Bankomat - historia urządzenia

50 lat temu na raz pierwszy wypłacono pieniądze z bankomatu

27 czerwca 1967 roku uruchomiono główny na świecie bankomat. Tej twórca po latach przyznał, że inspiracją do skonstruowania bankomatu była... maszyna wydająca gumy do żucia. Na wstępie urządzenie wypłacające pieniądze zamontowano w oddziale Barclays Pula w Londynie. Po czterdzieści latach ich liczba dzięki świecie przekroczyła 1, szóstej mln.

Pierwszy bankomat na świecie uruchomiono dwudziestu siedmiu czerwca 1967 roku przy Londynie

• Przyjmował papierowe karty kupowane wcześniej po oddziale banku

• Bankomat obsługujący karty z rogiem magnetycznym i wypłacający ilości do wysokości salda w rachunku bankowym, powstał w kolejnej dekadzie

Twórcą głównego bankomatu był John Shepher-Barron. Ze swoim pomysłem udał się do szefa Barclays Banku i udało mu się go namówić, by poświęcił mu zaledwie 80 sekund dawniej. To wystarczyło. - Jeśli potrafi mężczyzna zrobić urządzenie, o jakim pan mówi, kupię gryzie natychmiast - miał ustalić bankier.

Ówczesny bankomat działał inaczej niż wyekwipowania, które znamy dziś. Do wypłaty gotówki niezbędna była papierowa karta kupowana uprzednio w oddziale banku i czek. Po każdej transakcji bankomat zatrzymywał zrealizowaną kartę.

Foto: Fox Photos / Stringer / Getty Images Pierwszy bankomat na świecie w Barclays Bank. Na pierwszym wykresie prezes sir Thomas Bland i aktor Reg Varney - obaj z papierowymi kartami służącymi do należności pieniędzy

W ciągu jedynie kilku lat liczba bankomatów w Wielkiej Brytanii przekroczyła pół tysiąca, a następne tyle urządzeń zainstalowanych było poza jej granicami.

Od bankomatu do automatycznego kasjera

Historia bankomatu jest aczkolwiek dłuższa. Niezależnie od Shephera-Barrona nad własnym projektem pracował Amerykanin Luther G. Simjan. Zaprojektował urządzenie w 1939 roku, ale udało jemu się zbudować prototyp dopiero 21 lat później. "Bankograph" stanął w siedzibie City Bank of New York (dzisiejszy Citibank), ale nie przyjął się wśród odbiorców.

Niedługo po sukcesie brytyjskiego bankomatu, urządzenie zaczęło być rozwijane. Już przy 1969 roku Don Wetzel, zainspirowany staniem w kolejce do bankowego okienka, skonstruował prototyp automatycznego kasjera. Wówczas urządzenie bliższe dzisiejszym bankomatom, bo obsługiwało karty z paskiem magnetycznym.

W 1974 roku powstał 1-wszy bankomat podłączony do narzędzi bankowych. Był to przełom, bo umożliwiał pobieranie kasy do wysokości salda obliczenia bankowego sprawdzanego na bieżąco.

Obecnie technologia ta umożliwia również wpłacanie kasy, sprawdzanie salda rachunku, zaś także przelewy, doładowania telefonów komórkowych prepaid, kupno ubezpieczeń.

Pierwszy bankomat w Polsce pojawił się w 1987 roku w III oddziale PKO BP w Warszawie.

GDDKiA: w lutym 2019 roku przetarg na 40 km trasy S1