Kto używa Bitcoin?

17 lutego 2021
Category: Całym Świecie

Chociaż nie ma końca informacji technicznych i cenowych dostępnych na temat Bitcoin (BTC), często pomija się istotny czynnik ludzki: kto używa Bitcoin? To bardzo ważne pytanie, ponieważ pomimo wszystkich technicznych zawiłości, sukces kryptowaluty ostatecznie zależy od ludzi.

Aby Bitcoin miał w ogóle jakiś cel, potrzebuje ludzi. Ludzie muszą o tym wiedzieć, chcieć, potrzebować, kupować i sprzedawać, wyceniać jako pieniądze, używać do handlu, opracowywać, dostosowywać, myśleć i rozmawiać o Bitcoinie…

Chociaż Bitcoin może w końcu stać się walutą wybieraną przez sztuczną inteligencję i płatności typu maszyna-maszyna, na razie istnieje tylko dlatego, że ludzie chcą lub chcą, aby istniał. To powiedziawszy, jest niezwykle mało dostępnych informacji na temat tego, kim naprawdę są ci wszyscy ludzie, którzy podtrzymują Bitcoin. Tylko kto używa Bitcoin?

Istnieje kilka sposobów rozwiązania tego problemu, aby zapewnić wgląd w bazę użytkowników Bitcoin.

Kto używa Bitcoin według lokalizacji geograficznej

Poniższa mapa „Bitnodes pokazuje globalne lokalizacje wszystkich osiągalnych pełnych węzłów Bitcoin w ciągu ostatnich 24 godzin. Pełny węzeł to portfel Bitcoin, który przekazuje transakcje i przechowuje pełną kopię łańcucha bloków Bitcoin, który udostępnia i synchronizuje z podłączonymi partnerami.

Mapa pokazuje, że pełne węzły Bitcoin są skoncentrowane głównie w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Europie, a Azja Wschodnia jest kolejnym najgęstszym regionem. Ponieważ górnicy potrzebują pełnych węzłów, reprezentacja Chin może wydawać się zaskakująco niska. Jednak liczby są bardziej rozsądne w świetle dwóch rozważań:

duża liczba biznesów Bitcoin, programistów i hobbystów na Zachodzie, z których wszyscy chcą lub muszą mieć pełny węzeł, i

fakt, że operacje wydobywcze na dużą skalę, z setkami lub nawet tysiącami urządzeń ASIC, mogą być wykonywane z jednego pełnego węzła.

Ta pełna mapa węzłów z pewnością nie pokazuje jednak pełnego ani dokładnego obrazu tego, kto używa Bitcoin. Wyświetlanych jest mniej niż 10000 pełnych węzłów, podczas gdy szacuje się, że są miliony użytkowników Bitcoin.

Bardziej dokładny sposób pomiaru globalnego zainteresowania zaproponowano w badaniu Analiza łańcucha bloków Bitcoin, w którym wykorzystano geolokalizację adresów IP widocznych w sieci Bitcoin od końca 2012 do połowy 2014 roku. Oprócz zainteresowania w Ameryce Północnej i Europie metoda ta ujawniła również wiele połączeń z Rosji i Chin.

Kto używa bitcoinów według liczb

Uzyskanie rozsądnego oszacowania liczby użytkowników Bitcoin nie jest łatwe. Chociaż blockchain oferuje kompletną i przejrzystą księgę pokazującą historię transakcji wszystkich adresów Bitcoin, nie kojarzy ich prawdziwych tożsamości. Innymi słowy, chociaż wiemy, ile jest adresów, nie wiemy, ile adresów należy do użytkownika. Ponadto nie ma teoretycznego ograniczenia liczby adresów, które może posiadać jeden użytkownik.

Liczby zgłoszone przez firmy zajmujące się Bitcoinami, w szczególności giełdy, dają nam pewną wskazówkę co do dolnej granicy użytkowników. Na przykład Coinmama od momentu powstania w 2013 roku obsługiwała ponad 1,6 miliona ludzi na całym świecie. Inna duża giełda w USA, która działa w kilku krajach, ma ponad 30 milionów klientów.

Inną metodą oszacowania liczby użytkowników jest przeprowadzenie ankiety. Badanie przeprowadzone na początku 2018 roku w Stanach Zjednoczonych wykazało, że około 5% Amerykanów używa Bitcoin, co jest zaskakująco wysoką liczbą, biorąc pod uwagę całkowitą populację Ameryki wynoszącą około 329 milionów ludzi, co sugerowałoby, że w samych Stanach Zjednoczonych jest około 16,5 miliona Bitcoinerów. Niestety badanie obejmowało niewielką próbę liczącą mniej niż 6000 osób, więc należy je rozpatrywać z więcej niż z przymrużeniem oka.

Drugie duże badanie przeprowadzone w kwietniu 2019 roku sugerowało, że 11% Amerykanów posiada Bitcoiny. To oznaczałoby ponad 33 miliony użytkowników w samych Stanach Zjednoczonych. Jednak badanie to obejmowało jeszcze mniejszą próbę, liczącą nieco ponad 2000 respondentów. Dane z tej drugiej ankiety sugerują, że świadomość Bitcoina szybko się rozprzestrzenia w Ameryce, a 89% ankietowanych zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Badanie ujawniło również, że osoby młodsze, w wieku od 18 do 34 lat, mają największe szanse na pozytywną opinię o Bitcoinie. Ta grupa demograficzna jest również najbardziej skłonna do kupowania i utrzymywania Bitcoina.

Niedawne dochodzenie przeprowadzone przez CoVenture Research wykorzystało analizę blockchain i szacunkową liczbę użytkowników giełdy, aby uzyskać łącznie 13,2 miliona użytkowników Bitcoin. Jednak w tych badaniach nie uznano nikogo, kto ma saldo Bitcoin poniżej około 7 USD, za użytkownika, co prawdopodobnie wyeliminuje wiele milionów ludzi. Badanie trwa od roku, a od tego czasu baza użytkowników prawie na pewno wzrosła, szczególnie biorąc pod uwagę wzrost cen Bitcoina w 2019 r., Więc 15 milionów wydaje się rozsądnym przypuszczeniem przy bardziej aktualnej liczbie.

Kto używa Bitcoin według danych Google Analytics

Według strony Coin.Dance, która śledzi różne wskaźniki związane z Bitcoin, zainteresowania członków społeczności Bitcoin można śledzić na podstawie danych Google Analytics. Takie dane ujawniają obecność i aktywność każdego użytkownika w różnych witrynach internetowych, co następnie ujawnia rodzaje informacji, które go interesują.

Najpopularniejsze kategorie zainteresowań, w kolejności od najbardziej do najmniej popularnych, to:

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy