Która firma biotechnologiczna ma najbardziej obiecującą szczepionkę przeciwko koronawirusowi?

17 lutego 2021
Category: Które Mogą

Szczepionka na koronawirusa może nie tylko uratować niezliczone życie, ale także złagodzić biliony szkód ekonomicznych.

Biuro Budżetu Kongresu USA prognozuje, że pandemia COVID-19 spowoduje szkody o wartości ponad 16 bilionów dolarów w gospodarce USA w ciągu następnej dekady. Ponad 140 tysięcy Amerykanów zmarło już na koronawirusa, co oznacza, że ​​w ciągu sześciu i pół miesiąca SARS-CoV-2 zabił więcej ludzi niż liczba Amerykanów, którzy umierają każdego roku z powodu przedawkowania opioidów (46 tysięcy) (36 500) i przemoc z użyciem broni (40 000) łącznie.

Pandemia COVID-19 nie ustępuje w Stanach Zjednoczonych, z ponad 70 000 nowych przypadków dziennie od 15 lipca. Prawie 25 stanów wycofało swoje plany ponownego otwarcia, ponieważ naród walczy o powstrzymanie śmiertelnego wirusa.

Na szczęście opracowywanych jest ponad 140 szczepionek na koronawirusa. W tej grupie cztery szczepionki są obecnie liderami. Przyjrzyjmy się, która firma produkująca szczepionki jest najlepszym zakupem dla inwestorów.

Źródło obrazu: Getty Images.

Cztery wschodzące gwiazdy w poszukiwaniu lekarstwa

Pierwszym z nich jest mRNA-1273 firmy Moderna (NASDAQ: MRNA), szczepionka zawierająca przekaźnikowe nici kwasu rybonukleinowego, które kodują białko SARS-CoV-2’s spike (S), które jest odpowiedzialne za ułatwianie wnikania wirusa do komórek gospodarza. Istnieje teoria, że ​​szczepionka działa poprzez pobudzanie układu odpornościowego organizmu do rozpoznawania białek S ze szczepionki w celu obrony, więc jest gotowa na wypadek, gdyby rzeczywisty SARS-CoV-2 dostał się do organizmu. W badaniach klinicznych fazy 1 wszyscy 45 zdrowych ochotników, którzy otrzymali mRNA-1273, wytworzyło przeciwciała neutralizujące (przeciwciała, które mogą zwalczać SARS-CoV-2). Szczepionka wejdzie w fazę 3 27 lipca.

Drugie miejsce zajmuje Pfizer (NYSE: PFE) i BioNTech 's (NASDAQ: BNTX) BNT162b1. Podobnie jak mRNA-1273, BNT162b1 jest również szczepionką informacyjną RNA, z wyjątkiem tego, że koduje specyficzną domenę wiążącą receptor SARS-CoV-2. Szczepionka ma również podobny mechanizm działania jak mRNA-1273. Ponadto u wszystkich 45 zdrowych osób, które otrzymały szczepionkę firmy Pfizer i BioNtech w badaniach fazy 1/2, wytworzyły się przeciwciała neutralizujące. Wkrótce ma się rozpocząć badanie kliniczne III fazy BNT162b1.

Trzecim kandydatem do gry jest INO-4800 firmy Inovio Pharmaceuticals (NASDAQ: INO). INO-4800 jest jedną łodygą powyżej dwóch omawianych wcześniej szczepionek mRNA, ponieważ zawiera DNA, które koduje informacyjny RNA, który koduje białko S SARS-CoV-2.

W badaniach fazy 1 34 z 36 uczestników, którzy otrzymali INO-4800, rozwinęło odpowiedź immunologiczną. Nie wiadomo jednak, u jakiego odsetka pacjentów powstały przeciwciała neutralizujące. Bez tej miary nie można wyciągnąć ostatecznych twierdzeń dotyczących skuteczności.

Wreszcie AstraZeneca (NYSE: AZN) i Oxford University opracowują własną wersję szczepionki, która koduje białko S SARS-CoV-2. Szczepionka jest oznaczona AZD1222 i jest wykonana z osłabionej wersji wirusa przeziębienia. Wyniki fazy 1 mają zostać opublikowane 20 lipca. Firma już ogłosiła, że ​​AZD1222 nie tylko wytwarzał przeciwciała, gdy był podawany uczestnikom badania, ale także doprowadził do powstania zabójczych limfocytów T przeciwko SARS-CoV-2. Szczepionka jest obecnie w fazie 3.

Więc która firma najlepiej kupić?

Podczas gdy wszystkie powyższe firmy robią znaczne postępy w wyścigu do opracowania szczepionki na koronawirusa, AD1222 firmy AstraZeneca jest obecnie najbardziej obiecującym kandydatem ze względu na jego zdolność do wytwarzania zarówno przeciwciał, jak i odpowiedzi limfocytów T. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że odpowiedź komórek T jest tak samo ważna jak przeciwciała neutralizujące w walce z SARS-CoV-2.

Niedawne badanie wykazało, że przeciwciała koronawirusa zaczynają zanikać w ciągu trzech tygodni i całkowicie zanikają po trzech miesiącach. Jednak limfocyty T zabójców mogą krążyć w organizmie przez lata po wstrzyknięciu. W związku z tym szczepionka firmy AstraZeneca ma potencjał, aby stać się podwójną obroną przeciwko SARS-CoV-2.

Firma rozpoczęła 4 lipca badanie kliniczne III fazy oceniające AZD1222 i ma zdolność produkcyjną do wyprodukowania 2 miliardów dawek, jeśli zostanie zatwierdzona. Ponieważ szczepionka może ocalić niezliczone życie i złagodzić skutki gospodarcze, zalecam inwestorom dodanie AstraZeneca do swoich portfeli.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy