Ile kart kredytowych powinienem mieć

Ile kart kredytowych powinienem mieć
16 października 2020
Category: Naszych Partnerów

W Experian jednym z naszych priorytetów są kredyty konsumenckie i edukacja finansowa. Ten post może zawierać linki i odniesienia do jednego lub więcej naszych partnerów, ale zapewniamy obiektywny pogląd, który pomoże Ci podjąć najlepsze decyzje. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce redakcyjnej.

W tym artykule:

  • Jak zdecydować, ile kart kredytowych potrzebujesz
  • Ile kart kredytowych uważa się za zbyt wiele?
  • Kiedy warto kupić kolejną kartę kredytową?
  • Wady posiadania zbyt wielu kart kredytowych

Nie ma jednego rozmiaru dla wszystkich, jeśli chodzi o liczbę kart kredytowych, które powinieneś mieć w portfelu. Liczba kart kredytowych, które powinieneś mieć, zależy od wielu czynników, takich jak nawyki związane z wydawaniem pieniędzy, chęć zdobycia nagród, odpowiedzialność finansowa i gotowość do uiszczania rocznych opłat.

Jak zdecydować, ile kart kredytowych potrzebujesz

Ustalenie liczby potrzebnych kart kredytowych może różnić się od ustalenia, ile chcesz . Chociaż prawdopodobnie możesz obejść się bez kart kredytowych, jeśli chcesz zachować i zbudować dobrą historię kredytową, posiadanie co najmniej jednej karty kredytowej może się przydać.

Po pierwsze, będziesz potrzebować co najmniej jednej karty kredytowej, aby móc ustanowić zapis zarządzania obrotowym kontem kredytowym w swoim pliku kredytowym. Twój miks kredytowy – który stanowi 10% Twojego FICO ® Score ☉ – jest oparty na liczbie różnych typów kont (odnawialnych i ratalnych), a im bardziej zróżnicowany jest Twój plik kredytowy, tym większe masz szanse na uzyskanie dobrych wyników kredytowych .

Odpowiedzialne korzystanie z jednej karty kredytowej – wydawanie środków i terminowe opłacanie rachunku – może również wypełnić raport kredytowy pozytywnymi informacjami. Za każdym razem, gdy płacisz rachunek w terminie, zapis płatności jest zgłaszany do jednego lub więcej z trzech głównych biur kredytowych (Experian, TransUnion i Equifax). Twoja historia płatności jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na Twoje wyniki kredytowe, a brak choćby jednej płatności kartą może mieć negatywny wpływ na Twoje wyniki. Więc im więcej masz historii na czas, tym lepiej.

Chociaż prawdopodobnie jedna karta kredytowa ujdzie na sucho, istnieje kilka powodów, dla których warto mieć więcej niż jedną – pod warunkiem, że wydajesz odpowiedzialnie i terminowo opłacasz wszystkie rachunki.

Wiele kart kredytowych może pomóc w określeniu wskaźnika wykorzystania kredytu lub kwoty dostępnego kredytu, z którego korzystasz – co jest kluczowym składnikiem Twojej oceny kredytowej. Wykorzystanie kredytu jest obliczane poprzez podzielenie całkowitego salda karty kredytowej przez całkowite limity karty. Utrzymanie poziomu wykorzystania poniżej 30% pomoże Ci uniknąć pogorszenia wyników kredytowych, a utrzymanie wskaźnika na poziomie 6% lub poniżej pomoże Ci osiągnąć najlepsze wyniki. Jeśli masz więcej niż jedną kartę kredytową, będziesz mieć również wyższy ogólny limit kredytowy – co może pomóc w utrzymaniu wskaźnika wykorzystania na dobrym poziomie.

Posiadanie więcej niż jednej karty może również pomóc Ci zdobyć cenne nagrody. Niektóre karty oferują nagrody za zakupy w podróży, podczas gdy inne oferują punkty lub zwrot gotówki za wydatki w restauracjach, supermarketach i różnych innych sprzedawcach. Żonglowanie wieloma kartami może być trudne, więc ta strategia działa tylko wtedy, gdy wydajesz w ramach swoich środków i płacisz wszystkie rachunki na czas.

Ile kart kredytowych uważa się za zbyt wiele?

Nie ma reguły, ile kart kredytowych to za dużo. Będzie się różnić w zależności od tego, czy wydajesz zbyt dużo, czy możesz zarządzać wszystkimi płatnościami, stać Cię na wszystkie roczne opłaty (i jesteś pewien, że są tego warte) i czy każda karta zapewnia dobrą wartość.

