Dlaczego Bitcoin nie wzrósł w kryzysie finansowym?

17 lutego 2021
Category: Pytania Dotyczące

Szacowany czas czytania: 5 minut

Data publikacji: 1 kwietnia 2020 13:41 GMT + 1

W tej chwili znajdujemy się w środku globalnego kryzysu finansowego, który pojawił się dość nagle. Chociaż od kilku lat istnieją ostrzeżenia o spowolnieniu gospodarczym lub możliwej recesji w niektórych z najbardziej wpływowych gospodarek świata, rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 przyniosło (lub może tylko przyspieszyło) katastrofę gospodarczą. Sektory przemysłu zwolniły na całym świecie, rynki dramatycznie spadły, a wiele z nich straciło pracę. W trakcie tego procesu wielu było ciekaw, jak zareagują wiodące kryptowaluty.

Jak dotąd odpowiedź brzmi, że nie zareagowali dobrze. Nasz najnowszy post na temat „Krach bitcoinowy budzi pytania dotyczące potrzeby wyłącznika obwodu dotyczył tego, co stało się z bitcoinem w trakcie pandemii, a obraz nie jest ładny. Jak tam napisaliśmy, bitcoin stał się „jedną z ostatnich ofiar pandemii koronawirusa. W tym czasie ostatnio spadł o 55% w ciągu 24 godzin. I chociaż od tego czasu kryptowaluta nieco się odbiła, inwestorzy mogą zadać kilka uczciwych pytań.

Jedno z takich pytań brzmi: dlaczego bitcoin nie skoczył zamiast tego. Niektórym może się to wydawać nierealistycznym oczekiwaniem. I faktycznie, być może dowiedzieliśmy się, że tak właśnie było. Ale faktem jest, że od lat bitcoin był przedstawiany przez zwolenników jako potencjalne „zabezpieczenie lub „bezpieczna przystań przed spadkami na rynku. W rzeczywistości, jeszcze w połowie marca, Yahoo Finance potraktował bitcoin jako bezpieczną przystań, sugerując, że kryptowaluta odbije się i stanie się stabilnym aktywem inwestycyjnym, nawet gdy gospodarki i tradycyjne rynki będą nadal borykać się z trudnościami.

Może ta analiza jest prawidłowa, może za kilka miesięcy przyjrzymy się bitcoinowi jako rzadkiemu handlowemu, jasnemu punktowi pośród tej globalnej katastrofy. W międzyczasie jednak warto zastanowić się, jakie mogą być niektóre z powodów, dla których bitcoin nie był zabezpieczeniem lub wielu ludzi myślało, że może tak być.

Panika

„Inwestorzy są wyraźnie przytłoczeni złymi wiadomościami. To była interesująca linijka napisana w niezależnym artykule na temat „krachu bitcoina i być może wyjaśnia również awarię. W artykule zwrócono uwagę, że złoto również zostało wyprzedane wraz z rynkami światowymi, gdy zakres pandemii stał się jasny, co wskazuje, że wszelkiego rodzaju inwestorzy byli wystraszeni. W rzeczywistości może to być takie proste: być może globalna panika tej wielkości nieuchronnie przezwycięża te cechy kryptowaluty, które doprowadziły ludzi do przekonania, że ​​może to być bezpieczna przystań.

Brak znajomości

Aby bitcoin był prawdziwą bezpieczną przystanią i zobaczył znaczny wzrost jego ceny podczas kryzysu gospodarczego, prawdopodobnie wymagałby nowegoinwestorów, w przeciwieństwie do rzetelnej działalności dotychczasowych traderów. A prosty fakt jest taki, że wiele osób, które mogą rozważyć znalezienie bezpiecznej przystani, nadal nie wie, jak radzić sobie z kryptowalutą. Może się to nie wydawać przypadkiem tym, którzy są dobrze zorientowani w bitcoinie, ale opcje mogą być nieco oszałamiające dla nowicjuszy – nawet jeśli w rzeczywistości stały się one prostsze z czasem. Obecnie giełdy kryptowalut są bardziej dostępne niż kiedykolwiek. Dodatkowo, przewodnik Plus500 dotyczący handlu kryptowalutami zawiera szczegółowe informacje na temat tego, że Bitcoin i podobne opcje mogą być teraz przedmiotem handlu w formie kontraktów CFD, jako sposób na zakazanie znacznych strat. Ale dla zmartwionych inwestorów szukających bezpiecznych inwestycji, pomysłu nauczenia się obsługi zupełnie nowej giełdy lub handlu nieznanymi kontraktami CFD na kryptowaluty,może być po prostu zbyt obcy, aby spróbować w tej chwili.

Priorytet

Ten pomysł wiąże się z punktem o panice przedstawionym powyżej. Ale możemy również wziąć pod uwagę, że na całym świecie priorytetami potencjalnych inwestorów była po prostu ochrona ich aktywów, a nie znalezienie miejsca, w którym można je rozwijać. Oznacza to, że w sytuacji, gdy rynki spadają swobodnie, a pandemia dopiero się zaczyna, bitcoin mógł spaść wyłącznie w wyniku decyzji ludzi o całkowitym wycofaniu pieniędzy z inwestycji, a nie na ich przetasowaniu.

Niepewność

Podczas krachu TechCrunch napisał, że bitcoin miał „bardzo, bardzo zły dzień obok tradycyjnych rynków. W tym artykule stwierdzono, że „niepewność doprowadziła do [dzisiejszej] sprzedaży aktywów kryptowalutowych. Wynik był taki, że chociaż wielu uważało, że kryptowaluta może poruszać się w odwrotnej relacji do zwykłych rynków, niesprawdzony charakter tego oczekiwania doprowadził do niepewności, a tym samym zniechęcił inwestorów. Nawet jeśli wszystko powyższe jest prawdą – że handlowcy spanikowali, że potencjalni inwestorzy po prostu nie wiedzą jeszcze, jak handlować kryptowalutami, i że priorytetem było wycofanie aktywów – wydaje się bardzo prawdopodobne, że niepewność również odegrała znaczącą rolę w bitcoin dołącza do katastrofy.

Na zakończenie

Tak naprawdę nie wiemy jeszcze, jak ostatecznie będzie wyglądał ruch bitcoina w czasach COVID-19. Mogą jeszcze nadejść znaczące wahania, a poza tym nie wiemy, jak długo może trwać kryzys zdrowotny. Na razie jednak powyższe punkty mogą wyjaśnić, dlaczego argumenty za bitcoinem jako zabezpieczeniem lub przystanią nie zostały spełnione.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy