Różnica między „miękkim ciągnięciem” a „mocnym ciągnięciem” w raporcie kredytowym

17 lutego 2021
Category: Kredyt Samochodowy

Jeśli szukasz domu lub nowego samochodu, prawdopodobnie zwracasz uwagę na swoją zdolność kredytową. W końcu im lepsze są twoje liczby, tym bardziej korzystne będą warunki kredytu.

W trakcie procesu uzyskiwania pożyczki wymagane będzie zapytanie dotyczące Twojego raportu kredytowego. Istnieją dwa rodzaje: „mocne pociągnięcie i „miękkie pociągnięcie. Więc jaka jest różnica?

Jaka jest różnica między „miękkim wyciągiem a „twardym ciągnięciem w raporcie kredytowym

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o twardych i miękkich wyciągach, jest to, że trzy główne agencje informacji kredytowej – Experian, Equifax i TransUnion – wszystkie traktują zapytania nieco inaczej. Najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, że chociaż twarde zapytania kredytowe, zwłaszcza wielokrotne w krótkim okresie, mogą zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej, miękkie zapytania nie przynoszą żadnego efektu.

Co to jest zapytanie kredytowe typu „soft pull?Miękkie przyciąganie ma miejsce, gdy ktoś lub jakiś podmiot pyta o Twój kredyt, ponieważ jest to przypadkowe w procesie weryfikacji. Przykładem może być sytuacja, w której potencjalny pracodawca sprawdzi Twój kredyt w ramach należytej staranności w celu potwierdzenia Twojej tożsamości. Możesz również sporządzić własny raport kredytowy w celach edukacyjnych.

Miękkie pociągnięcie można wykonać nieograniczoną liczbę razy bez wpływu na zdolność kredytową. W wielu przypadkach, na przykład gdy otrzymujesz pocztą ofertę karty kredytowej, firmy mogą nawet nie poprosić Cię o pozwolenie na przeprowadzenie miękkiego zapytania.

Tak więc głównymi przykładami miękkich pociągnięć byłyby:

 • Sprawdzenie przeszłości
 • Cele edukacyjneOferty kart kredytowychCo to jest zapytanie kredytowe typu „hard pull?Ciężka sytuacja ma miejsce, gdy firma wyciąga raport kredytowy w celu określenia Twojej zdolności do pożyczki. To poważne zapytanie, które pozwoli ustalić, czy pożyczkodawca udzieli Ci kredytu i na jakich warunkach. Z tego powodu twarde zapytania kredytowe są zapisywane w raporcie kredytowym.

  Oto kilka przykładów mocnych pociągnięć:

  • Wniosek o kredyt hipoteczny
  • Wniosek o kartę kredytowąWniosek o kredyt samochodowyWniosek o pożyczkę studenckąTwarde ciągi mogą przez pewien czas wpływać na twoją zdolność kredytową – ale są wyjątki.

   Kiedy chcesz kupić dom, może to w żaden sposób nie wpłynąć na Twój kredyt. Oto dlaczego: w tym okresie agencje kredytowe wiedzą, że kupujesz najlepszą ofertę, więc kolejne zapytania kredytowe w ciągu kilku dni dla kupujących w domu są zwykle liczone tylko jako jedno trudne zapytanie.

   Według Credit Karma w wielu przypadkach ten okres „zakupów przekłada się na 14–45-dniowy okres karencji.

   Ta sama zasada może dotyczyć również innych pożyczek. „Poszukiwanie nowego kredytu może wiązać się z wyższym ryzykiem, ale na większość wyników kredytowych nie mają wpływu wielokrotne zapytania ze strony pożyczkodawców kredytów samochodowych, hipotecznych lub studenckich w krótkim okresie – mówi strona MyFICO.com. „Zazwyczaj są one traktowane jako pojedyncze zapytanie i mają niewielki wpływ na Twoje wyniki kredytowe.

   O ile spadnie twój kredyt po mocnym ściągnięciu?Mocne pociągnięcie może obniżyć twoją zdolność kredytową o kilka punktów, ale nie martw się, powinna się odbić w krótkim czasie.

   Według strony internetowej The Quicken Loans, pomysł, że mocne pociągnięcia drastycznie wpływają na zdolność kredytową, może być bardziej zakorzeniony w mitach niż w rzeczywistości. Tam jest napisane:

   Trudne zapytania wpływają na twoją zdolność kredytową, ale nie tak bardzo, jak myśli większość ludzi. Dokładna liczba punktów nie jest pewna, ponieważ do określenia dokładnej liczby odejmowanych punktów stosuje się złożony wzór matematyczny. Jednak większość trudnych zapytań spowoduje od trzech do pięciu punktów od Twojego wyniku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy