Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 4-10 września 2017

Sprawdź, jakie będą koszta paliw w najbliższych dniach

Benzyna Pb98 za czterech, 78-4, 88 zł/l, Pb95 za 4, 43-4, 56 zł/l, diesel ON zbyt 4, 25-4, 34 zł/l, autogaz LPG za 1-wszą, 95-2, 02 zł/l a mianowicie to prognozowane ceny paliw od 4 do 10 września 2017 r.

Analitycy e-petrol. pl przewidują, że huragan Harvey, który dotknął Teksas, może ograniczać wzrost cen również przy Polsce. Dotyczy to szczególnie benzyn i autogazu. "W przypadku oleju napędowego nie możemy się obawiać tak szybkiej zwyżki" - dodają dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak w swoim komentarzu.

Benzyna w Polsce najdroższa od dwóch lat

Potwierdzają to także prognozy BM Reflex. "Pierwsze efekty na rynku krajowym mamy przy pełni przeniesione na sektor hurtowy i częściowo na stacjach" - piszą Urszula Cieślak i Rafał Zywert w notatce. Dodają, hdy ceny benzyn na rynku europejskim są obecnie wyższe od lipca 2015 r..

Tłumaczy to Kamil Maliszewski, analityk DM mBanku. Z początku ubiegłego tygodnia dużo amerykańskich rafinerii wstrzymało wytwórczość przed uderzeniem huraganu Harvey.

Zobacz też: Skala zniszczeń po huraganie Harvey

- Bardzo wyraźnie rosły natomiast w tym okresie ceny benzyny, której to stany magazynowe stopniały w Stanach Zjednoczonych na tyle, iż zdecydowano się sięgnąć do odwiedzenia rezerw strategicznych. Spadki notowań WTI spowodowały, że sprzeczność w cenie pomiędzy amerykańską ropą WTI i notowanym w Europie Brentem wzrosła do najwyższego poziomu mnóstwo kwartałów, który wynosi więcej niż 5 dolarów - wyjaśnia Maliszewski.

Większość zamykanych rafinerii powinna jednak otworzyć się w najbliższych tygodniach, co może wpłynąć w pewne odbicie cen ropy w USA. Ropa WTI powinna jednak ciągle zostać poniżej 50 dol. za baryłkę, a Brent poniżej 55 dol.

Przez huragan więcej ropy naftowej może popłynąć na inne rynki

Nie bez znaczenia dawny też silne wahania na rynku walut. - Doprowadziły do osłabienia złotego aspektem dolara na koniec tygodnia. Zmiana ta była jednak na tyle niewielka, że nie powinna wpłynąć w ceny na stacjach paliw - podkreśla analityk DM mBanku. Przypomina, że po czwartek odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które może zdecydować o kierunku notować eurodolara i krzepą rzeczy także USD/PLN dzięki najbliższe tygodnie.

Rafineria Port Arthur w Texasie pozostanie zamknięta przez najbliższe dwa tygodnie jak podał w czwartek Reuters. WTI po tych doniesienia rozpoczęło wyraźnie zyskiwać, jednak odrzucić powinniśmy przeceniać wpływu tychże informacji na rynki. To co prawda największa rafineria w USA, w której to produkcja została wstrzymana po środę w związku z huraganem Harvey.

Może wówczas mieć jednak znaczenie na rzecz globalnego rynku ropy. - Jej zamknięcie będzie posiadało wpływ na dostawy przy USA, co może posiadać krótkoterminowy pozytywny wpływ na ceny ropy. Rafineria ów przerabiała głównie ropę sprowadzaną z Arabii Saudyjskiej, gdyż jej właścicielem jest Saudi Aramco, przez co więcej surowca będzie mogło popłynąć dzięki inne rynki - dodaje Kamil Maliszewski.

Ceny na stacjach paliw. NA chce likwidacji opłaty emisyjnej