Jak odnieść sukces w handlu na giełdzie

17 lutego 2021

Hero Images / Getty Images

Aby odnieść sukces jako inwestor, trzeba włożyć trochę wysiłku – tego nie da się obejść. Inwestorzy, którzy kupują lub sprzedają, kierując się „intuicją lub „przeczucie odnośnie akcji lub innych aktywów zamiennych, mogą czasami mieć rację, ale w większości przypadków będą się mylić.

Czasami posiadanie racji nie jest skuteczną strategią inwestowania w akcje. Kroki prowadzące do udanego inwestowania na giełdzie są proste – realizacja nie jest taka łatwa. Tak jak drużyna piłkarska nie wyszłaby na boisko bez strategii gry, tak inwestor nie powinien wchodzić na rynek bez strategii.

Wyznacz cele finansowe i wybierz strategię

To banał, ale to prawda – musisz wiedzieć, dokąd się wybierasz, abyś wiedział, że tam jesteś, kiedy przyjedziesz.

Twoje cele powinny być konkretne i skoncentrowane. Na przykład „Chcę przejść na emeryturę za około 20 lat i mieć ładne, tłuste jajo nie jest dobrym celem. Lepszym celem może być: „Mam 40 lat i chcę przejść na emeryturę w wieku 65 lat. W wieku 50 lat zbuduję swoje jajo-gniazdo (nie licząc 401 (k)) na 250 000 dolarów. W wieku 55 lat będzie 350 000 dolarów. W wieku 60 lat będzie to 500 000 dolarów, a na emeryturze 600 000 dolarów .

Te liczby mogą być dla Ciebie błędne i prawdopodobnie masz inne cele, takie jak fundusz na studia lub zakup domu. Chodzi jednak o to, że jeśli chcesz odnieść sukces, musisz skupić się na konkretnych celach z określonymi terminami.

Istnieją trzy podstawowe podejścia do inwestowania: wartość, wzrost i mieszane. Usłyszysz wspomnienia innych, ale te trzy są podstawą dla wszystkich innych.

Inwestowanie w wartość

Inwestowanie wartościowe może być najtrudniejsze, ale może również oferować najlepszy zwrot w perspektywie długoterminowej.

Inwestorzy wartościowi znajdują firmy, których ceny są znacznie niższe od ich rzeczywistej wartości rynkowej. Firmy mogą być nie w łaskach na giełdzie, ponieważ nie znajdują się w obecnym sektorze giełdowym lub działają w mało atrakcyjnej branży, która inwestorzy uważają za nudną.

Ta forma inwestowania została wymyślona przez Benjamina Grahama, a następnie spopularyzowana przez legendarnego prezesa Berkshire Hathaway, Warrena Buffetta.

Trudną częścią inwestowania w wartość jest identyfikacja i analiza kandydatów. Inwestowanie w wartość wymaga głębokiego zagłębienia się w finanse firmy, aby dowiedzieć się, jaka jest prawdziwa lub wewnętrzna wartość i dlaczego jest ona sprzeczna z ceną akcji.

Jednak wypłata może być znacząca, gdy giełda odkryje akcje i podbije ich cenę z najniższego punktu w momencie zakupu do znacznie bardziej prawdziwego poziomu. Może to wymagać utrzymywania zapasów przez długi okres i regularnego aktualizowania oceny.

Inwestowanie we wzrost

Inwestowanie we wzrost to seksowna część rynku akcji. Wymaga znalezienia firm o dużym potencjale wzrostu w przyszłości. Chcesz uniknąć spadających gwiazd, które świecą jasno na rynku przez krótki czas, a następnie znikają. Szukasz solidnych firm gotowych do dalszego rozwoju.

Inwestowanie we wzrost może wiązać się z większym ryzykiem, jeśli zbytnio skupisz się na akcjach o małej kapitalizacji, które mają potencjał do szybkiego wzrostu, ale także mają ogromne szanse na długoterminowy sukces.

Istnieją akcje spółek o dużej kapitalizacji, które mają silną pozycję wzrostową. Twoim zadaniem jest znaleźć takie, które odpowiadają Twojej strategii, celom i tolerancji ryzyka.

Większość spółek giełdowych to spółki o dużej kapitalizacji. To są znane nazwy, takie jak Coca-Cola i Google.

Inwestowanie mieszane

Inwestowanie mieszane – zwane również inwestowaniem zrównoważonym – to połączenie strategii wzrostu i inwestowania wartości. Łącząc te dwa rozwiązania i stosując dobrą alokację aktywów, inwestorzy na giełdzie mogą osiągnąć to, co najlepsze. Możesz dostosować zestawienie, aby zwiększyć lub zmniejszyć potencjalny zwrot (i ryzyko), aby dopasować je do swoich konkretnych celów i ram czasowych.

Twoja osobista tolerancja na ryzyko jest ważnym elementem strategii inwestycyjnej. Jeśli czujesz się komfortowo, tracąc część swojej pierwotnej inwestycji w drodze do większego zwrotu, warto zainwestować więcej pieniędzy w akcje.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy