Fitch przez Brexit może obniżyć Polsce rating

Fitch ma powód, żeby przyznać Polsce niższy rating

Po styczniowym cięciu ratingu Polski przez Standard & Poor's oraz majowej obniżce perspektywy ratingu przez Moody’s nadszedł czas na weryfikację kolejnej agencji. Swoją rezolucję Fitch ogłosi dzisiaj wieczorem (piątek, 15 lipca). Zagrożenie utraty jednego „oczka” po ratingu wcale nie jest takie małe.

Fitch przez Brexit może ściąć Polsce rating

Tomasz Pawluć, zarządzający funduszami Union Investment TFI, uważa, że Fitch dzierży poważny powód, żeby obniżyć Polsce wiarygodność kredytową. Ale teraz, to nie zagrożenie polityczne i regulacyjne ma możliwość o tym zadecydować:

Ogromna Brytania jest trzecim najwyższym partnerem handlowym Polski. Najważniejsze argumenty, które mogą więc zaważyć na gorszej ocenie Fitch, to możliwe wyniki Brexitu oraz obniżone prognozy wzrostu PKB.

Ekspert przypomina, że na trochę wolniejszy wzrost gospodarczy po Polsce wskazują nie tylko rewizje prognoz zagranicznych przedsiębiorstw finansowych (w tym również agencji Fitch), ale również Narodowy Bank Polski. W tym momencie NBP prognozuje, że postęp zmieści się w zakresie od 2, 6 do 3, 8 proc.

Wcześniej przewidywał 3 do 4, 5 proc. postępu PKB. Obniżka ma alians ze słabszym wzrostem przy pierwszym kwartale tego roku kalendarzowego. Rada Polityki Pieniężnej ma jednak nadzieję, iż była to obniżka jednorazowa. W ruch nie poszły przecież pieniądze z świeżej puli unijnej.

Rating nie straszy. Inwestorzy się uodpornili

Dotychczas obligacje skarbowe jak i również polska waluta były bardzo wrażliwe na decyzje filii ratingowych. Każda negatywna przekonanie wywoływała wyprzedaż krajowych aktywów. Czy podobnie będzie tym razem? Tomasz Pawluć twierdzi, że nie. Jego zdaniem udziałowcy zdołali się już uodpornić:

Oswoiliśmy się z myślą, że nasz kraj wszedł w negatywny styl oceny wiarygodności kredytowej. Toteż rewizje ratingów, chociaż wciąż budzą zainteresowanie, nie tworzą aż tak dużej zmienności rynkowej, jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu.

Efektem obniżki perspektywy ratingu gwoli Polski będzie – w mniemaniu specjalisty - krótka i niezbyt intensywna wyprzedaż obligacji i złotego. Rentowność rodzimych obligacji o długim terminie do wykupu nie powinna wzrosnąć o więcej niźli 10 punktów bazowych. Nasza waluta może osłabić się w stosunku do euro do pułapu 4, 45.

Tagi: rating Fitch Moody's Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

999 poprawek do OFE od Solidarnej Polski. Sejm czyta projekt ustawy Informacje