Czy Warren Buffett sprzeda Wells Fargo?

17 lutego 2021
Category: Stóp Procentowych

Buffett obniżył swoją pozycję w banku w czwartym kwartale 2019 roku, a teraz perspektywy banku się pogarszają.

Po ostatnim dniu inwestora Berkshire Hathaway (NYSE: BRK-A) myślę, że można śmiało powiedzieć, że nikt tak naprawdę nie wie, o czym myśli Warren Buffett. Firma i „Oracle of Omaha zaskoczyły wszystkich, ujawniając, że nie dokonały żadnego znaczącego wykupu akcji w pierwszym kwartale – że sprzedały cały swój pakiet udziałów w czterech głównych liniach lotniczych i zwiększyły swój stos gotówki i krótkie pozycje. -terminowe inwestycje o wartości 137,2 miliardów dolarów.

Konserwatywna rozgrywka Buffetta w pierwszym kwartale nasuwa kolejne pytanie: czy zrobi jakieś ruchy na Wells Fargo (NYSE: WFC)? Buffett jest właścicielem akcji od 1990 roku i jest powszechnie uważany za jeden z jego ulubionych banków. Ale w ostatnich latach legendarny inwestor wysadził bank za skandal z fałszywymi kontami w 2016 roku, w którym pracownicy banku utworzyli dwa miliony fałszywych kont bankowych. Buffett ostatnio zmniejszył również swój udział w Wells Fargo o prawie 15% w czwartym kwartale 2019 r. Ponieważ pandemia koronawirusa nadal hamuje gospodarkę, a bank nadal podlega kontroli regulacyjnej, czy Buffett zrobi cokolwiek?

Źródło obrazu: Getty Images.

W przypadku Wells Fargo perspektywy pogorszyły się

Wszystkie wielkie banki odkładają miliardy dolarów, aby przygotować się na straty kredytowe wynikające ze środków dystansowania społecznego, które zasadniczo zatrzymały gospodarkę. Straty te pochłoną zyski. Problem z Wells Fargo, jak powiedział analityk UBS Saul Martinez w niedawnej notatce badawczej, polega na tym, że trudno jest przewidzieć, w jaki sposób bank wygeneruje jakiekolwiek znaczące zyski w drugim kwartale.

Po fałszywym skandalu dotyczącym konta w 2016 roku Rezerwa Federalna nałożyła na bank limit aktywów, ograniczając aktywa Wells Fargo do 1,95 biliona dolarów aktywów. Kapitalizacja aktywów jest mierzona w oparciu o średnią dzienną z dwóch kwartałów i na koniec kwartału musi wynosić poniżej 1,952 bln USD, według CEO Wells Fargo Charles Scharf. 31 marca pułap wynosił 1,943 biliona dolarów.

Tak więc Wells Fargo zasadniczo nie ma już miejsca do pożyczenia. To sprawia, że ​​generowanie dochodu jest szczególnie trudne, ponieważ aby wygenerować znaczący dochód z tytułu odsetek przy zerowych stopach procentowych, banki muszą dużo pożyczać. Fed zezwolił Wells Fargo na udzielanie pożyczek w ramach programu ochrony wypłaty, ale przyniosą one bardzo mały dochód z tytułu odsetek, a bank musi zrezygnować ze wszystkich opłat, jakie uzyskuje z pożyczek.

Nie sądzę, by większość banków przejmowała się teraz pożyczkami, ponieważ mają pełne ręce roboty, gasząc pożary innych istniejących pożyczek i udzielając pożyczek PPP. Ale pomimo wpływu koronawirusa inne duże banki, takie jak JPMorgan Chase (NYSE: JPM) i Bank of America (NYSE: BAC), wygenerowały w pierwszym kwartale dochód odsetkowy netto, który nie był zbyt odległy od tego, co wyprodukowały w pierwszym kwartale tego roku. 2019.

Wynik z tytułu odsetek w Wells Fargo spadł o około miliard rok do roku. Bank odnotował również znaczny spadek dochodów pozaodsetkowych w stosunku do innych banków. Może to wynikać z ograniczenia aktywów, ale Scharf powiedział w niedawnym wezwaniu firmy do zarabiania, że ​​bank „nie spodziewa się wzrostu NII (dochodu odsetkowego netto) i jestem pewien, że spadnie o pewną kwotę, odnosząc się do wynik z tytułu odsetek od pierwszego do drugiego kwartału.

Za mało rezerw?

Problem ten może potęgować fakt, że Wells Fargo obecnie odłożyło znacznie mniejszą rezerwę na straty kredytowe niż jej rówieśnicy, która odpowiada całkowitej kwocie gotówki, którą firmy odkładają na pokrycie strat kredytowych.

Odpis na straty kredytowe (w milionach) Wskaźnik pokrycia (%)
Wells Fargo 12 022 $ 1.19
Bank Ameryki 17,126 $ 1.51
Citigroup 22 654 $ 2,91
JPMorgan Chase 25 391 $ 2.32

Źródła: Relacje inwestorskie firmy. Stan na 31 marca 2020 r.

Jak widać powyżej, Wells Fargo odłożył około 5 miliardów dolarów mniej niż Bank of America i ponad 10 miliardów mniej niż JPMorgan i Citigroup (NYSE: C). Wskaźnik pokrycia – wyrażony w procentach miernik całkowitych rezerw do kredytów ogółem – wynosi zaledwie 1,19%, ponownie znacznie mniej niż w przypadku innych firm. Ciekawostką jest to, że w pierwszym kwartale wszystkie banki przyjęły nową metodę księgowania bieżących oczekiwanych strat kredytowych (CECL), która nakłada na banki obowiązek prognozowania strat w całym okresie życia kredytów, gdy tylko zostaną one udzielone. Podczas gdy Bank of America, JPMorgan i Citigroup zwiększyły swoje rezerwy o około 3 miliardy dolarów lub 4 miliardy dolarów w wyniku CECL, Wells Fargo faktycznie zmniejszyło swoje całkowite rezerwy o około 1,3 miliarda dolarów z powodu CECL.

CFO Wells Fargo, John Shrewsberry, przypisał spadek rezerw z CECL portfelowi pożyczek banku – Wells Fargo ma znacznie mniejszy odsetek kredytów kartowych niż inne banki, co historycznie jest jedną z najbardziej ryzykownych kategorii pożyczek. Jednak w swojej notatce analitycznej Martinez powiedział, że uważa, że ​​bank będzie musiał zwiększyć swoje rezerwy w nadchodzących kwartałach ze względu na część ekspozycji komercyjnej. Rosnące rezerwy i spadające zyski nigdy nie są dobrym połączeniem.

Czy Buffett sprzeda Wells Fargo?

Wells Fargo z pewnością stoi przed pewnymi wyzwaniami, ponieważ walczy z niższymi zyskami i ograniczeniami regulacyjnymi, które utrudniają jej działalność. Ale nadal uważam, że Buffett nie sprzedałby całego swojego udziału w banku, chociaż może nadal ograniczać swoją pozycję. W końcu nie wszystko w banku jest złe. Wells Fargo ma wysoki odsetek oprocentowanych depozytów, które powinny nadal spadać w ciągu całego roku w wyniku decyzji Fed o szybkim obniżeniu stóp procentowych do zera w marcu. Zmniejszy to całkowite koszty finansowania banku i powinno nieco pomóc jego marży.

Ponadto kierownictwo wydawało się być przekonane o zdolności banku do dalszego wypłacania dywidendy. Jego współczynnik kapitałowy kapitału podstawowego Tier 1 (CET1), który jest miarą kapitału podstawowego banku w stosunku do aktywów ważonych ryzykiem, po pierwszym kwartale pozostał na poziomie 10,67%. Dopóki wskaźnik ten utrzyma się powyżej 9%, bank prawdopodobnie nie będzie miał ograniczonych możliwości dokonywania wypłat kapitału, ponieważ ma ponad 165 miliardów dolarów zatrzymanych zysków.

Być może jedyną korzyścią wynikającą z ograniczenia aktywów jest to, że bank jest w pewnym stopniu powstrzymywany przed zwiększaniem aktywów ważonych ryzykiem, co jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do znacznego ograniczenia wielu banków CET1 w pierwszym kwartale. „Opierając się na założeniach, które przedstawiliśmy w tych bardzo stresujących warunkach, czujemy się z tym dobrze (dywidenda) – powiedział Scharf. „Ostatecznie jednak czas i tempo ożywienia zadecydują o możliwości uzyskania zysków, aby wszyscy mogli nadal wspierać poziom dywidend. (https://www.fool.com/earnings/call-transcripts/2020/04/14/wells-fargo-co-wfc-q1-2020-earnings-call-transcrip.aspx).

Gdyby Buffett sprzedał teraz cały swój pakiet, podczas gdy akcje Wells Fargo kosztują około 26 dolarów za akcję, straciłby wiele ze swoich zysków, a to wydaje się mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że jest właścicielem banku od trzech dekad. Ponadto Buffett powiedział w dniu inwestora w Berkshire, że nie widzi teraz żadnych specjalnych problemów z bankami, co oznacza, że ​​prawdopodobnie spodziewa się, że powrócą do poziomu sprzed koronawirusa. Spodziewam się, że Berkshire na razie zatrzyma przynajmniej część swoich akcji w Wells Fargo.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy