Jak uzgodnić konto bankowe w programie QuickBooks Pro

Jak uzgodnić konto bankowe w programie QuickBooks Pro
16 października 2020
Category: Konta Bankowego

Jednym z najważniejszych procesów w księgowości jest uzgodnienie bankowe: upewnienie się, że transakcje rejestrowane w programie QuickBooks są zgodne z aktywnością w banku.

Uzgodnienie konta bankowego może wydawać się onieśmielające, ale podzieliliśmy ten proces na 12 wykonalnych kroków.

Zacznijmy.

Używasz starej wersji programu QuickBooks Pro? Zaoszczędź 100 USD, aktualizując do programu QuickBooks Desktop 2018.

Uzgodnij konto bankowe

Zanim uzgodnisz swoje konto bankowe, upewnij się, że Twoje konto QuickBooks jest aktualne. Jeśli masz jakieś płatności w ostatniej chwili do wprowadzenia lub depozyty do zarejestrowania, zrób to.

Gdy wszystkie transakcje w programie QuickBooks będą aktualne, weź wyciąg z konta bankowego i trzymaj go przed sobą – będziesz go potrzebować. Następnie przejdź do ekranu głównego i kliknij opcję „Uzgodnij”.

Zostaniesz przeniesiony do ekranu, który wygląda tak:

Krok 1: Wybierz konto

Aby rozpocząć, wybierz konto, które chcesz uzgadniać. Dla naszej przykładowej firmy uzgadniamy nasze konto rozliczeniowe.

Krok 2: Zmień datę wyciągu

Znajdź datę wyciągu na wyciągu bankowym (zwykle jest to ostatni dzień miesiąca i najczęściej można ją znaleźć na górze wyciągu). Następnie użyj rozwijanego kalendarza, aby wprowadzić tę datę do programu QuickBooks.

Krok 3: Sprawdź saldo początkowe

Będziesz chciał dokładnie sprawdzić, czy saldo początkowe w programie QuickBooks jest zgodne z saldem początkowym na wyciągu bankowym.

Jeśli saldo początkowe nie zgadza się, kliknij niebieski „A jeśli moje saldo początkowe nie jest zgodne z linkiem do wyciągu?” lub obejrzyj ten film dotyczący uzgadniania programu QuickBooks Pro.

Krok 4: Wprowadź saldo końcowe

Wprowadź saldo końcowe na wyciągu bankowym do programu QuickBooks Pro.

Krok 5: Dodaj wszelkie opłaty za usługi

Jeśli zauważysz jakiekolwiek opłaty za usługi na wyciągu bankowym, dodaj teraz sumę. Upewnij się, że dostosowałeś datę i poinformuj QuickBooks, na którym koncie wydatków chcesz, aby opłaty za usługi bankowe były rejestrowane.

Krok 6: Dodaj zarobione odsetki

Jeśli otrzymałeś z banku jakiekolwiek odsetki na wyciągu, dodaj teraz sumę. Dostosuj datę i powiedz QuickBooks, na którym rachunku dochodów chcesz rejestrować odsetki.

Krok 7: Kliknij Kontynuuj

Gdy wszystkie informacje na ekranie będą poprawne, kliknij niebieski przycisk „Kontynuuj”.

Zostaniesz przeniesiony do ekranu uzgodnienia bankowego, który wygląda tak:

Wyjaśnienie ekranu pojednania:

Pozwólcie, że trochę podzielę ten ekran.

U góry ekranu zobaczysz datę okresu. Zobaczysz również opcję „Ukryj transakcje po dacie zakończenia wyciągu”. Kliknięcie oznacza, że ​​zostaną pokazane tylko transakcje z tego okresu wyciągu i wcześniejszych. (Zalecam zaznaczenie tego pola, jeśli masz wiele transakcji, które mają miejsce po dacie wyciągu).

Ekran jest następnie podzielony na wypłaty i depozyty, tak jak wyciąg z konta bankowego. Po lewej stronie ekranu zobaczysz „Czeki i płatności” lub wypłaty. Po prawej stronie zobaczysz „Depozyty i inne kredyty”.

U dołu ekranu zobaczysz saldo początkowe, liczbę wyczyszczonych pozycji (która obecnie wynosi zero) i kilka innych sum. Główna suma, na którą chcesz zwrócić uwagę, to suma „Różnicy”. Obecnie nasza łączna różnica wynosi 5171,07. Pod koniec procesu uzgadniania bankowego ta liczba powinna wynosić 0,00.

Krok 8: Dopasuj transakcje

Teraz, aby faktycznie uzgodnić swoje konto, dopasujesz transakcje z konta bankowego do transakcji w programie QuickBooks. Nie martw się – to prostsze niż się wydaje.

Oto nasz przykładowy wyciąg bankowy:

Przejdziemy prosto w dół listy, aby ułatwić sprawę. Na naszym przykładowym wyciągu bankowym pierwsza transakcja to wypłata 1400 USD na rzecz Shire Views Property Management. Teraz musimy wrócić do QuickBooks i znaleźć tę transakcję.

