300 złotych na wyprawkę dla uczniów. Program «Dobry start»  Pieniądze

300 złotych na wyprawkę. Od kiedy można konstruować wnioski, kiedy pieniądze trafią na konta?

Wnioski w sprawie wypłaty jednorazowego świadczenia w ramach aplikacji "Dobry start", czyli 300 zł na wyprawkę, będzie można składać drogą sieciową od 1 lipca a mianowicie poinformowała w poniedziałek minister rodziny Elżbieta Rafalska. Wnioski papierowe będą przyjmowane od 1 sierpnia. Świadczeniem wraz z programu zostaną objęci wszelcy uczniowie do ukończenia 20. roku życia.

W poniedziałek w całej Naszym narodzie ruszyła akcja informacyjno-promocyjna rządowego programu "Dobry start". W czasie konferencji prasowej minister bliskich, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że program "daje szansę, żeby każdy uczeń, każde milusiński rozpoczynające rok szkolny, zdołało otrzymać wsparcie w poziomie 300 zł".

Wnioski do końca listopada

300 złotych dla dzieci, lecz pieniądze same nie przebywają. Wszystko, co musisz mieć pojęcie

Rafalska powiedziała, że wnioski drogą internetową będzie możemy składać już od 1-wszą lipca, an od jednej sierpnia - w formie papierowej.

- Nieprzekraczalny wyraz na złożenie wniosków wówczas 30 listopada - podkreśliła. - Wszystkie rodziny, które złożą wnioski w lipcu i sierpniu, mogą liczyć na wypłaty do 30 września. Myślę, że ci, którzy złożą w lipcu, mogą liczyć na to, iż samorząd może nawet zrealizować wypłat szybciej - dodała.

Ministerstwo szacuje, iż wnioski o wsparcie 300 plus złoży 3 mln 400 tys. rodzin, natomiast z programu skorzysta cztery, 6 mln dzieci. a mianowicie Koszt w skali państwie to 1 mld czterysta mln zł. Jesteśmy w tej chwili przygotowani, aby te środki do samorządów zostały przesyłane - zapewniła Rafalska.

Wskazała, że podanie na temat wyprawkę szkolną "Dobry start" należy składać w urzędach gmin, w MOPS lub wydziałach świadczeń, czyli tam, gdzie do tego momentu rodzice składali wnioski na świadczenia "Rodzina 500 plus".

Szefowa resortu rodziny zaapelowała aż do rodziców, aby nie opóľniać składania wniosków. - Jeśli wnioski będą składane we wrześniu, to okres, który to samorząd ma na przeprowadzenie wypłaty, wynosi dwa miesiące - powiedziała.

Poinformowała, że ze świadczenia potrafią korzystać rodziny zastępcze. Przy tym przypadku wniosek może stać się składany tylko osobiście. Termin składania rozpoczyna się na początku sierpnia.

Rafalska zapewniła, że samorządy mają zagwarantowane środki na obsługę tegoż świadczenia. Za obsługę poszczególnego wniosku dostaną 10 zł. - Myślę, że wówczas dobra wycena - rzekła.

Zaznaczyła, że samorządy mogą przeznaczyć co najmniej 80 proc. środków na "koszty osobowe". - Chcielibyśmy, aby była możliwość dodatkowego zatrudnienia lub dodatkowego umotywowania osób, które będą niesłychanie mocno obciążone pracą a mianowicie wyjaśniła.

Bez wyznacznik dochodowego

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała w poniedziałek w Poznaniu, hdy "Dobry start" będzie systemem "dla wszystkich, dla wszelkich, którzy są w platformie edukacji, którzy chodzą aż do szkoły". - Również najmłodszych ze specjalnymi potrzebami (…) bądź – bo na temat to są pytania – dzieci z domów pociechy, z placówek rewalidacyjnych, spośród placówek opiekuńczych. Każde wraz z dzieci, każde z rodziców będzie aktywnym uczestnikiem systemu - podkreśliła.

Dodatkowe 300 zł w dziecko od państwa. Premier podpisał rozporządzenie

Jak dodała, do szkół już w ubiegłym tygodniu trafiły afisze i ulotki informujące o zasadach programu. Z towarów tych - jak wskazała Zalewska - rodzice potrafią się przede wszystkim dowiedzieć, kiedy i w jaki sposób należy złożyć wniosek, aby otrzymać świadczenie.

- Nie ma jakiegokolwiek kryterium dochodowego, więc rozstrzygnięcie będzie oczywista, ale od 1 lipca prosimy was, abyście składali deklaracje online, m. in. przez stronę "[email protected]", czyli stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, lub przez bankowość elektroniczną - przypomniała minister i zaznaczyła, że poniższa forma złożenia wniosku wydaje się gwarancją najszybszej wypłaty wyprawki.

Darmowe podręczniki zostają

Zalewska podkreślała, że dalej obowiązuje program darmowych podręczników. a mianowicie Przez moment rodzice poczuli się zaniepokojeni fałszywymi wiadomościami, tak jak często bywa po takim natłoku informacji, hdy wyprawka jest zamiast albo z oszczędności darmowego podręcznika. Mam przyjemność poinformować, że darmowe podręczniki są zachowane - w tym roku to jest 502 mln zł - a 300 zł na wyprawkę, na "Dobry start" to będą pieniądze dodatkowe" - rozmawiała.

Minister pytana, czy jej zdaniem samorządy będą dobrze przygotowane na realizację programu, odpowiedziała, że "samorządowcy, którzy są bardzo odpowiedzialni, m. in. jeżeli idzie o zarządzanie edukacją, dołożą wszelkich starań, żeby (... ) 'Dobry start' mógł zostać wypłacony w sierpniu".

- Chcę przypomnieć, że przecież (samorządy a mianowicie red. ) mają niesłychanie już wyrobione ścieżki jak i również razem z rodzicami przecież wypłacają czy korzystają wraz z 500 plus, w zależności z tym powtórzą ów mechanizm. Tak jak oznajmiłam, ministerstwo, rząd zadbał o to, aby pieniądze na obsługę tego programu także się znalazły - dodała.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku miesiąca przez premiera Mateusza Morawieckiego świadczenie będzie przysługiwało obojętnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w uczelni dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w wypadku kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki przy danej szkole (świadczenie przysługuje także przed rozpoczęciem r. szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia).

W przypadku dzieci kalekich uczących się w uczelni, świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia dwudziestu czterech. roku życia (niezależnie od czasu daty rozpoczęcia nauki w danej szkole)

E-dowody będą miały polski mikroprocesor