KNF podjęła przełomową decyzję. Jest pierwszy podmiot z licencją e-money

Spółka Billon Solutions, twórca blockchainowej aplikacji do mikropłatności, otrzymała zezwolenie od KNF w wydawanie pieniądza elektronicznego i świadczenie usług płatniczych w charakterze krajowej instytucji pieniądza elektronicznego. Usługi będą świadczone przy użyciu technologii blockchain. To pierwsza tego typu decyzja wydana przez krajowego regulatora sektorze.

- Billon Solutions jest pierwszym podmiotem, który uzyskał w Polsce autoryzację instytucji pieniądza elektronicznego, zamierzającym wydawać pieniądz elektroniczny w pełni odpowiadający definicji ustawowej. Usługa wydawania pieniądza elektronicznego i obsługi płatności tym pieniądzem będą oferowane przy użyciu technologii blockchain - czytamy w komunikacje KNF.

Dzięki otrzymanemu zezwoleniu Billon będzie mógł świadczyć usługi płatnicze płatniczych, takie jak prowadzenie rachunku bankowym pieniądza elektronicznego, wydawanie narzędzi płatniczych, dokonywanie transakcji, czy wymiana walut. Licencja uprawnia też Billon do wydawania pieniądza elektronicznego, którego wartość jest taka sama, jak na przykład gotówki i pieniędzy w rachunku bankowym.

Billon z licencją e-money

Billon powstał na terytorium polski i rozwija i udoskonala technologię wprowadzającą blockchain do powszechnego użytku. Firma posiada już licencję wydawcy pieniądza elektronicznego brytyjskiego regulatora FCA.

- Licencja instytucji pieniądza elektronicznego to milowy krok w progresu Billona. Dzięki zezwoleniu będę mogli oferować firmom na terenie całej Europy w formacie B2B2C cały zbiór rozwiązań, wykorzystujących potencjał pieniądza elektronicznego. Mogą to okazać się przelewy P2P, mikropłatności za treści multimedialne, lub e-commerce, albo wypłaty korporacyjne dokonywane po znacznie mniejszych kosztach niż w przypadku typowych systemów bankowych - powiada Wojtek Kostrzewa, prezes Ekipy Billon.

Czym wydaje się być pieniądz elektroniczny?

Pieniądz multimedialny nie jest kryptowalutą, jednak cyfrową alternatywą dla szablonowej bankowości elektronicznej. Umożliwia odbiorcom przechowywanie środków pieniężnych na urządzeniu osobistym i dokonywanie nim transakcji płatniczych.

- Pieniądz elektroniczny to szybszy i tańszy pieniądz, który jest lepszym narzędziem wynagradzania zwłaszcza tymczasowych pracowników i współpracowników oraz klientów w ramach promocji wyrobu, czy serwisu - twierdzi Billon.