Aleksander Kwaśniewski po decyzji EBC: Europa idzie w ślady USA  Pieniądze

Temat: Frank szwajcarski

  • Raty kredytów frankowych potrafią wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia to nierealne
  • Pomoc gwoli frankowiczów. Rząd pozytywnie na temat prezydenckiej ustawie

Decyzja EBC powinna ożywić gospodarkę strefy euro. To nie wydaje się być eksperyment, tylko powtórzenie drogi, jaką przeszły Stany Zjednoczone. Dzisiaj gospodarka amerykańska rozwija się, uniknęła groźby deflacji. Teraz [w sytuacji strefy euro] zamierzenie jest podobne - mówił Aleksander Kwaśniewski, który był gościem programu "Świat" przy TVN24 Biznes i Glob. - Jeżeli nie uruchomimy inwestycji i nie rozwiniemy rynku pracy to znajdziemy się na beczce prochu - dodał.

Europejski Bank Centralny ogłosił obecnie, że wprowadzi program luzowania ilościowego (QE) wart 1 bln euro, który zostanie polegał na zwiększeniu podaży pieniądza na rynek i skupowaniu obligacji krajów obszary euro.

EBC zrobił więcej aniżeli oczekiwał rynek. "Mario Draghi wytoczył armatę dużego kalibru"

Takie samo zamierzenie

Podobny program wprowadził amerykański Fed po kryzysie finansowym, który to wybuchł w 2008 roku. Pomógł on w utrzymaniu najdłuższego trendu wzrostowego po historii Ameryki.

- Program EBC to powtórzenie drogi, jaką przeszły Stany Zjednoczone. Dzisiaj gospodarka amerykańska rozwija się, an uniknęła groźby deflacji. Teraz zamierzenie jest podobne - mówił Aleksander Kwaśniewski, który przebywa na szczycie ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

Zdaniem byłego prezydenta, Europa ma dziś dwa wielkie problemy, wraz z którymi musi sobie doradzić. - Z jednej strony to za niski wzrost gospodarczy, a z pozostałej - dramatyczne bezrobocie, przede wszystkim wśród ludzi młodych - przyznał. - Jeżeli nie zaakceptować uruchomimy inwestycji i nie zaakceptować rozwiniemy rynku pracy to znajdziemy się na beczce prochu - dodał.

Rozsądna propozycja

Według faceta kwota 60 mld €, jaką miesięcznie chce pompować w gospodarkę EBC zdaje się "rozsądną propozycją". a mianowicie Oby to się udało, ta decyzja strategicznie musi przynieść skutek - mówił gość programu "Świat".

Jeżeli nie zatrzymamy bezrobocia wśród młodych ludzi wówczas idea integralności europejskiej ma możliwość być wysadzona w powietrze

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent

Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że mimo tego, że system skupu obligacji dotyczy strefy euro to decyzja EBC wpłynie także na gospodarkę Polski. - Impuls rozwojowy w Europie oznacza także rozwój w Polsce - argumentował. Pamiętajmy, że 30 proc. polskiego eksportu wydaje się być związane z Niemcami. Jeżeli Niemcy przyśpieszą swój postęp gospodarczy, to my także będziemy z tego używać - dodał.

Ból "frankowiczów"

Ja przyznał, najbardziej negatywnym skutkiem wynikającym z decyzji EBC jest osłabienie euro i wzmocnienie franka. - Będzie to komplikowało życie tym, którzy wzięli kredyt we frankach. Lecz to jest jednak wycinek sprawy - zaznaczył. a mianowicie Najważniejsze to, aby Europa z wzrostu zerowego czy groźby recesji weszła w 2-3 proc. rozwój - dodał.

- Jeśli nie zatrzymamy bezrobocia pośród młodych ludzi to myśl integralności europejskiej może stanowić wysadzona w powietrze - zakończył.

Budżet Unii Europejskiej będzie powiązany ze stanem praworządności? Ze świata