Przechodzimy do sekcji Czeki i płatności w celu wypłaty i szukamy pasującej transakcji. W tym przypadku jest to największa transakcja (patrz zdjęcie poniżej). Po znalezieniu transakcji upewnij się, że kwota w programie QuickBooks jest zgodna z dokładną kwotą na wyciągu bankowym. Następnie kliknij pole wyboru obok właściwej transakcji.

Wskazówka : wydrukowanie wyciągu bankowego i oznaczenie transakcji na nim również pomoże Ci zweryfikować transakcje i nie zgubić się.

Zróbmy inny przykład.

Zobaczysz, że druga transakcja dotyczy wypłaty. (1 listopada zamówiliśmy zapasy o wartości 655 USD od Gimli w Moria Mining). Pierwszym krokiem jest przejście do naszego ekranu QuickBooks – po stronie Czeki i płatności – i poszukanie pasującej transakcji.

W dniu 1.11.2017 czek na 655 dolarów został wysłany do Gimli. Te dwie kwoty są zgodne, więc zaznaczamy to pole.

Kontynuuj dopasowywanie transakcji, aż dopasujesz wszystkie transakcje na wyciągu bankowym.

Wskazówka : chociaż kwoty muszą być zawsze zgodne, daty na wyciągu bankowym mogą różnić się od dat na koncie QuickBooks. Na przykład, możesz wypisać czek 5 dnia, który nie zostanie zrealizowany i przetworzony przez bank przed 10 dniem. Ta sama transakcja będzie datowana na QuickBooks 11.05, a na wyciągu bankowym 11/10 – to w porządku.

Krok 9: Podwójne sprawdzenie informacji

Po dodaniu wszystkich transakcji ekran powinien wyglądać mniej więcej tak:

Dokładnie sprawdź, czy wszystkie informacje wyglądają poprawnie.

Jeśli przyjrzysz się uważnie obrazkowi, zobaczysz, że na powyższym obrazku są trzy niezaznaczone transakcje. Nie każda transakcja zostanie sprawdzona. W tym przypadku wypisaliśmy trzy czeki ostatniego dnia miesiąca. Żaden z tych czeków nie został jeszcze zrealizowany, więc nie pojawiają się na naszym wyciągu bankowym. Uzgodnimy te trzy transakcje w przyszłym miesiącu, gdy czeki zostaną zrealizowane i przetworzone przez nasz bank.

Sprawdzaj tylko transakcje widoczne na wyciągu bankowym.

Krok 10: Upewnij się, że różnica wynosi 0,00

Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, „Różnica” na dole ekranu powinna wskazywać 0,00.

Jeśli różnica jest niewielka (nawet o kilka centów), sprawdź ponownie transakcje QuickBooks i wyciąg bankowy, aby sprawdzić, czy są jakieś rozbieżności.Jeśli naprawdę nie możesz tego rozgryźć, zapoznaj się ze stroną rozwiązywania problemów z uzgadnianiem bankowym programu QuickBooks, aby dowiedzieć się o niektórych typowych powodach, dla których proces uzgadniania bankowego może nie być odpowiednio równoważony

W tym momencie sprawdź również, czy suma wypłat i depozytów w lewym dolnym rogu ekranu jest zgodna z sumami na wyciągu bankowym

Krok 11: Pojednanie

Gdy „Różnica” odczyta 0,00, kliknij przycisk „Uzgodnij teraz”. Teraz Twoje konto jest oficjalnie zbilansowane!

Po kliknięciu „Uzgodnij teraz” możesz otrzymać powiadomienie od firmy QuickBooks reklamującej bankowość internetową. Kliknij OK.

Krok 12: Wydrukuj rekordy uzgodnienia

W tym momencie możesz wydrukować pełny raport uzgodnienia bankowego w celach archiwalnych. Możesz wybrać podstawowy raport podsumowujący, raport szczegółowy lub oba. Użyj przycisku „Wyświetl”, aby wyświetlić podgląd tych raportów przed wydrukowaniem.

Powtórz kroki 1-12 dla wszystkich kont bankowych i kart kredytowych. Większość CPA zaleca uzgadnianie wyciągów co miesiąc, aby nie przegapić żadnych istotnych rozbieżności.

Aby rozwiązać problemy, odwiedź społeczność QuickBooks lub zadzwoń bezpośrednio do QuickBooks. Nie zapomnij zapoznać się z resztą naszej serii QuickBooks Desktop Pro 101, aby dowiedzieć się, jak dodać konto bankowe, włączyć kanały bankowe na żywo, wprowadzić obciążenia karty kredytowej, wprowadzić płatności kartą kredytową i nie tylko.

Przytłoczony przez QuickBooks Pro? Może czas przejść na QuickBooks Online. QBO jest łatwy w użyciu, oparty na chmurze i niedrogi. A co najważniejsze, możesz łatwo importować dane programu QuickBooks Desktop do programu QuickBooks Online.

Przerośnięty QuickBooks Pro? Przejdź do programu QuickBooks Premier. Jest to to samo oprogramowanie QuickBooks Desktop, które kochasz, ale z większą liczbą użytkowników i zaawansowanymi funkcjami branżowymi.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy