie ma prawa kontrolować służb gminnych, do których strona rosyjska ma pretensje.

Wprowadzając embargo, Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przekazała, że nie otrzymała od UE zamówionej jeszcze w styczniu informacji na temat podjętych działaniach przeciwepidemiologicznych.

Rossielchoznadzor dodał, że niepokój rosyjskich służb weterynaryjnych budzi też brak programu kontroli obok eksporcie produktów rolnych z UE, zas także przyklady naruszenia wymogów weterynaryjnych tuz przy eksporcie żywca wieprzowego do Rosji.

Według najnowszych wiadomosci w ośmiu krajach UE stwierdzono już ponad dwa tys. przypadków zarażenia zwierząt wirusem wraz z Schmallenbergu. Wirus jest groźny, bo nie istnieje na niego szczepionki. Na terytorium polski nie zauwazano dotąd żadnego zachorowania.

Kategoria wirusa SBV pochodzi od momentu niemieckiej miejscowości, w której pierwszy jednego razu – w lecie ubiegłego roku – go zidentyfikowano. Specjaliści są spojrzenia, że wydaje sie on przenoszony przez insekty. Wirusy wraz z tej ekipy występują głównie w Azji, Australii jak i równiez Oceanii a takze Afryce.

Komitet Europejska uznała posunięcie Rosji za nieproporcjonalne i niesprawiedliwe, jak również niezgodne wraz z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) a mianowicie organizacji, az do której Rosja ma w krótkim czasie wejść. KE wezwała Moskwę do bezzwlocznego zniesienia embarga.

Zakaz importu unijnego żywca do Rosji w szczególności dotknie owe państwa UE, które eksportują znaczną ilość świń, tj. głównie panstwa bałtyckie. Dzieki liście przedsiębiorstw objętych embargiem są dwie firmy sposród Polski.

Unijny eksport żywca (trzody chlewnej, bydła, baranów i kóz) do Rosji wyniósł po 2011 r. 188 mln euro. Ponieważ zakaz nie zaakceptowac dotyczy zwierząt hodowlanych, KE szacuje, że wprowadzone 20 marca embargo dotknie importu o wartości 75 mln euro.

Sposród Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ pad/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy