Chiny wprowadzają wyższe cła na towary z USA

Chiny straszą zapoczątkowaniem wyższych ceł na towary z USA o ceny 60 mld dol.

Chiny planują nałożenie ceł na poziomie 25, dwadzieścia, 10 i 5 proc. na amerykańskiego towary adekwatne do ok. 60 miliardów dolarów - cytuje tamtejsze Ministerstwo Finansów Bloomberg. Zostaną ów kredyty wprowadzone, jeśli Biały Domek nie cofnie się przed eskalacją wojny handlowej.

Pekin zapewnił, że dzierży już przyszykowaną listę 5207 produktów importowanych z AMERYCE, na które może lada moment nałożyć wyższe cła - podaje Bloomberg. Z jakiego sklepu taki komunikat od władz Państwa Środka? Ostatnio konsultanta ekonomiczni prezydenta USA Donalda Trumpa domagali się polepszenia odwetowych taryf celnych w chińskie towary wartości dwie stówy mld dol. z rozważanych obecnie 10 proc. do odwiedzenia 25 proc.

Chińskie ministerstwo handlu oceniło spośród kolei, że zapowiadane cła odwetowe są "racjonalne jak i również powściągliwe", oraz zaznaczyło, że wejdą one w żywot w terminie zależnym od wprowadzenia taryf amerykańskich. Chiny zastrzegają sobie uprawnienie do nasilenia środków odwetowych w przypadku dalszej eskalacji konfliktu handlowego – dodano w komunikacie resortu.

Widać, że wojna handlowa nabiera tempa. To szkodliwy znak dla światowej produkcji. Ekonomiści są zgodni, hdy wymiana ciosów między dwiema największymi gospodarkami świata może doprowadzić do znacznego spowolnienia tempa wzrostu PKB kompletnego globu.

Komentarz USA

Co na to USA? Pekin "nie powinien nie doceniać determinacji prezydenta Trumpa, aby pójść jeszcze dalej" - oświadczył doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow w wywiadzie dla telewizji Fox Business Network. "Nie muszą nie doceniać determinacji (... ) dotyczącej zmiany praktyk handlowych" - dodał.

Kudlow powiedział również, że USA będą współpracować z UE, by stworzyć wspólny front przeciwko chińskim praktykom handlowym. "Kładziemy kamień węgielny (... ). Będzie wiele nowych rzeczy do zakomunikowania i mam nadzieję, że podczas 30 dni (ogłoszony zostanie komunikat) z Unią Europejską w sprawie transakcji oraz otwarcia rynku i zwiększenia inwestycji" - zapowiedział Kudlow.

Prezydent Trump i wojna celna

Przypomnijmy, że prezydent USA Donald Trump zarzuca Chinom nieuczciwe doświadczenia handlowe, w poniższym bariery po dostępie do rynku i wymuszanie transferu technologii od momentu funkcjonujących na nim cudzoziemskich firm. W jego mniemaniu protekcjonizm Pekinu przyczynia się do olbrzymiego deficytu USA w dwustronnej wymianie, który według danych empirycznych amerykańskich wyniósł w ubiegłym roku 375 mld dolarów.

Trump grozi ocleniem chińskich towarów wartych chociażby ponad 500 mld dolarów rocznie, otóż prawie całego chińskiego eksportu do USA, jeśli Pekin nie odmieni swojego postępowania. Chiny odrzucają te oskarżenia i utrzymują, że nie zależy im na wojnie celnej, ale w przypadku jej eskalacji będą stanowczo bronić własnych interesów.

Deficyt w handlu USA się zwiększył

Wymiana ciosów zbiegła się spośród publikacją danych o wymianie handlowej USA. Deficyt przy handlu zagranicznym (towary i usługi) Stanów Zjednoczonych wzrósł do 46, 3 mld dol. w czerwcu 2018 r. z 43, dwa mld dol. odnotowanych miech wcześniej, podał Departament Gospodarki w komunikacie.

Konsensus rynkowy wynosił 46, pięć mld dol. deficytu. Eksport wyniósł 213, 8 mld dol. (spadek o 0, 7 proc. m/m), an import - 260, dwóch mld USD (wzrost o 0, 6 proc. m/m).

Brytyjczyków czekają wyższe podatki Ze świata