Jeśli nie możesz nadążyć za wszystkimi miesięcznymi płatnościami, to dobry znak, że wydajesz na karty ponad swoje środki. Zastanów się, czy nie używać wszystkich swoich kart i zostawić jedną lub więcej z nich w domu, aby nie ulec pokusie, by wydawać więcej, niż powinieneś.

Innym sposobem ustalenia, czy masz zbyt wiele kart kredytowych, jest zsumowanie wszystkich rocznych opłat związanych z każdą z nich, aby sprawdzić, czy koszt posiadania wielu kart przewyższa korzyści płynące z ich używania. Jeśli tak, rozważ zmianę jednej ze swoich kart na produkt, który nie pobiera opłat rocznych. Zamknięcie kont może zaszkodzić Twojej ocenie kredytowej, obniżając współczynnik wykorzystania i skracając długość historii kredytowej, więc spróbuj znaleźć alternatywę przed zamknięciem konta na zawsze.

Kiedy warto kupić kolejną kartę kredytową?

Dodanie nowej karty kredytowej do portfela może być dobrym posunięciem, jeśli chcesz zdobyć nowe nagrody, chcesz przenieść saldo na kartę o niższym oprocentowaniu lub chcesz obniżyć współczynnik wykorzystania.

Jeśli na przykład planujesz podróż, możesz potrzebować karty kredytowej, która oferuje wspaniałe nagrody za podróże. W takim przypadku rozważ ubieganie się o kartę oferującą wstępny bonus, który możesz wykorzystać na podróż lub pobyty w hotelu. Na przykład karta Chase Sapphire Preferred ® oferuje zatwierdzonym wnioskodawcom 80 000 punktów bonusowych po wydaniu 4000 USD na kwalifikujące się zakupy w ciągu pierwszych 3 miesięcy od otwarcia konta. Punkty te są warte 1000 $, jeśli zostaną wymienione za pośrednictwem portalu turystycznego Chase Ultimate Rewards.

Uzyskanie nowej karty może również pomóc Ci zaoszczędzić na spłatach odsetek. Karty do transferu sald pozwalają na przeniesienie wysoko oprocentowanych sald na kartę z niską lub nawet 0% roczną stopą procentową (APR) na określony czas. Na przykład Citi ® Double Cash Card – oferta 18-miesięcznego BT od naszego partnera, oferuje początkowe 0% na 18 miesięcy od salda transferów APR. Następnie stawka wynosi 13,99% – 23,99% (zmienna). Nie ma opłaty rocznej, a także oferuje zwrot gotówki w wysokości 2% przy każdym zakupie – 1% w miarę wydawania i 1% w miarę opłacania rachunku.

Wady posiadania zbyt wielu kart kredytowych

Otrzymywanie nowej karty co kilka lat nie będzie miało dużego wpływu na Twój kredyt, ale jeśli dodasz zbyt wiele w krótkim czasie, Twoje wyniki mogą ucierpieć. Zbyt wiele wniosków o karty kredytowe w krótkim czasie spowoduje wiele trudnych zapytań. Zapytania te są rejestrowane za każdym razem, gdy ubiegasz się o nowy kredyt i pozostają częścią twoich raportów kredytowych przez okres do dwóch lat. Kiedy zbyt wiele z nich pojawi się w krótkim czasie, mogą negatywnie wpłynąć na Twoje wyniki kredytowe. (Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której oceniasz zakup określonego rodzaju pożyczki, na przykład kredytu samochodowego, w krótkim okresie).

Inną wadą posiadania wielu kart jest to, że śledzenie wydatków może być trudne. Nawet jeśli nie wydajesz zbyt dużo, jeśli używasz więcej niż jednej karty każdego miesiąca i zapomnisz zapłacić jeden z rachunków, Twoje wyniki kredytowe ucierpią.

Wreszcie, posiadanie wielu kart kredytowych może zachęcić Cię do wydania więcej, niż możesz sobie pozwolić. Dla niektórych nie stanowi to problemu. Ale jeśli masz skłonność do nadmiernych wydatków, rozważ tę tendencję przed złożeniem wniosku o dodatkowe karty.

Aby dowiedzieć się więcej o swoich limitach kredytowych i zobaczyć, jakie karty kredytowe aktualnie posiadasz, rozważ otrzymanie bezpłatnej kopii raportu kredytowego Experian i FICO ® Score, aby zobaczyć, co znajduje się w Twoim pliku kredytowym. A jeśli zdecydujesz się ubiegać o nową kartę kredytową, sprawdź Experian CreditMatch TM, który łączy Cię ze spersonalizowanymi ofertami opartymi na Twoim pliku kredytowym.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy