Krach na giełdach kanadyjskich banków: czy powinieneś kupić ten dip?

17 lutego 2021
Category: Nasz Zespół

Joey Frenette | 11 marca 2020 r. | Więcej na: BMO TD

Nie ma już tego cukierniczego: akcje banków kanadyjskich załamują się. Nie tylko poprawianie, nie flirtowanie z terytorium bessy, ale upadek – tak gwałtownie.

Jeśli jesteś jak wielu Kanadyjczyków, prawdopodobnie obudziłeś się z przerażeniem wczoraj rano i zobaczyłeś nie tylko spadek indeksu TSX o ponad 10% w ciągu dnia, ale także wiele pozycji blue chipów w twoim portfelu, które spadły do ​​głębokich dwucyfrowych wartości. Jeśli nie znacie zmienności, są to przerażające czasy i wystarczające, aby każdy chciał nacisnąć przycisk paniki.

Akcje banków kanadyjskich należą do najbardziej niebieskich na rynku. A wraz z nimi otrzymujesz solidną dywidendę i względną stabilność – dopóki pan Market w poniedziałek nie wyciągnął dywidendy spod spodu inwestorów, a Bank of Montreal i Toronto-Dominion Bank przewodziły spadkowi, tracąc 13,3% i 12,3% pośród spadek cen ropy.

W tym momencie wydaje się, że nie można zainwestować w akcje. Rynki nadal osiągają głębokie dwucyfrowe wartości prawie każdego dnia w obliczu narastającej niepewności. Nikt nie wie, co się stanie z koronawirusem (COVID-19), losem mocno zniszczonej energetyki ani jak banki poradzą sobie z szybko spadającymi stopami procentowymi.

Czy banki są nadal zdolne do inwestowania w obliczu spadających stóp procentowych?

Jesteśmy w środowisku najniższych stóp procentowych. To zła wiadomość dla emerytów, oszczędzających i finansistów.

Ponieważ banki centralne na całym świecie dążą do 0% stóp procentowych (lub stóp ujemnych), sytuacja może się pogorszyć, szczególnie dla banków, które mogą osiągnąć większe zyski w środowisku o wyższych stopach procentowych.

Pomijając niskie stopy procentowe, banki już teraz znajdują się w świecie bólu w obliczu kryzysu kredytowego w Kanadzie. Cierpią z powodu mniejszej liczby pożyczek przy niższych marżach, co może być końcem świetnych dni rentowności. To powiedziawszy, banki podejmują kroki, aby lepiej przygotować się na ciągłe spowolnienie kredytowe.

Jednak Bank of Canada znacznie utrudnił pracę bankom, idąc w ślady Fed, dokonując obniżki stóp procentowych, która mogła poprzedzać wiele innych. Więcej obniżek stóp procentowych oznacza jeszcze niższe marże odsetkowe netto (NIM) dla banków, co powoduje, że wielu Kanadyjczyków rzuca ręcznik na akcje ich byłych banków.

Środowisko branżowe pogorszyło się, szczególnie w przypadku banków, które udzieliły pożyczek młodszym firmom energetycznym o podwyższonym ryzyku niewypłacalności, takich jak Canadian Western Bank , który w poniedziałek zanotował ponad 16%.

Krótko sprzedający, którzy w zeszłym roku aktywnie celowali w kanadyjskie banki, z pewnością śmieją się z drogi do banku w świetle ostatniego spadku. Chociaż wydaje się, że cała nadzieja została utracona w czasach, gdy skala niepewności nie mogła być większa, nadal jestem zwolennikiem kupowania banków w dół.

Więcej plonów za mniej

Jesteśmy w środku kryzysu biologicznego. Takie kryzysy nie zdarzają się często, ale kiedy już się zdarzają, ceny akcji spadają bardzo szybko, a ich rentowności mają tendencję do odpowiedniego wzrostu.

Kiedy ostatni raz akcje banków premium, takie jak Bank of Montreal, osiągnęły 6% rentowność przy około ośmiokrotnym dochodzie do przodu? Kryzys finansowy 2007-08. Dochody akcji banków rosły wraz ze spadkiem ich akcji. I chociaż BMO osiągnął 10% rentowność blisko dna, okno możliwości zablokowania tak absurdalnie wysokiej wydajności było ograniczone, ponieważ jego akcje odbiły się.

Więc jeśli wpadniesz w panikę, stracisz szansę na uzyskanie większego (bezpiecznego) plonu za mniej.

Tak, kanadyjska scena bankowa jest w tej chwili obrzydliwa – aw nadchodzących miesiącach może stać się jeszcze bardziej odrażająca, jeśli stopy procentowe będą nadal spadać do 0%, co będzie dalej wywierać presję na ROE. Ale jak kiedyś ktoś mądry powiedział: „to też minie i to samo można powiedzieć o brzegach, gdy płyną po tych wzburzonych wodach.

Kupując tutaj akcje banków, z pewnością odczujesz krótkotrwały ból, ale zablokujesz większy zysk, a jeśli zamierzasz siedzieć tam przez lata, nie powinieneś pozwalać na żadne krótkoterminowe ruchy wpływają na długoterminową strategię inwestycyjną.

Brzegi są najlepsze w swojej klasie. Wcześniej wychodzili z kryzysów i zrobią to ponownie. Ci, którzy kupowali stopniowo w dół, wychodzili z drugiej strony bardzo bogaci. Myślę, że tym razem nie jest inaczej.

Teraz, gdy akcje wielu banków straciły ponad 30% swojej wartości, czas zacząć kupować.

Pozostać głodny. Zostać głupim.

Przebijający się na rynku zespół Motley Fool Canada właśnie opublikował zupełnie nowy BEZPŁATNY raport ujawniający 5 „tanich jak barszcz akcji, które można dziś kupić za mniej niż 49 USD za akcję.

Nasz zespół uważa, że ​​te 5 akcji jest krytycznie niedowartościowanych, ale co ważniejsze, mogą potencjalnie przynieść kanadyjskim inwestorom, którzy szybko dokonają transakcji, fortunę.

Nie przegap! Po prostu kliknij poniższy link, aby pobrać bezpłatną kopię i już teraz odkryj wszystkie 5 z tych akcji.

Współpracownik Fool Joey Frenette jest właścicielem akcji BANK OF MONTREAL i TORONTO-DOMINION BANK.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy