Briju bada KNF. Są podejrzenia o manipulacje kursem

Rollercoaster w akcjach Briju zdumiewa. Spółka jest podejrzana o manipulację kursem

Kurs akcji Briju to istny rollercoaster. Główni udziałowcy zaraz przed publikacją niekorzystnych wyników spółki wyprzedają duży pakiet akcji, zaś sprawę obecnie bada KNF. Jak dowiedział się Business Insider Polska Komisja spradza, czy nie doszło do manipulacji kursem i wycieku tajnych informacji. Teraz przedsiębiorstwo znowu jest na fali, choć jeszcze kilka sesji temu krwawiła. Briju wówczas teraz dla inwestorów solidny orzech do zgryzienia.

W zeszłym tygodniu podczas zaledwie pięciu sesji notowania spółki Briju osunęły się o 67 proc. Od piątku (10. 03. ) kurs akcji firmy jubilerskiej znowu rośnie. Piątkową sesję zamknął z 30 proc. zwyżką. Dzisiaj akcjonariusze dokładają kolejne 15 proc. Takowa huśtawka na walorach Briju nie podoba się Komisji Nadzoru Finansowego.

- W nawiązaniu do papierów ostatnio opublikowanych przez Briju podejmujemy działania dotyczące także kwestii związanych z możliwą manipulacją kursem, jak jak i również potencjalnym wykorzystaniem informacji poufnej, w poniższym poprawności tworzenia samych obowiązków - mówi Business Insider Polska Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

W razie stwierdzenia nieprawidłowości Komisja może na konkretną spółkę nałożyć karę finansową, zgłosić sprawę organom ścigania, bądź wykluczyć z obrotu akcjami.

Briju i rollercoaster na giełdzie

Prześledźmy pokrótce to, co działo się w ostatnich dniach. Luty i pierwsze dni marca obfitowały w ważne sytuacje dla spółki. siedmiu. lutego akcjonariusze dowiedzieli się, że duży pakiet 800 tys. akcji sprzedało 3 braci, jedni z podstawowych udziałowców firmy. Tydzień później manewr powtarza inwestor Letamor Holdings Limited, korporacja zarejestrowana na Cyprze spośród siedzibą w Nikozji.

To wszystko dzieje się na kilka dni poprzednio publikacją wyników, które powodują ostry zjazd giełdowy korporacji. Jej szacunkowe skonsolidowane zyski ze sprzedaży w kwietniu 2017 roku wyniosły 12, 5 mln zł i były niższe rdr o 74, 4 proc. W segmencie surowców szacunkowa cena przychodów spadła o 80, 3 proc. rdr do 9, 2 mln zł, a w segmencie produktów jubilerskich sprzedaż wzrosła na temat 43, 5 proc. rdr, do 3, 3 mln zł.

Kolejnym problemem dla spółki są banki. Pekao wypowiedział Briju umowę limitu kredytowego, a mBank wstrzymał możliwość korzystania przez spółkę z kredytu w rachunku bieżącym, limitu w gwarancje bankowe oraz limitu na transakcje pochodne.

Briju zaczyna krwawić. W ciągu pięciu sesji notowania firmy osuwają się o 67 proc., to znaczy o dwie trzecie ceny spółki. Zobaczcie lutowe i marcowe wydarzenia na przygotowanej przez nas infografice.

Foto: Mariusz Olszewski / Business Insider Polska NOTOWANIA BRIJU OD 1. 02. DO 10. 03.

Briju i realizacja ryzyk

Sytuacja wydaje się być bardzo dynamiczna i napięta. Czym można ją tłumaczyć? - To, co dzieje się z Briju to realizacja ryzyk, które już od dawna wisiały nad spółką. Korporacja raportowała wyraźny podział biznesu na część jubilerską i surowcową, która ważyła wiele więcej w przychodach jak i również zyskach. Jednocześnie zarząd starał się opowiadać głównie o działalności jubilerskiej jako docelowej – przypomina Seweryn Masalski, zarządzający funduszami MM Prime TFI.

Ekspert wspomina, że w rekomendacji DM BPS z grudnia zeszłego roku część jubilerska została wycena na 65 mln zł, a surowcowa w 280 mln zł. Ostatnie silne spadki notowań urealniły wycenę spółki do zalety tylko jej części biżuteryjnej.

- W tak zaawansowanej postaci firma może funkcjonować dalej - posiada markę i sieć salonów – uważa Seweryn Masalski.

Pozostają jednak kwestia spodziewanego postępowania skarbowego, dotyczące partii surowcowej. Pikanterii całej sprawie dodaje też fakt, hdy na sprzedaż dużych pakietów akcji Briju postanowili posiadacze spółki i to tuż przed opublikowaniem negatywnych wiadomości.

- Pierwszy kłopot, choć wydaje się zauważalny i na pewno silnie obniżył reputację na branży kapitałowym, prawdopodobnie nie przyniesie innych konsekwencji. Identycznie zachowała się np. personel zarządzająca Aliora, sprzedając akcje tuż przed ogłoszeniem poważnych odpisów, i sprawa pozostała zapomniana. Teoretycznie większym zagrożeniem są kontrole z urzędu skarbowego, jak pokazuje wzór Action. Zarząd jednak uspokaja, że handel metalami był już badany poprzez organy skarbowe i nie wykazano nieprawidłowości – ocenia Seweryn Masalski.

Briju podzieli los Action?

Dla przypomnienia: Action od sierpnia ubiegłego roku objęty jest postępowaniem sanacyjnym. To konsekwencja roszczeń urzędów skarbowych w Olsztynie i Warszawie, które uznały, że spółka zawyżała podatek VAT.

W ubiegłym roku firma utraciła finansowanie z HSBC Nasze państwo, a pod koniec grudnia ubiegłego roku wszystkie umowy zawarte wraz z dystrybutorem IT zerwał Samsung Electronics. Co więcej, przy marcu tego roku sąd zadecydował o upadłości SFK, czyli spółka zależnej Action. W istocie notowania firmy spadły przez ostatni rok o 75 proc.

Czarę goryczy przelał fakt, iż brokerzy nie chcą w tej chwili wydawać rekomendacji dla Action. Taką decyzję po lutym podjął DM BOŚ. Chwila prawdy nastąpi 21 marca, kiedy to Action opublikuje wyniki finansowe zbytnio czwarty kwartał. Oczekiwane są wysokie straty, ze aspektu na strukturalne problemy, utrzymujące się trudne warunki krajowe i rezerwy na zaległości podatkowe.

- Biorąc pod uwagę wysokie zadłużenie netto, duże straty oczekiwane w 2016 roku a także niepewny wynik głosowania dotyczącego zamiany długu na kapitał własny przez wierzycieli, oraz niepokojące kwestie dotyczące dalszych ewentualnych kwestii podatkowych (potencjalnie zaległy VAT z odsetkami bliski 200 mln zł), zdecydowaliśmy zawiesić wydawanie rekomendacji dla spółki – piszą analitycy DM BOŚ.

Czy Briju napotyka podobny los?

Tagi: giełda GPW spółki Infografika Briju Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Debiut GetBack - czy warto kupić akcje spółki?