Ile Polska wydaje na wojsko i obronność?

Morawiecki znajdzie dodatkowe miliardy na wojsko już od przyszłego roku

- W przyszłorocznym budżecie będzie niewątpliwie o co najmniej 2, może nawet trzy miliardy złotych więcej na obronność - zapowiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. Podkreślił, że każdego roku trzeba stopniowo zwiększać budżet na obronność.

Morawiecki był pytany na temat to w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24. Odniósł się do odwiedzenia projektu MON, który potrzebuje zwiększenia wydatków obronnych wraz z obecnych 2 proc. PKB do 2, 5 proc. w 2030 r. i latach następnych.

Zapowiedział, że znajdzie na ten cel pieniądze. - Kiedy byłem w Stanach Zjednoczonych kilka tygodni temu, to tam wyrażano się z ogromnym uznaniem, hdy jesteśmy jednym tylko spośród czterech krajów NATO, który to wydaje 2 proc. dzięki obronę i 20 proc. z tych 2 proc. na wydatki militarne. Trzeba to utrzymać, podtrzymać, ponieważ to buduje naszą siłę, ale również wzmacnia polską reputację - mówił Morawiecki.

MON chce odrzucić więcej niż 200 tys. etatów dla żołnierzy przy armii

Twierdzi też, że tuż przy rocznym wzroście wydatków na obronę rzędu 3, 5-4 proc., ostateczna kwota dzięki wojsko w 2030 roku kalendarzowego może okazać się dużo wyższa.

MON planuje też zwiększenie maksymalnej liczebności wojska do odwiedzenia 200 tys. żołnierzy, po tym 130 tys. profesjonalnych. Według tych założeń maksymalna liczebność wojska będzie odrzucić większa niż 200 tys. etatów, w tym 130 tys. dla żołnierzy zawodowych.

Tagi: budżet państwa obronność wojsko Komentując korzystasz wraz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obligatoryjne na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Fitch przez Brexit może obniżyć Polsce rating